Jeep Grand Cherokee Elektrikli Araba

ABD Michigan merkezli Chrysler Otomotiv, her segmentte olduğu gibi arazi segmentinde de söz sahibi olmak için Jeep markasıyla özel modeller üreten, Dünya çapında kalitesi, dayanıklılığı ve etkileyici modelleriyle tanınan bir otomotiv devidir. Chrysler çatı markasından bağımsız olarak Jeep’in en fazla tanınan modeli olan Grand Cherokee, ilk elektrik motorlu Hybrid model olarak 2012 yılında özel olarak lanse edildi. Başarılı bir Hybrid olduğu düşünülen aracı Jeep Elektrikli Araba Modeller için daha da geliştirerek 2025 konsensüs değerlendirmesine aldı. Fakat Grand Cherokee 2018 yılı için organik yakıtlı model olarak en etkili SUV modelini geliştirdi ve piyasaya sürdü. Grand Cherokee Trackhawk için Dünya’nın en hızlı SUV’u yakıştırması yapıldı. Zira Trackhawk, 700 ps’lik güç üreten motoruyla 0’dan 100’e 3,5 saniye gibi inanılmaz bir performansa sahip. 3 tonluk bu canavarın bu şekilde bir hıza ulaşabilmesi sadece motorunun performansıyla sınırlı olamaz. Grand Cherokee denilince mühendislikteki diğer donanım elemanlarının da katkısı unutulmamalı. 2025 hedeflerinde bu kadar yüksek bir performansa sahip elektrikli Grand Cherokee modeli ile ilgili henüz bir ışıltı yok ancak, teknolojik olarak Hybrid Grand Cherokee ile güç canavarı Trackhawk’ın birleşimi bir Jeep, meraklılarının karşısına her an çıkabilir.

Fark Yaratan Özellikleri

Grand Cherokee Hybrid markanın ilk elektrik motoruna sahip modeli. Jeep fabrikası dışında benzer efsaneleri oldukça başarılı ve profesyonelce Hybrid’e çeviren ünlü AMP şirketi tarafından tasarlanıp, donanımlandırılan Grang Cherokee, otomobilin konfor, güvenlik, dayanıklılık ve keyif veren uygulamalarına kadar yenilendi. Grang Cherokee standart olarak V6-V8 gibi büyük güçler üreten motorlara sahip. Etkili performans gösteren motor seçeneklerine 37 kW’lık lityum demir fosfat ile enerji sağlayan REMİ elektrik motoru da dahil edildiğinde, oldukça önemli güç artışı ve yakıt tasarrufu sağlanabilmekte. Yakıt tasarrufunun 3 litrelik turbo dizel motorlarda ne kadar etkili bir ekonomik fayda sağladığını hatırlarken REMİ elektrik motoru ile 200 ps gibi büyük bir güç elde etmek mümkün hale geliyor. AMP’nin araca entegre ettiği bataryalar ise tek şarj ile 160 Km’nin biraz üzerinde menzile sahip. Grang Cherokee ile Jeep Elektrikli Araba Modeller ile gelecekte çok daha farklı güç seçenekleri ve Off-road yetenekleri kazandırılmış modeller mutlaka üretecektir. Otomotiv sektöründeki rekabet bu gelişime ve girişim projelerine muhtaç.

Kullanıcılardan

Jeep Grand Cherokee kullanıcılarının araç hakkındaki düşüncelerinde oldukça kayda değer farklılıklar yer almaktadır. 90’lı yılların başından günümüze değin oldukça farklı donamım ve diğer özellikler ile üretilen Grand Cherokee, halen ilk günkü marifetlerini yerine getirebilecek yeteneklerde, dayanıklılık başarısı gösteriyor. Kullanıcılar ise son modellerin üzerindeki teknolojilerden oldukça memnun. Sadece elektrikli bir motoru olan (BEV) modelin meraklılarına sunulmasıyla değerlendirme farkları ortadan kalkacak gibi. Büyük ve güçlü motorların yakıt tüketimindeki cömertliği, sadece ülkemize özgü bir ekonomik sıkıntı durumu yaratmıyor. Co2 salınımının hayati bir olgu olduğu günümüzde, elektrikli motoru olan yüksek teknolojili bir Jeep Grand Cherokee oldukça faydalı ve ekonomik bir araç olurdu. 2014 yılından itibaren görünümünde ciddi değişiklikler olan Grand Cherokee, motor teknolojilerinde de benzer bir değişimi hak ediyor. Melez bir araç mı olacak, sorularının ABD otomotiv piyasasında dolaştığı 2018 yılı, Dünya markalarının SUV segmentindeki elektrikli otomobillerini tanıtmasının üzerinden bir yıl geçti. Özellikle gelecekte yollarda daha sık görülecek olan yüksek teknolojiler ile donatılmış SUV’lar arasında Jeep markasının efsane modelleri neden olmasın. AMP gibi profesyonel proje girişimciliğinin yol göstericiliği ile 2019 otomotiv fuarlarında, elektrik motorlu Grand Cherokee modeli merakla beklenecek.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın