Volvo Trucks Geleceğin Otonom ve %100 Elektrikli Tırını Tanıttı

Avrupa’nın kalbinde yer alan İsveç, otomotiv sektöründe ilklere imza atan markanın ev sahipliğini yapıyor. Volvo tüm Dünya’da başta güvenlik olmak üzere, etkileyici donanım tasarımlarına sahip otomobil ve daha büyük araçları ile çok ilgi çeken bir marka olarak biliniyor. Markanın otomobiller dışında, iş makineleri, otobüsler ve yük kamyonları gibi araçları kullanıcılarından her zaman tam notlar alıyor. Volvo trucks geleceğe yönelik tır tasarımlarıyla dikkati çekerken elektrikli araçlarına bir yenisini ekliyor. Volvo trucks geleceğin otonom elektrikli tırını tanıttı. Tam anlamıyla futuristik bir konsept olarak görücüye çıkan tır, tam elektrikli ve sürücüsüz olarak görev yapıyor. Volvo Vera adıyla duyurulan elektrikli tır, Berlin’deki özel bir otomobil fuarında görücüye çıktı. Aracın ana amacının daha hızlı, güvenli ve ekonomik teslimatlar biçiminde lanse edilirken, otonom sürüş ve gelecekteki trafik hakkında ilginç fikirlerin hayata geçirilmeye başladığı anlaşılıyor. Vera isminden de anlaşılacağı gibi inanç ile tasarlanmış elektrikli tır, 2019 sonunda yollarda boy gösterecek.

Volvo Sürücüsüz Tır

Fark Yaratan Özellikleri

Aracın sürücüsüz olması söz konusu olduğundan, fiziksel tasarımdaki ayrıntıları ilgi çekici. Sürücü kabini olmayan çekici, dorse bağlantısıyla birlikte bir tıra benziyor ancak, yine de alışılmış görüntüsünden çok farklı. Teknik ve fiziksel olarak sadece resmi sayfasında sınırlı bilgiler verilen Volvo Vera, ilk bakışta (dorsesiz olarak) tek kişilik spor bir yarış arabasını andırıyor. Teknik bakımdan üstün bağlantı sistemleriyle donatılan tır, diğer araçlar ve sistem merkeziyle sürekli iletişim halinde, 24 saat boyunca çalışabilecek bir sistem ile nakliye konusunda devrim yaratan bir model.

Volvo Trucks Otonom Tır Özellikleri

Çekici bölümün 32 ton çekme kapasitesini, trafik akışına uygun hızlarda sıfır sıkıntıyla gerçekleştirmesi için 185 kW elektrik ünitesinden güç elde edecek. 100 ve 300 kWh li-İyon batarya setleriyle, uzun mesafelere ulaşacak olan Vera, ilk etapta 300 Km’lik menzile sahip olacak. Nakliye sisteminde vazgeçilmez olan köprüler, deniz sevkiyatları ve oto yollarda sürücülü araçlar kadar başarılı bir sevkiyat adına Volvo trucks, geleceğin otonom ve tam elektrikli tırı olarak Vera’yı daha da geliştirerek, ileride yaşanacak ağır yük taşımacılığındaki sorunları, kökünden ortadan kaldırmayı planlıyor.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın