Mercedes-Benz EQC 2019 Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Mercedes-Benz, EQC denilen ilk ana üretim elektrikli aracı piyasaya sürdüğü gibi, anahtarı çeviriyor. Görevi açık: elektrikli araçlar arasında kendine yer bulmak. Daha yakından bakarak ve Alman otomobil üreticisinin bize sunduğu güzel çözümü görelim.

EQC, toplam 408 metrik beygir gücü (300 kW) ve 765 Newton metrelik (564 fit libre) tork çıkışı ile aracın aksının her birinde bulunan iki asenkron motor kullanır. Mercedes, ön elektrikli motor “düşük ve orta yük aralığında mümkün olan en iyi verimlilik için optimize edilerek, arka taraf dinamiğini belirliyor” diye açıklıyor. Mercedes Performans açısından, iki motor 2,425 kg’lık EQC’nin 5,1 saniyede 100 km / saat (62 mil / saat) hıza ulaşmasına yardımcı olur ve elektronik olarak yönetilen 180 km / saat (112 mil / saat) hıza ulaşır.

Mercedes-Benz EQC 2019 Motor

1Bir Mercedes-Benz Klasiği: Farklı Sürüş Seçenekleri

Her zamanki gibi tipik Mercedes-Benz modasıdır. EQC’de sürücünün değiştirebileceği beş farklı önceden tanımlanmış seçeneği vardır: Konfor, Eco, maksimum menzil, spor ve bireysel. Ayrıca sürücüye yardımcı olan, kullanıcıları pedalı dikkatli kullanmaları için hatırlatan bir “haptik gaz pedalı” vardır. Motorlar ise, Mercedes-Benz EQC’nin tek bir şarjda 450 kilometre (280 mil) kadar seyahat etmesini sağlayan 80 kWh Li-ion pil paketi ile beslenmektedir. Benz’in elektrikli SUV’si ayrıca 7,4 kW kapasiteli su soğutmalı şarj cihazına da çok güveniyor. (evde ve genel şarj istasyonlarında ve AC şarj için uygundur.)

2Dahili Özellikler

4,7 metre uzunluğunda ve 2,8 metrelik bir dingil açıklığı ile MEA tabanlı EQC, GLC ile karşılaştırılabilir boyutlara sahiptir, bu nedenle EQC’nin kabin odacığını düşünmek iyi bir başlangıç noktasıdır. Tabii ki, SUV’un aküsünün bir iletim tüneli olmaması sayesinde boş yere daha fazla alan açmasını bekliyoruz. EQC’nin kabini yenilikçi bir elektro-görünüşe sahip, bu konuda Merc’in sözünü dikkate almalıyız ki bu oldukça iyi bir tanımdır.

İyi Mercedes-Benz (yeni) geleneğinde, EQC, gösterge panosuna monte edilmiş iki geniş ekrana sahiptir, bunlardan biri ise gösterge panelini bilgi-eğlence sistemini destekleyen diğeriyle değiştiriliyor. Bilgi-eğlence sisteminin zirve noktası olan MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) çoklu ortam sistemi artık aracın enerji akışını, ayrıca şarj durumunu, menzil ekranını ve daha birçok şeyi gözlemleyebildiğiniz EQC’ye özel fonksiyonlara sahip olacaktır. Ayrıca, “EQ optimize navigasyon, sürüş modları, şarj akımı ve kalkış saati” özelliklerine de sahiptir. Optimize edilmiş navigasyon, rotanızdaki şarj istasyonlarını düzenleyerek güzergâhınızı oluşturacak ve “en kısa yolu dikkate alarak hesaplamayı en hızlı rotaya dayandıracaktır.”

3Üstün Teknoloji

EQC akıllı telefonunuz kadar kullanıcı dostu olmak istiyor, bu nedenle Mercedes, akıllı telefonunuza (Mercedes me uygulamasıyla) sunulan bir dizi özellik ve hizmet sayesinde kullanımını kolaylaştırır. Yeni eklenen özelliğe göre, aracın iç kısmının kalkışta istenen sıcaklıkta olmasını sağlayacak olan ön giriş iklimlendirmesini de sunuyor.

4Optimize Edilmiş Navigasyon ve Hızlı Şarj

Dikkat çeken diğer bir konu da, rota planlamasının “dinamik olarak değişikliklere cevap verdiği” ve en kısa şarj süresini dikkate alarak en hızlı rotaları hesapladığı EQ’nun optimize edilmiş navigasyonudur. Güvenlik açısından EQC, bazı yeni fonksiyonların da eklendiği en son Mercedes-Benz modeli sürüş destek sistemleriyle kaplıdır. Örneğin, EQC’nin Aktif Mesafe Asistanı, ileride bir tehdit tespit ederse, bir önlem olarak, hızı yaklaşık 100 km / saate (62 mil/saat) düşürecektir.

5Sesli Komut Sistemi ve Daha Fazlası

Araçlar sesli komut sistemi sayesinde “Hey Mercedes” cümlesi ile aracı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. İhtiyaçlara uygun olarak özellikler eklenen araç alıcılarını beklemektedir. Kesinlikle bir Mercedes için yüksek teknoloji sunan araç, gündüz farları ve ileri aydınlatma LED sistemleri ile optik fiber gibi şeyler sayesinde sokakta biraz dikkat çekeceğinize emin olabilirsiniz. Estetik bir görüntü ve çatı tasarımını da içeren araç, aydınlatma yapıları ise yan yana uzanıyor ve aracın doğal görsel genişliğini artırıyor. Aydınlatma planı, Mercedes için tamamen yeni bir bilimkurgu filmini çağrıştırıyor, ancak geniş orta konsol ve görkemli döşemeler, daha önce gördüğümüz gibi. İyi bir şekilde, EQC 5 saniyeden daha kısa sürede 60 mil/sn’ye çıkabiliyor ve elektronik olarak 112 mil ile sınırlı bir hıza ulaşabiliyor.

Ayrıca yaklaşık 40 dakika içinde yüzde 10 ila 80 arasında pil kapasitesine ulaşabiliyor. Daimler AG Başkanı, Mercedes-Benz ve Dieter Zetsche CEO’su “EQC – Mercedes-Benz’den ilk tam elektrikli SUV ile anahtarı çeviriyoruz” dedi. ECO Asist sistemi, sürücüye öngörüldüğünde kapsamlı destek sağlar örneğin sürücüyü hızlandırmaya uygun olduğunda sürücüye yol gösterir. Araç hız sınırına yaklaştığından ve geri çekilme ve özel toparlanma kontrolü gibi işlevlerle hızı düşürerek sürücüye yardımcı olur. Bu amaçla, navigasyon verileri, trafik işareti tanıma ve akıllı güvenlik görevlilerinden gelen bilgiler (radar ve stereo kamera) birbirine bağlanır ve işlenir. Böylelikle tüm verileri toplayan eqc eşsiz bir sürüş keyfi sunmaktadır. Yakın zamanda yaygınlaşacak olan Mercedes-Benz EQC hakkında bilmeniz gerekenler şuanda bu kadar. Gelen en yeni bilgileri hızlı bir şekilde size aktaracağız. Bu sayede elektrikli arabalar hakkında en güncel bilgilerin sahibi olabileceksiniz.

Önceki HaberTata Motors’dan Elektrikli Harrier Büyük Çıkış Yapacak
Sonraki HaberJaguar Klasik E-Type Serisinin Elektrikli Versiyonu Üretiliyor

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın