Volvo Elektrikli Araba Modelleri

İsveçli otomobil markasının farklı segmentlerdeki modelleri ve ticari araçları, Dünya’nın birçok ülkesinde tercih edilmektedir. Otomotiv sektöründe güvenlik denildiği zaman akıllara Volvo adının gelmesinde, şimdiye kadar standart olarak tüm araçlarda kullanılan bazı güvenlik donanımlarının, Volvo imzasını taşıması büyük önem arz eder. Bu kadar özel bir marka olarak, Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede pazar payına sahip olan Volvo, son yıllarda SUV konseptine hâkim modelleriyle de öne çıkmaktadır. Volvo elektrikli araba modelleri arasında SUV segment Hybridler kadar sedan sınıfında yer alan Polestar modeli son gözdelerden birisidir.

Elektrikli Volvo Polestar1 ve Polestar2, markanın geleceğe yönelik hamlelerini temsil ediyor. SUV konseptinde yer alacak olan Polestar3 ise henüz tasarım aşamasında. 2019 Cenevre fuarında tanıtılan elektrikli araba, Tesla gibi elektrikli modellerin rakibi olarak görülüyor. Rekabetteki en önemli özelliği ise fiyatı gibi görünüyor. 2020 itibariyle üretime geçilecek ve 2022 yılında yollarda boy gösterecek olan Polestar2 kapasitesi ve performansıyla, tam bir elektrikli spor araba olarak adlandırılıyor.

Fark Yaratan Özellikleri

Sert dış görünümü, güç üreten teknolojisiyle orantılı olan Polestar2 hakkında, tam olarak rakamsal veriler paylaşılmıyor. Polestar1’e göre çok daha yüksek performans verilerinin elde edileceği düşünülen model, sadece iki kişilik. Bagaj hacmi ve yolcu kapasitesinin düşük olması, daha hafif olmasını sağlıyor. Ön ve arka olarak iki elektrikli motoru olacağı düşünülen araba için elde edilen veriler sınırlı olsa da, otoritelerin tahminleri oldukça mükemmel seviyelerde. Aynı otoriteler, Tesla modellerinin en büyük rakibi olarak yorumlarını yaparken, paylaşmadıkları bazı bilgileri öğrenmiş gibi görünüyorlar. Gelişen pil ve batarya teknolojilerinin en üst seviyede yer alması söz konusu olacak olan Polestar2, menzil bakımından da rakiplerinden oldukça ileri seviyelerde yer alacak gibi. Teknik donanımları ve ağ teknolojileri bakımından ileri seviyede olması muhtemel model, markanın amiral gemisi olabilir zira, Polestar3 benzer bir teknolojik altyapı ile hayata geçirilecek.

Motor ve Teknik Özellikler
Motor? kW İkiz Elektrik Ünitesi
Beygir Gücü650 hp
Hız230 Km/h
MenzilTam Şarj ile 500 km
Pil/Batarya TürüLi-iyon
0’dan 100’e4,5 Saniye
Kapı2
Koltuk2

Kullanıcılara

Araba sedan konsepti içerisinde ki modellerden biri olsa da, etkileyici performans seçenekleriyle spor otomobillerin seviyesinde güç üretecek. Güvenlik ve konfor ise markaya özel değerler katacak. Belki de emniyet kemeri gibi özel bir güvenlik icadı, Polestar2 ve üstü modellerde; markanın adına yakışır biçimde, geleceğe yönelik yeni teknolojik gelişimler ile karşılaşılmasını sağlayabilir. Bu konuda Akenebo Fren Sistemi Polestar1’den Polestar2’ye miras iken belki de tüm elektrikli araba modellerinde standart hale gelecektir.

Fiyat konusunda da rekabet ve teknik gelişmeler etkileyici oluyor. Polestar1 için başlangıç paket fiyatı 150.000 $ iken Polestar2 için 50.000 $ başlangıç paketi fiyatı öngörülüyor. Tesla elektrikli modelleriyle karşılaştırıldığında ise bahse konu fiyatların sadece hayal olduğu düşünülebilir. Kullanıcılarına güvenlik kadar prestijde sunan Volvo elektrikli araba modelleri, yakın gelecekte yollarda boy gösterecek. Avrupalı üreticinin kıta dışındaki müşterilerine özel donanım ve elektrik şarj ünite çalışmaları ise halen sürüyor. Öncelik Amerika kıtasında olmasına rağmen, ülkemizde de Volvo markasının severleri, elektrikli modelleri dört gözle bekliyor. Teknolojisi ve yakıt ekonomisiyle elektrikli arabaların sağladığı faydalar, ülkemizde de dikkatle takip ediliyor. SUV konseptlerinin sedanlara göre daha fazla tercih edildiği günümüzde, elektrikli motor teknolojileri ve donanımlarına sahip yeni nesil Volvolar, daha yeşil bir Dünya için üretilirken, Polestar2 ve Polestar3, pazarda yüksek bir pay elde edecek gibi görünüyor.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın