Tesla'nın Çin'deki Fabrikası Haftada 3000 Adet Araç Üretecek

Geçtiğimiz temmuz ayında Şanghay idares, California merkezli Tesla Motors’un yıllık 500 bin araç kapasitesine sahip, tamamı kendi bünyesinde finanse edilecek, şehirlerinin en büyük süper elektrikli araba fabrikası anlaşmasın, sağlandığını duyurdu. Kentin en önemli yabancı yatırımı olacak olan süper fabrika, istihdam ve bölgedeki pazar adına, ilklere sahip olacak. Tesla hedef olarak, haftada 10.000 Model 3 üretimini planlıyor. Hedefe ulaşmada ilk adım olarak, Tesla’nın Çin’deki fabrikası haftada 3000 adet araç üretecek kapasitede, faaliyet gösterecek.

Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu(SEC), yasal düzenlemeler ile markanın Çin fabrikalarında toplam üretiminin, 2/3’üne izin verdi. Ayrıca Çin, Model X ve Model S’in en büyük yurt dışı elektrikli araba pazarı olarak değerlendiriliyor. Bu noktada ABD ve Çin arasındaki politik ve ekonomik sürtüşmeler, iş fırsatları ve yatırımlar konusunda, bulanıklaşmalar yaşanmasına yol açıyor. Bu noktada en büyük sorun, Çin ve ABD arasındaki gümrük vergilerindeki ve diğer ekonomik yaptırım konuları, otomobillerin değerlerinde yüzde 25’lik artışa sebep olacak gibi.

Tüm olumsuzluklara rağmen Tesla, önündeki iki yılı kapsayan süreçte, Şanghay tesisleri de dâhil olmak üzere, toplamda 6 milyar $’lık yatırım planlamakta. 2019 yılında Tesla Model 3’ün en büyük pazarı Çin olacak. Çin’in dünyanın en büyük otomobil pazarı olmasında, 2017 yılı içerisinde 24.72 milyon binek araba ve 777 bin adetlik EV satış rakamları, en önemli kanıt. Tesla markasının farklı modelleri için elde edilen satış rakamları ise 17.000’in üzerinde. Markanın hedefi, 2016 yılına göre yüzde 51 oranındaki artışın, 2019 yılı ve yerel fabrika üretimiyle, yüzde 70 seviyesine ulaştırmak.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın