Elektrikli Araba Pazarı Büyüdükçe Nikel ve Bakır Hisse Senetleri de Değerlenecek

Otomotiv sektöründeki gelişmeler elektrikli araba devrimiyle şekillenirken, nikel ve bakır madeni hisselerindeki değerlenme, büyük yatırımcıların ilgisini çekiyor. Kanada’nın önemli yatırım bankalarından olan IBK Capitol Crop. Afrika ve Latin Amerika’daki maden projeleri hakkında görüşlerini bildirdi. Yakın zamanda Melbourne’da gerçekleşen Uluslararası Madencilik ve Doğal Kaynak Konferansı’nda konuşma yapan IBK başkan yardımcısı Werstiuk, “elektrikli arabalara olan talepler ve batarya teknolojilerindeki gelişmeler, nikel madenine olan değerin yeniden şekillenmesine yol açıyor” şeklindeydi. Konuşmasının devamında; elektrikli arabaların nikel gibi bakır madenine olan ihtiyacında ciddi şekilde artacağından bahseden Werstiuk, emtia piyasasındaki gelişmelerin, finans hattındaki değerlerin yükselme eğiliminde olacağından söz etti.

Çin gibi pil ve batarya teknolojisi üretiminde lider bir ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda, bu gibi maden şirketleriyle ciddi anlaşmalar yaptığı düşünüldüğünde, elektrikli araba pazarı büyüdükçe, nikel ve bakır hisse senetleri de daha da değerlenecek gibi görünüyor. Çin’in en büyük Li-iyon batarya üreticisi CATL, yüzde 80 nikel, yüzde 10 manganez ve kobalt içerikli NCM811 pilleri üretme hedefinde. İçerikteki nikel ne kadar fazla olursa, daha fazla depolama ve uzun ömür ile ucuzluğu söz konusu olan, Li-iyon bataryalar üretilebiliyor. Şuan da piyasadaki en etkili pillerin yüzde 50 nikel, yüzde 30 manganez ve yüzde 20 kobalt kullandığı biliniyor. CATL’ın en önemli müşterileri ise Geely, BMW ve Volkswagen ve SAIC Motos Crop.

Çin gibi Rusya, Almanya, Kanada ve Amerikalı teknoloji devleri, artan taleplerden etkilenmemek, müşterileri ve üreticilerine daha uygun fiyatlarda maden elektrikli araba ve bataryalar sunmak adına, geleceğe dair önemli anlaşmalar yapıyorlar. Uzmanların araştırma ve açıklamaları doğrultusunda, Dünya’da 20 yıllık rezervlerin kaldığı açıklamaları, kullanılan madenlerin kalitesinde düşüşe sebebiyet verecek ve bakırın şuanda Londra borsasındaki 6,250 $’lık değerini, 8,700 $ civarlarına yükseltecek türden. Ayrıca bakır gibi nikel ve diğer madenlerin değerlerindeki ciddi artışlar, elektrikli araba fiyatlarında ciddi farklılıklara sebep olacak. 20 yıl sonrası için iyimser tahminler ise bakır, nikel ve elektrikli araba piyasasında değerli olan madenlerin ton başına, 12.000-14.000 $ aralığında arz edileceği yönünde.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın