Volvo 360c Konsept

“Verimlilik için uğraştığımız çabalar sonucunda gezgin ruhumuzu kayıp mı ettik?”

Volvo’nun yeni 360c tam özerk konsept otomobiline yönelik lansman videosundan, bu sözler geldi.

Çok uçuş yapanlar, bu yüzden de verimli ama anlamsız seyahat biçimlerine tamamen aşina olanlar, Volvo’nun fikrini, gezgin insanların çabalarıyla gelecekteki otomobillerinin tasarımını değiştirmekte yardımcı olacaklardır. Volvo 360c, günümüzün çoğu konseptinde olduğu gibi, tamamen elektrikli, tamamen özerk ve geniş bir cam kubbeyle kaplı. Bununla birlikte, Volvo’yu diğerlerinden ayıran, şehir altyapısının daha geniş planına, kısa mesafeli uçuş seyahatlerine, yapması gerekenlere ve çevresel kaygılara verdiği önemi gösteren vizyonudur.

Volvo’nun Ürün Strateji Şefi & Marka Ortağı olan CEO Marten Levenstam, bu arabayla ile ilgili şunları dedi: “Daha çok şey öğrendikçe daha fazla fikir edineceğiz ve sorulara verdiğimiz yanıtlarla birlikte yaptığımız açıklamalar sadece bir başlangıç olacaktır. Bunun için henüz belirlenecek pek çok özellik var, ancak Volvo, 360c gibi bir otomobil için dört temel kullanım senaryosunu öngörüyor. Gece yolculuğunu daha sarsıntısız, sakin, hızlı ve daha çevre dostu bir seyahat seçeneği ile değiştirerek mobil bir yatak odası olarak hizmet verebilir. İş yükünüzü çok daha verimli bir zamana dönüştürerek bir mobil ofis bağlantısı ve alanı sunar. Ya da oturma odanız ve eğlence alanınız olabilir. Pencerelere yansıtılan ilgili bilgiler içeren modüler bir iç mekân, 360c’nin işlevselliğinin en önemli özelliklerinden biri olan esnekliği sağlar.

Volvo 360c Konsept Toplantı

Levenstam, “İnsanların şehirlere yakın olmaya daha az bağımlı olması için, verimsiz seyahat süresinin yükünün kaldırılması ile gerçekleştirilecektir. Volvo 360c sürüş ofisi, insanların kalabalık şehirlerden daha uzak mesafelerde yaşayabilmelerini ve zamanlarını hem daha keyifli hem de daha etkili bir şekilde kullanabilmelerini sağlıyor.” diyor. Tüm bunlar ve dedikodular Audi’nin 25. saat projesi gibi görünüyor. Yanma motorları ve direksiyon simitlerini tamamen ortadan kaldıran bu geleceğin konseptleri, otomobil seyahat deneyimini yaşatarak aynı ev ortamınızı tekerleklerin üstüne koymaya benziyor. Dış tasarım bile benzerdir, her otomobil üreticisi, görünüşe göre, büyük cam kanopiler ve en azından araba şeklindeki Azınlık Raporu fikrini benimsemeleri gerektiğine ikna oldu.

Rahatlığın ve Konforun Mimarı: Volvo

Volvo’nun vizyonu hakkında benzersiz olanı ayırt etmeyi ve geleceğe dair girişimci ve fütürist bir ruha sahip olan arabaya daha yakından bakmayı amaçlayan Volvo 360c’nin arkasındaki tasarım düşüncesine daha derin bir dalış yapmak için bu hafta Gothenburg’da inceleme yapılacak.

Volvo 360c Konsept Yatak

Bununla birlikte, Volvo’yu diğerlerinden ayıran, şehir altyapısının daha geniş planına, kısa mesafeli uçuş seyahatlerine, yapması gerekenlere ve çevresel kaygılara verdiği önemi gösteren vizyonudur.

Daha çok şey öğrendikçe daha fazla fikir edineceğiz ve sorulara verdiğimiz yanıtlarla birlikte yaptığımız açıklamalar sadece bir başlangıç olacaktır.

360c konsepti, otonom sürüş araçlarının dört potansiyel kullanımını göstermektedir: uyku ortamı, mobil ofis, oturma odası ve eğlence alanı. Volvo Cars başkanı ve CEO’su Håkan Samuelsson, “Önümüzdeki yıllarda iş değişecek ve Volvo, sektörümüzün değişmesine öncülük etmeli. Otonom sürüş, güvenliğin bir sonraki adımını atmamıza izin verecek, aynı zamanda heyecan verici yeni iş modellerinin önünü açacak ve tüketicilerin istedikleri şeyi yaparak otomobilde zaman geçirmelerine izin verecek” dedi. Volvo 360c araç filolarının inşa edildiğini farz edersek, şehirler arasındaki kısa mesafelere kolayca ulaşan, günümüzün seyahat tarzı olan trenleri nasıl etkileyeceğini bir düşünün. Şirket ayrıca, otonom araçların diğer tüm sürücüler ile nasıl güvenli bir şekilde iletişim kurabildiği konusunda standart bir küreselleşme önerisi getirdi. Mühendisler, araç sürüşteyken, sürücülere ne yapmak istediğini iletmek için harici sesler, renkler, görseller ve hareketlerden oluşan 360c için özel bir sistem oluşturdular; bu sürücüler için kritik bir özellik haline geldi.

Volvo 360c Konsept Sesli Komut

Seyahatin “Rahat” Versiyonu

Sürüş yaparken neden uçuş keyfi yaşamak istemeyelim ki? Komşu bir şehirde sabah erkenden bir toplantının olduğunu düşünün. Oraya varmak için iki seçeneğiniz var: yerel havaalanından kısa bir uçuş, ya da check-in, kuyruk, uçuş gecikmeleri, güvenlik kontrollerinden kaçınarak sizi doğrudan toplantı yerinize ulaştıran tam otonom saf elektrik seyahat çözümü. Hava yolculuğunun bir parçası olan her şey 360c’de. Siz olsanız hangisini seçerdiniz?

Çok uzak olmayan bir gelecekte tam otonom elektrikli araçların kişisel hareketlilik ihtiyaçlarına cevap veren bir dünya görüyoruz. Birçok insanın hala kendi arabalarına sahip olmak isteyeceklerine inandığımız halde, diğerleri kullanılabilir hale geldiklerinde, insanlar diğer alternatif de yöneleceklerdir. 360c, ihtiyacınız olan tüm yaratıcı konforlarıyla yolculuğunuzda rahatlamanıza veya eğlenmenize yardımcı olmak için tasarlanmış çeşitli mod ayarları içerir.

Volvo 360c Konsept İç Dizayn

Mobil ofis, tamamen işinizle bağlantılı bir buluşma yeri ve çalışma alanı ve hareket halindeyken işlerinizi halledebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca uyku modu ile bir sabah buluşması için şekerleme yapabilirsiniz. Niçin sizi hedefe tam olarak ulaştıracak gece yolculuğu yapabileceğiniz bir araç tercih etmeyesiniz ki? Tamamen elektrikli ve tamamen otonom 360c araçlar, insanlara sorunsuz ve konforlu bir şekilde hareket etme özgürlüğü sunacak. Daha fazla gecikme veya bagaj kontrolü olmayacak. 360c, A’dan Z’ye her şeyi düşünerek tasarlanmıştır. Volvo 360c’nin tüm bu özellikleri gelecekte uçaklara olan bağlılığı da azaltarak arabalar ile uçuş yapmamıza olanak verecek gibi görünüyor…

Ne dersiniz?

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın