Ford Elektrikli Araba Modelleri

1903 ılına ulaşan tarihi ile Ford, tam anlamıyla bir dünya markası haline gelmiştir. Amerika’da kurulan şirket, bu gün birçok ülkede fabrikaları bulunan ve fabrikalarının kendi tasarımlarını onaylayarak üretimini destekleyen farklı bir fon uygulamasıyla, faaliyetlerine hızla devam etmektedir. Avrupa’da Alman olarak tanınan Ford, aslında Amerikan şirketidir ve uzun süredir ülkemizdeki fabrikasında Türk mühendisliğinin tasarımlarıyla da adını dünyaya duyurmaktadır.

Amerika’da performansa yönelik modeller, Avrupa’da ise her tür farklı segment için model üreten Ford, ülkemizde daha çok hafif ticari modellerin kalbi sayılır. Çevremizde gördüğümüz birçok hafif ve orta segment ticari Ford modelleri ise tamamen Türk tasarımı ve üretiminin eseridir. Hal böyle olduğundan, markanın geleceğe yönelik proje çalışmaları, farklı ülkelerden gelen talepler ve beklentiler doğrultusunda çok milletli projeler olarak adlandırılabilir. Ford elektrikli araba modelleri tasarım ve üretim projelerinde hangi fabrikanın söz sahibi olduğu tam olarak belli değil. Ancak, geçmişte olduğu gibi fabrikalar kendi pazarlarına uygun modelleri geliştirerek, kullanıcılarının beğenisine sunmaktalar.

Ford Mustang Elektrikli

Ford Amerika, efsane modeli olan Mustang için 2019 model elektrikli versiyonunu tanıttı. Bölgedeki en büyük rakip olan Tesla modeli ile performans yarışına bile girdi. Sadece tanıtım amaçlı bu yarış sonrasında, 2022’de yollarda olması muhtemel olan elektrikli Ford Mustang, SUV modeli için proje yürütüldüğünü açıklayan Ford, araç hakkında sadece, tek şarj ile 480 km yol gideceğini bildirirken, gelecek için 11 milyar $ yatırım yapılarak, elektrikli araba projelerinin daha da derinleştirileceğini duyurdu.

Avrupa ve diğer pazarlar için Ford Focus modeli 2011 yılından beridir elektrikli motor teknolojileriyle Hybrid olarak üretilerek, kullanıcılarına ulaştırılıyor. Amerika’daki fabrikada geliştirilen yeni nesil Focus Electric, Avrupa’daki müşterilere özel şekilde yeniden modernize edilerek üretilmeye başladı. Ön siparişleri alınan elektrikli araba, Amerika’daki akrabalarına oranla çok daha ekonomik ve iyi performansa sahip özellikleri ile geliyor.

ABD’deki modelin barındırdığı 23 kWh’lık batarya seti, Avrupa versiyonunda 33,5 kWh’a yükseltildi. Focus EV, bu geliştirme sayesinde, 63 km2lik menzilini 225 km’ye yükseltti. DC elektrikle 30 dakikada yüzde 80 şarj kabiliyeti ise Avrupa’daki enerji normlarına uygun hale getirildi. Break Coach teknolojisi ile frenler şarja yardımcı oluyor. 0’dan 100’e 11,4 saniyede ulaşan orta sınıf sedan, 145 hp güç ile maksimum 140 km/h hıza ulaşabiliyor. Markanın patentli olarak geliştirdiği bağlantı teknolojilerinin standart olarak sunulduğu Ford Focus Electric, diğer donanımları ve dış tasarımdaki etkileyici aerodinamik çizgileriyle, müşteri potansiyelini arttıracak gibi görünüyor. Alman Amerikan ortak projesi olarak adlandırılabilecek model, ülkemizdeki fabrikalarda proje üreten mühendislere de ilham kaynağı oluyor. Ticari araçların sık kullanımı sebebiyle, binek otomobillere göre saha fazla Co2 salınımına sahip olmaları ve genellikle dizel motorlar ile çalışmaları, daha temiz bir dünya hedefini aksatmakta. Bu sebepten ülkemizde Ford markasının en büyük temsilcisi konumundaki Ford Otosan, yerli olarak geliştirilmiş modellerin Hybrid ve tam elektrikli projelerinin üzerinde çalışmaların devam ettiğini duyurdu.

Orta sınıf ticari segmentinde öncü olan Ford Otosan, gölcükteki fabrikasında geliştirdiği Ford Transit çeşitleri arasında, pazar payı yüksek Custom modelini 2019 yılında tanıtmayı ve piyasaya sürmeyi hedeflediği Custom PHEV için çalışmalarını tamamladı. Ford Otosan, 2020 hedefleri arasında ise Ford Transit Custom ve Transit Tourneo Custom modellerinin de Hybrid modellerini piyasaya süreceklerini bildirilirken, milli ve yerli üretim bandı için tüm ürünlerinde yüzde 90 gibi önemli bir hedef daha koymakta. Aynı hedef planları arasında, hafif ve orta sınıf ticari araçlarında yeni nesil otomatik şanzımanlarında görücüye çıkacağı müjdesi verilmekte.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın