Jaguar Klasik E-Type Serisinin Elektrikli Versiyonu Üretiliyor

Efsane İngiliz otomobil markası Jaguar, geçmişten günümüze bir çok konsept araç üretmiş ve bu araçlar asilliğin simgesi olarak halen yollarda büyük bir zevk ile kullanılmaktadır. Siyah beyaz filmlerden hatırlanan bazı modelleri ise estetikliği ve klasik görünümleriyle günümüzde büyük ilgi görüyor. 1961 yılında ilke versiyonu üretilen ve 70’li yılların otomobil atakları arasında Jaguar markası ile özdeşleşmiş olan E-Type, modern teknolojiler ile geliştirilmiş olarak elektrikli motor ve özellikleri ile yeniden beğeniye sunulacak.

2018 yılında deneme konsepti olarak markanın engin tecrübesi ve mühendisliği ile can bulan E-Type, yakın zamanda elektrikli motor ile seri şekilde üretime girecek. Teknolojisi bakımından, tüm elektronik yapısı ve donanımı için geliştirilmiş I-PACE alt yapısından faydalanılacağı açıklanırken klasik görünümünü koruması söz konusu. Orijinalinin 6 silindirli bir canavar motora sahip olduğu düşünüldüğünde, performans kaybı olmadan daha çevreci bir klasik Jaguar E-Type ile karşılaşılması inanılmaz keyifli olabilir.

Jaguar Klasik E-Type İç Donanım

Meraklılarının en beğendiği klasik otomobillerden olan Jaguar modelinin, iç donanımında modern teknoloji ile klasik materyallerin harmanlanarak kullanılacağı söylenen E-Type, görünüş güzelliğinden bir şey kaybetmeden etkileyici teknolojik donanımlar ile sunulacak. Cabrio üst sınıf lüks bir otomobil olarak elektrikli motor ile hayat bulması söz konusu olan Jaguar, daha önceki elektrikli modellerinde ciddi başarılara imza attı. Klasik bir modelini elektrikli arabaya çevirme konusunda Jaguar mühendislerinin, lüks sınıfta yer alan araca, sportif özellikleri de eklemesi beklentiler arasında. Eski versiyonunun ağırlığı ve motor hacminin yeni nesil elektrikli modelde olmayacağı düşünüldüğünde, oldukça hafif ve iç kapasitesi bakımından daha geniş olması söz konusu olacaktır. E-Type Zero adını alacağı bilinen Jaguar modelinde, I-PACE elektrik motoru ve batarya sisteminin aynen kullanılacağı düşünülmekte. I-PACE’nin güç üretimi ve menzil değerleriyle E-Type Zero, oldukça etkileyici performans özelliklerine sahip olacaktır. Dış tasarımı hakkında otoritelerin; F-Type modeline benzeyen bir elektrikli otomobil gelebilir, düşünceleri ise Jaguarın klasik görünümde ne kadar değişiklik yapacağına bağlı. F-Type oldukça güzel ve modern bir araç ancak, bahse konu olan klasik E-Type.

Jaguar Klasik E-Type Motor

Klasik görünüşteki modern elektrikli otomobil dönüşümlerine diğer markalar çok sıcak bakmıyorlar. Ya cesaretleri yok ya da klasikler arasına girmiş modellerine olan saygılarından dolayı, her zaman markalarının izlerini taşıyan tasarımlar ile farklı modeller üretiyorlar. Ancak üretim sayısı ve model tasarımcılığı ile sadece Jaguar markasının bile “butik” sayılabileceği günümüzde, 1961 yılında görücüye çıkmış bir klasiğin güzelliğinden, 21. yüzyılda yaşayan Jaguar severlerinde yararlanması gerekmez mi? Elektrikli motorların ilk zamanlarındaki performans ve batarya sorunları, günümüz teknolojik gelişmeleri sayesinde oldukça ileri seviyelere ulaştı. Otomotiv sektörünün 2025 hedefleri arasında öyle tasarımlar ve teknolojiler var ki, bilimkurgu ile adlandırılabilecek seviyedeler. Teknik, güç, performans, iletişim, akıllı arayüzler, güvenlik ve dünyayı Co2’den tam olarak koruyan yeni nesil tasarımlar, markaların piyasa rekabetindeki en önemli kriterleri konumunda. Yakıt tüketimi, bakım, satış sonrası destek ve benzer ekonomik değerler ise teknolojinin ilerleyişi ile daha erişilebilir bir konuma yükselmekte. Jaguar E-Type Zero, bu yarışta oldukça iddialı. Hem teknik bakımdan hem de tasarım gibi ekonomiklik konusunda rakiplerinden farklı olacağı hiç şüphe götürmüyor. Geçmişte Ferrari’nin kurucusu olan Enzo Ferrari klasik E-Type için “Dünya’nın En Güzel Otomobili” yorumunu hatırlarken gelecekte yeni nesil E-Type için kimler nasıl yorumlarda bulunacaktır. Henüz satış için bir tarih vermeyen Jaguar, hedefinde öncelikle I-PACE’yi tutmakta. Belli ki, I-PACE seri üretim elektrikli otomobil olarak Jaguar’ın amiral gemisi, E-Type Zero ise sınırlı sayıda kullanıcıya ulaşacak.

Önceki HaberMercedes-Benz EQC 2019 Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey
Sonraki HaberMazda

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın