Elektrikli Araba Lucid Air

Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yenilikçi olması ile bilinen ve dikkatleri üzerine çeken Lucid Motor, elektrikli araba olarak adına Lucid Air denilen bir otomobil tanıtımında bulundu. Her şeyi ile elektrikli olan aracın satın alma bedeli ile alakalı yapılan açıklamada; 165,000 $ gibi bir fiyat biçildiği görüldü.

Elektrikli Araba Lucid

Elektrikli Araba: Lucid Air

400 beygir gücü gibi değere sahip olan Lucid Air, arkadan çekişli olarak tasarlanıyor. Batarya şarjının tam dolu olduğu bir zaman mefhumunda gideceği azami menzil olarak da 335 km gösteriliyor. İç mekânda koltukların spor olarak tasarımı farkını oluşturuyor. Ayrıca tam 10 tane hoparlörden oluşan ses sistemi sayesinde araç içinde tam bir hâkimiyet sağlıyor. Araç içi tamı tamına 3 adet dokunmatik meziyetli ekran bulunuyor. Alaşımlı jantların ebadı da dikkat çekiyor. Tam 19 inç olan ebatlar ile özelliğini katlıyor.

Lucid Air Konfor

Menzil Şampiyonu

Elektrikli Araba dünyasının en uzun menziline satıp aracı Lucid Air, bu özelliği ile şampiyon görünüyor. Lucid Motor, Amerika Birleşik Devletleri LA kentinde yapılan otomobil fuarı içerisinde yeni olan lüks elektrikli araba Sedan Air Plus modelinin tanıtımını gerçekleştirdi. Bataryasının tam şarjı ile tek seferde takriben 400 mil yani 644 km kadar bir mesafeyi katedebiliyor.

Lucid Motor, Fuar kenti LA Auto Show içerisinde yapımı için uzun süre çalışıp emek verdiği Lucid modelinin tanıtımı gerçekleştirdi. Tanıtımı yapılan modelin satış bedeli olarak 100,000 $ olarak belirlendi. Bu yeni modelin üretimine 2018 senesinde Arizona Fabrikası’nda başlandığı vurgulandı.

Lucid, bataryasının fark oluşturan yapısı ile dikkat çekiyor. 100 kWh kapasitesindeki bataryası ile neye benzediği ve sahip olduğu özellikleri ile tanıtımı yapılıyor. Seçenek olarak da bataryayı 130 kWh değerine çıkarabilmeyi sunuyor.

Lucid Air İç Dizayn

Enerjide Samsung SDI Ortaklığı

LUCİD Motor, enerji kapsamında Samsung SDI ile bir ortaklık kuruyor. Bu ortaklığın ürünü olarak da bataryanın tek şarjı ile 400 mil kadar bir yol kat ettiği görülüyor. Ürettiği 600 beygir gücü de gücüne güç katıyor. Lucid, güç aktarım organı olarak, aracın ön kesiminde bulunan hem HVAC hem de süspansiyon sistemi ile bütünleştirilmiş şekli ile sağlıyor.

Motorunun güçlü yapısı sayesinde 0-100 km’ye 2.5 saniye gibi kısa bir sürede çıkabiliyor. Bunun için de 1000 beygir gücü bir güç üretimi gerçekleştiriyor. Model, özerk yapıda bir kullanım için gerekli her türlü donanıma da sahip görünüyor. Gerek uzun gerek kısa menzilli radarı, bir yanda kameraları diğer yanda LIDAR Özelliği ile özerk kullanıma hizmet ediyor.

Kızışan Elektrikli Araba Pazarı

Elektrikli Otomobil pazarı her geçen gün daha da kızışıyor. Bundan sebep Lucid, en öncelikli modeli için maliyeti 100,000 $ altına indirmeyi planlıyor. 65,000 $ seviyelerine indireceği iddia ediliyor. Kendisi gibi Amerikan menşeli olan en önemli rakibi Tesla ile arasındaki farkı fiyatı ile göstermek istiyor. Lucid Motor, elektrikli araçlarındaki otonom sürüş adına sunduğu özellikler ile iddialı olduğunu açıklıyor. LED farları ile arka tekerlek çekişi ile özel bir yapıda olduğunu gösteriyor. Hem ses sistemi hem de 12 yönlü elektrikli koltukları sayesinde özelliklerini artırıyor. Jantların büyüklüğünün yanında hem beygir gücü hem de uzun menzili ile cazibesini artırıyor. MobilEye firması ile yapılan anlaşma sayesinde sekiz kameradan oluşan sensörler zinciri ile otonom mimarisi kazanıyor. Konfor denilince akla Elektrikli Araba Lucid geliyor.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın