Chevrolet Camaro, Elektrikli Drag Yarışlarının Geleceği

SEMA fuarında meraklılarını hayretler içerisinde bırakan bir konsept tanıtımı yapan GM, 700 hp güç üreten yeni nesil Camaro modeliyle büyük ilgi çekti. Yeni nesil olmasına rağmen, Frankenstein’ın yeniden hayat bulmuş hali yakıştırmasıyla meraklılarını mest eden canavar model, 1960 model havasıyla üstün teknolojiler barındırıyor.

800 V batarya setleri, Brog Warner motorlarına üst düzey güç sağlarken, elektrikli Cheyv Bolt gibi beğeni alan modele göre çok daha büyük bir aksiyon sunulmuş, kullanıcılarına. Teknik bakımdan standartlaşma yolunda olan “kaykay” batarya setleri yerine, aracın dengesini daha da iyileştiren 200V 4 adet set, farklı konumlandırma ile modelin farklı alanlarda kullanımını sağlayacak gibi. Chevrolet Camaro, elektrikli drag yarışlarının geleceği için konseptte benzer yenilikler ile yüksek performans ve ekonomiyi bir arada sunuyor.

Chevrolet Camaro Elektrikli

Dev organik yakıtlı motorlardan oluşan, canavarların emisyon sorunlarına en iyi çare olarak, elektrikli motor teknolojileriyle donanmış biçimde yeniden görücüye çıkması, otoritelerden pozitif notlar alıyor. Özellikle otomotiv sporlarını yakından takip eden muhabirlerin verdiği bilgiler ışığında, yeni nesil yarış arabalarında kullanılan donanım ve bileşenler, elektrikli arabaların sporlarının geleceğini belirliyor. Bu noktada 800 V gibi dev enerji kaynakları ile pistlerde boy gösterecek olan yeni Camaro, yarış ve sürücü güvenliğinin de ciddi biçimde iyileşeceğine dair işaretler barındırıyor zira, yakıtların sebep olduğu yangınların sıfıra indirgenmesi için elektrikli modeller büyük önem arz ediyor.

Chevrolet’in eCOPO projesi, kaslı yarış arabalarının geleceğini ciddi biçimde etkileyecek gibi. Benzer modellerin daha yumuşak tarza sahip sürümleri ise çok yakında yollarda kullanıcılarına sunulacak. Aslında ilk sürüm elektrikli yarış arabalarından çok farklı olan eCOPO, 1968 model elektrifikasyon Mustang’ten ilham almış. Yine Genovation adındaki şirketin Corvette’i EV’ye dönüştürdüğü projede, ilham kaynağı olarak değerlendiriliyor. Girişimcilik ve mühendislik hareketlerine kayıtsız kalamayan GM, yenilikçi üretimleriyle Formula E gibi elektrikli araba yarışlarına duyduğu ilgiyi de, sektörden sakınmıyor. Yakın gelecekte markanın elektrikli motor yarışlarında söz sahibi modelleriyle, görücüye çıkacağından şüphe yok.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın