Satışlar %40 Fırladı: Avrupa'daki Elektrikli Araba Sayısı 1 Milyonu Geçti!

Çin’e henüz yetişememiş olsa da, Avrupa’da elektrikli otomobil satışı, 2018 yılının ilk yarısında Amerika’yı geride bırakarak 1 milyonu aştı.

Her geçen gün kendi içinde yeni teknolojiler geliştiren elektrikli araba teknolojisine olan ilgi giderek artıyor.

Geçtiğimiz günlerde EV-Volumes tarafından paylaşılan rapora göre Avrupa’da elektrikli araç satışı Haziran ayı sonu itibariyle toplam 1 milyonu geçmiş bulunuyor.

Tesla’nın Avrupa, daha geniş bir araç pazarına sahip olan Çin’den bir yıl kadar sonra bir kilometre taşı daha ekliyor ve bu yıl sonuna doğru, Tesla’nın üretmiş olduğu son modele olan ilginin simgesel yapısı olması bekleniyor.

%42’lik Bir Artış

Ocak ile Haziran arasında, AB, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre genelinde 195.000 elektrikli araba satıldı. Bu da bir yıl önceki aynı döneme göre % 42’lik bir artış olduğunu gösteriyor.

EV-Volumes isimli bilgi işlem şirketinin yapmış olduğu sektör analizlerine göre, toplam satışın yıl sonuna kadar 1.35 milyona ulaşması öngörülüyor.

Grup mensuplarından Viktor Irle şöyle dedi: “1 milyon elektrikli otomobilin stoğu, elektriklendirme ve emisyon hedeflerinin karşılanması yolunda önemli bir yol katedilmesi demektir, lakin yeterli değildir.”

EV-Volumes Avrupa Elektrikli Araba Satış Raporu
EV-Volumes Avrupa Elektrikli Araba Satış Raporu

Rakamlar, tamamen elektrikli otomobil ve kamyonetlerin yanı sıra fosil yakıtlı bir motora geçmeden önce akünün kısa bir mesafesini aşabilen hibritleri de içerir.

Fosil Yakıtlı Araç Satışlarına Göre Sadece %2 Oran

Elektrikli otomobil satışları artarken, maalesef bu oran, 2018 yılının ilk yarısında Avrupa’daki tüm yeni otomobil ve kamyonet satışlarının sadece% 2’sinden ibaret… Yıl sonunda bu oranın % 2,35’lere yükseleceği düşünülüyor.

Norveç, 36.500 araba satışı ve yeni yapılan kayırların % 37’sine sahip olarak pazardaki liderliğini sürdürüyor. Norveç, devlet destekli teşvikler sayesinde, batarya ile çalışan araçlarda uzun süredir bu pazarda önde gitmeye devam ediyor.

Ancak, Almanya’da görülen hızlı tırmanış, Avrupa’nın en büyük otomobil pazarının, toplam satışlar için yıl sonuna kadar Norveç’i de geçmeye başladığının bir işareti…

Çevreci tutumlarıyla her zaman ön planda olan Hollanda ve Danimarka da iyi yol katetti diyebiliriz. Ancak İngiltere, EV-Volumes’un deyimiyle elektrikli araba piyasasında iddialı model eksikliği bulunan Ford ve Vauxhall yerli firmaları yüzünden daha orta ölçekli bir ivme yakaladı.

İngiltere’de Kervana Yetişti

İngiltere, yılın ilk yarısında sadece 30.040 adet elektrikli binek ve kamyonet satabildi. %6 oranında gerileyen tam elektrikli otomobillerin satışı ancak takılı hibritler% 50 oranında artmıştır.

Tüm İngiltere’de hızlı elektrikli otomobil şarj ağı kurmak isteyen bir firma olan Pivot Power, İngiltere’nin İskandinav ülkelerini yakalamak için yeterince iyi bir durumda olduğunu iddia etti.

Firmanın CEO’su Matt Allen: “Bu yıl bir milyonuncu satış, tüketici niyetinin açık bir işaretidir. İyi konumlanmış düşük maaliyetli gücün şarj erişebilirliği, bu ivmeyi yakalayabilmek adına hayati önem taşımaktadır.” dedi.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın