Hyundai Nexo Fuel Cell

Asya’nın bir ucundan doğan güneş, ışıltısıyla Dünya’nın her yerini ısıtmaya devam ediyor. Hyundai markasını bu şekilde tanıtmakta bir sorun yok herhalde. Binek otomobil ve diğer segment araçlarındaki satış rakamlarıyla, adını tüm kıtalarda duyuran Hyundai, Los Angeles lansmanında yepyeni bir elektrikli modelinin lansmanını yaptı.

Yeni elektrikli Hyundai Nexo Fuel Cell elektrikli araba, markanın gelecekteki en özel modeli olarak lanse edildi. Otoritelerin görüşlerinde BMW İ3 ve Jeep Renegade melezi olarak değerlendirilse de model, yeni nesil hidrojen yakıt sistemiyle ilkleri barındırıyor. Geçmişte hidrojen yakıtlı modeller arasında su bazlı hidrojen kaynakları yer almıştı ancak, Hyundai Nexo modelinde doğrudan gaz formunda hidrojen kullanmayı tercih etti. Markanın hidrojen yakıtlı model hedefi, 2025 yılı olarak belirlenmiş olsa da Nexo Fuel Cell, 2019 yılında meraklılarıyla buluşacak. Daha temiz bir Dünya hedefinde elektrikli motorlar için enerji kaynaklarının daha verimli kullanılmasına yönelik bir mühendislik çalışması olan Hidrojen Yakıt Hücreli modeller, Li-İyon batarya setlerine sahip elektrikli arabalara göre. çok daha avantajlı gibi görünüyor.

Hyundai Nexo Fuel Cell İç Dizayn

Fark Yaratan Özellikleri

Hidrojen yakıtlı Nexo, dış tasarımıyla farklı yorumlara yol açsa da geleceğe dair tüm teknolojileri barındırıyor. SUV segment model FCEV rakipleri arasında liderliği ele geçirmiş gibi görünse de, performans bakımından diğerlerine göre oldukça düşük bir puana sahip. Temelinde ekonomi ve tasarruf yatan model rekabette; performans ile değil yeterlilik, güvenlik ve yakıt başta olmak üzere ekonomi konusunda rekabete girişmiş görünüyor. Farklı paket seçenekleriyle kullanıcılarına değişik konfor ve teknolojik seçenekler sunacak olan Hyundai Nexo, ana hatlarıyla Santa Fe’nin selefi olarak adlandırılmayı hak eden dirilikte bir görünüşe sahip. İç donanımları ve kalitesiyle daha önceki akrabalarından oldukça üstün olan Hyundai Nexo Fuel Cell, markanın elektrikli arabalar için gelecekte nasıl bir mühendislik barındıracağının habercisi.

Teknolojik donanımları bakımından incelendiğinde, otonom sürüş ve sürücü yardımı sistemlerindeki gelişmişlik, Uzakdoğu felsefesini yansıtıyor. Asistanları ve sensörel teknik donanımlarıyla oldukça cömert teknolojileri barındıran model, kullanıcısına farklı deneyimler sunacak. Her ne kadar performans konusunda görünümüne oranla daha düşük seviyede bir çizgiye sahip olsa da, modelin kalbindeki teknoloji ve fiziksel özellikleri meraklılarını heyecanlandıracak seviyede.

Motor ve Teknik Özellikler
Motor Fuel Cell Elektrik Ünitesi
Beygir Gücü 184 Hp
Hız 180 Km/h
Menzil Tam Şarj ile 756 Km
Yakıt Türü Hidrojen / Elektrik
Pil/Batarya/Depo 156 Lt Hidrojen
Vites CVT
Tork 395 nm

 

Fiziksel Özellikler
Uzunluk 4670 mm
Genişlik 1860 mm
Yükseklik 1630+10 mm
Aks Aralığı 2790 mm
Ağırlık 1890 Kg
Kapı 5
Koltuk 5
Bagaj 461 Lt
Tekerlek/Jant 225/60 R17 / 7.0J 17” ya da 19”

 

Kullanıcılara

Hidrojen dolumu ile dönüşüm-ikmal noktalarındaki yaygınlık ve gelecek beklentileri adına, California bölgesinde 40 olan nokta sayısını 2020 yılına kadar 59’a yükselme çalışmaları devam ediyor. ZEV sıfır emisyona sahip otomobiller için yerel ve genel yönetimler dışında, markanın çalışmaları tüm Dünya’da etkili şekilde devam ediyor. Hyundai gibi Toyota ve Honda’nın da etkin çalışmaları bulunmakta. Belli ki, gelecekte emisyon sıfırlama rekabetinde Uzakdoğulu üreticiler, liderlik yarışını kimseye bırakmayacak. Ayrıca, yakıt masrafları ve menzil konusunda da Nexo Fuel Cell elektrikli araba modeli, en yakın rakibi olan elektrikli Chevy’e göre uzak ara lider konumda. Unutulmaması gereken bir diğer konu ise dolum noktalarının tüm Dünya’da neredeyse yok denecek kadar az olmasıdır. Daha temiz bir Dünya ve gelecek arayışında doğrudan elektrik kullanan yeni nesil araba modellerinin gelişimi, Hidrojen gazı ile can bulan motorlara göre daha hızlı yaygınlaşıyor.

Önceki Haber2025 Yılında Elektrikli Arabalar Nasıl Bir Teknolojiye Sahip Olacak?
Sonraki HaberRenault EZ-ULTIMO Konsept

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın