Türkiye'de Yeni Trend: Elektrikli Bisikletler

Kısa mesafeler, gezi ve spor gibi etkinlikler için en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri olan bisiklet, 1791 yılında Fransız mucit Conte de Sicac tarafından insanlarla tanıştırıldı. İlgi çekmesine rağmen, halk tarafından ilk zamanlarda ayakların yardımı ile ilerleyen bir sistem olarak pek talep görmedi. Kirpatrick Macmillan isimli İskoç mucidin 1839 yılında geliştirdiği pedallı bisiklet ise ana hatları ve tekniğiyle günümüzdekilere daha çok benzemekteydi ve ilk denemelerine göre çok daha fazla ilgi görebilmiş ki, halen çok sevilen bir ulaşım aracı olarak, geliştirilmiş modelleriyle kullanılmaya devam ediyor.

Modern zamanlarda bisikletlerin gelişimine bakıldığında, özellikle iki alanda gelişim gözlenmektedir. Bu alanlar, spor ve gezi olarak sınıflandırılabilir. Spor aktivitelerinin çeşitliliği göz önüne alındığında, yapılarından tekerlek ve lastik boyutlarına, hız, fren, vites sistemleri gibi ilk icat dilen modellerine hiç benzemeyen bisikletler, oldukça başarılı şekilde kullanıcılarının aktivitelerine uyun göstermektedir. Diğer bir bisiklet gelişim alanı ise gezi ve benzer ihtiyaçlar olarak detaylandırılabilir. Daha çok kullanıcıya hitap eden ergonomileri ve uygun fiyatlarıyla küçük, büyük her yaşa hitap edecek biçimde geliştirilen gezi bisikletleri, devlet başkanlarından ünlülere, çocuklara, yaşlılara ve hatta sporculara kadar, her kesimin kolaylıkla sahip olarak kullanabileceği bir gelişim izlemiş ve halen en eğlenceli ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır. Son yıllardaki ulaşım ve otomotiv sektöründeki teknolojik gelişimlere paralel olarak, bisiklet teknolojilerinin de benzer şekilde gelişim ve değişim gösterdiği gözlemlenmektedir. Pek çok modern ülke insanlarının vazgeçilmezi olarak, sağlık ve farklı gerekçeler ile kullanmayı tercih ettikleri bisikletler, elektrikli destek motorlarıyla donatılmaya başladı. Elektrikli bisikletlerden, sektörün teknik ilerleyişine göre büyük beğeni ve ilgiyle, yeni bir trend olarak Türkiye’de de yakından takip edilmekte.

Bisikletlerin meraklıları her yaştan. Bu ilgi gereği her yıl pazarda ortalama % 20’lik bir artışla, canlılığını devam ettiren sektör, yeni trende ayak uydurarak elektrikli bisiklet satışlarıyla da ulaşım tercihlerindeki farkını ortaya koymaktadır. Farklı tasarımları ile ünlü motosiklet markalarının modellerine benzeyenler, klasik bisiklet görünümüyle kullanıcısına daha sportif geziler sağlayanlar ve tembelliği düşürücü teknik destekli; pedal çevirmede zorlanma anında sürücüsüne destek veren motor teknolojilerine sahip modeller gibi pek çok çeşidi olan elektrikli bisikletler, geçmişteki bisikletin pabucunu dama atıyor.

Elektrikli motosiklet ve otomobillere göre en büyük farkları ise hız desteği yerine, güvenli ve keyifli bir sürüş için hızı sınırlayıcılıklarıdır. Elektrik motorlarının güç ve performans adına kullanıcıya sunduğu destek, zorlanma durumunda devreye girerek, her yol koşulunda sürücüyü yormayan ve devamlılığı sağlayan, bir performansa sahip olmalarına yardımcı olmalarıdır. Peki, temel yaklaşım sürücüye ekstra kas gücü desteği olduğuna göre, elektrikli bisikletlerin marka ve modelleri arasındaki farklar ne gibi bir fayda sağlıyor? Elektrikli olmasına rağmen bir motora sahip olmaları, sağlıklı yaşam ve daha temiz bir Dünya konusunda soru işaretleri oluşturması tamamen gereksizdir. Sağlıklı yaşam için sürücüsüne, daha ileri mesafelere doğru devam edebileceği desteğin arkasında oluğunu hatırlatırken, mesafelerin artmasıyla büyük bir spor aktivitesi sunar, benzer mesafeleri daha çabuk aşmak için kullanılan motosikletlerin egzoz gaz çıkışlarına göre, 0 Co2 salınımına sahip motor düzenekleri ile de daha yeşil bir Dünya’nın destekçisidirler.

Model çeşitlilikleri arasında son yıllarda Türkiye’de yeni bir trend haline gelen elektrikli bisikletler, bisiklet formundan biraz uzak, daha konforlu, motosiklet tarzını yansıtan modeller revaçta.

Elektrikli Bisiklet Citycoco Cem Yılmaz

Keyif, Konfor, Eğlence ve Popüler Kültür Öğesi: CityCoco Elektrikli Bisiklet

Bisikletler ile motosikletler arasında kalarak, özel bir meraklı grubuna hitap eden, tür ve tarzlarıyla çok beğenilen, yasal sorumlulukları; ehliyet, yaş gibi gereklilikleri oldukça kısıtlı ve pazardan yakıt masraflarına kadar, en ekonomik performansa sahip elektrikli scooter’lar, elektrikli bisikletlerin sınıf atlamış hali gibidir. Son zamanlarda model çeşitliliği ile büyük talep potansiyeline sahip olanlar ise moda akımı halinde hızla yaygınlaşmakta.

Daha çok ünlü yüzlerin keyifli anlar için tercih ettiği özel tasarım bir marka olan CityCoco, elektrikli bisiklet tasarım modasının en iyi hali olarak değerlendirilmekte. Türkiye pazarına gireli henüz iki yıl gibi kısa bir süre olmasına rağmen, her kesimin beğenisini alan CityCoco, çok farklı bir görünüşe sahip yapısıyla büyük ilgi görürken, performansıyla da rakiplerinden uzak ara önde bir model.

Elektrikli Bisiklet Citycoco Model

Fark Yaratan Özellikleri

Markanın ülkemizde satışa sunduğu 6 farklı tasarım modeli bulunmakta. İki modeli elektrikli bisiklet formunda, biri klasik Scooter diğer üçü ise modern tasarıma sahip ve CityCoco adını duyuran, farkını yansıtan tarza sahiptir. En gelişmiş ve üstün özellikleriyle farklı tasarıma sahip bir model olan Comfort, v2, v2 Family ve Coco S gibi serileri bulunur. En donanımlı ve yüksek performanslı serisi ise CityCoco Confort V2’dir.

Bir elektrikli bisiklet olarak çok farklı görünen Comfort v2, ilginç dış tasarımıyla büyük ilgi görüyor. Scooter’lar gibi yere yakınlık, Harley tarzına sahip gidonu, uçaklarınkini andıran kalın ve küçük tekerlekleri, bagajsız, dengeli ve güvenli sürüşe yön veren konforuyla, farlı bir deneyim sunuyor. Ayrıca üreticinin zevk sahibi müşterilerine özel kişileştirilebilir gövde ve çamurluk gibi parçalar için zengin renk seçenekleri bulunan Comfort v2, performansıyla da rakiplerinden oldukça iddialı.

Motor ve Teknik Özellikler
Motor 60V Hub Brushess 1500w (Comfort v2)
Hız 40 Km/h
Menzil Tam Şarj ile 60 Km
Pil/Batarya Türü Li-iyon Samsung 20Ah
Pil/Batarya Şarj Ünite 140/250V Giriş 65V 2,5Ah Çıkış DC
Şarj 8 Saat ile % 100 Dolum
Vites (Tek Sistem)

 

Fiziksel Özellikler
Uzunluk 1756 mm
Genişlik 750 mm
Yükseklik 700 mm
Aks Aralık Mesafesi 1300 mm
Ağırlık 54 Kg
Taşıma Kapasitesi 200 Kg
Fren Sistemi Ön ve Arka Hidrolik Disk
Çıkış  USB
Renk Seçenekleri Kişileştirilebilir Gövde ve Çamurluklar
Jant/Tekerler 18×9,5 inç /32 Psi Tubless
Garanti 2 Yıl Mekanik ve Elektrik

 

Teknik bakımdan farklı olan CityCoco Led farları, göstergeleri gibi yüksek teknolojiye sahip dayanıklı ekipmanlara sahiptir. Standart donanımları arasında E11 ayna, park emniyeti, alarm, Bluetooth gibi seçenekleri barındırırken, opsiyonel olarak birçok aksesuar seçeneğine sahiptir. Ön, arka ve yan sosis çantalar, ekstra yolcu selesi, ön alışveriş sepeti, ayna ve farlarda nikel detaylar, ücret farkı ödeyerek sahip olunabilecek özelliklerdir. Tarz sahibi meraklıları, fiyat aralıkları birbirine oldukça yakın olan CityCoco modelleri için ortalama vergiler dâhil olarak, 1600 $ ile 2000 $’lık bir bedel ödeyerek, kendilerine en uygun modele 100’e yakın bayiden ulaşabilirler.

Citycoco Kırmızı Bisiklet

Sende Tarzını Belirle Elektrikli Bisiklet ile Farkı Hisset

Farklı model tasarımları olsa da, kalitesi ve ilgi gören çekiciliğiyle markasını hızlı şekilde tanıtan CityCoco, çözüm ortaklığı yaptığı diğer Dünya markalarıyla da geleceğini destekliyor. Ekonomik bir sürüş için en etkileyici araçlardan olan elektrikli bisiklet ve Scooter’lar, gelecekte çok daha fazla ilgi görecek gibi görünüyor. Aslında şimdilik sadece mevsimin şartları gereği yaz ve yağışsız bahar aylarında daha fazla tercih edilen CityCoco, üstün teknoloji ve keyif veren deneyimiyle, tatil yörelerinde daha fazla görülüyor. Karmaşa ve yoğunluk sebebiyle büyükşehir trafiğinden en ekonomik biçimde yolculuk yapmayı hayal edenler için büyük bir fırsat olan elektrikli bisikletler, kullanıcılarının zevklerine göre model ve çeşitlilikle yollarda görülmeye başlayarak, diğer sürücülerin ilgilerini de bu yöne doğru kaydırmaktadırlar.

Otomobilin güvenlik ve konforu olmasa da, zaman ve yakıt gibi hayati tasarruflar için en etkileyici ulaşım aracı olarak elektrikli bisiklet, ilerleyen yıllarda daha da fazla kullanılmaya başlayacak.

Önceki HaberElektrikli ‘Extreme E’ SUV Serileri 2020 İtibariyle Kuzey Kutbu ve Himalayalarda Yarışacak
Sonraki HaberElektrikli Uçan Araba Modelleri

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın