Solar Enerjili Sion 2019 Yılında Üretime Hazır

Yeni bir güneş enerjili elektrikli otomobil 2019’da görücüye çıkacak. Menzil sıkıntısını önlemek ve yakıt tasarruf sağlamak için güzel bir araç gibi görünüyor. Yeni olan şirket, 2019 yılına kadar piyasaya sürmek için güneş enerjili elektrikli bir araba üretmeyi umuyor. Sono Motors, ilk otomobili için solar şarj sisteminin son geliştirme aşamasına doğru gidiyor. Münih merkezli yeni şirket, aracınızı sürerken bile şarj etmenizi sağlayan teknolojiyi geliştiriyor.

Sion olarak adlandırılan araç, sürüş sırasında menzile dönüştürerek güç kazanacak bir şekilde gövdeye bütünleşmiş güneş pillerine sahiptir. Sion, aracın çatısına, kaputuna ve yanlarına takılı 330 güneş hücresine sahip olacak ve akü sistemi yeniden şarj edilmeden önce yaklaşık 250 km (155 mil) menzile sahip olacak. Geleneksel elektrik prizlerinden veya diğer elektrikli araçlardan ile şarj edilebiliyor. Şirket 2016 yılında kuruldu ve otomobil üreticisi, iki farklı formda (Urban ve Extender) yer alacak otomobil için 6.000’den fazla rezervasyon yaptı. Urban, tek bir şarjla 120 km’ye kadar menzile ulaşacak ve 12,000 € ‘ya mal olacakken, Extender’ın fiyatı 16.000 €’ ya mal olacak ve 250 km’ye ulaşacak.

Arkadan çekişli güneş enerjisi elektrikli otomobil teknolojisi 2015’ten beri geliştiriliyor.

Otomobil üreticisine göre araç, paneller sayesinde günde 30 km’lik yeniden üretim kapasitesine sahip olacak. Güneş panellerinden hangi aralıklar ile yeniden üretilebileceği ya da üstyapıdaki panellerden toplanan enerjinin nasıl kullanıldığı henüz doğrulanmamıştır. Dış cephe, çizilmeye karşı dayanıklı ve aracın 7,5 metrekaresini kaplayan güneş panellerine sahip olan paslanmaya karşı korumalı polikarbonattan oluşur. Aracın içinde sıra dışı bir özellik var. Elektromanyetik yükü kullanarak parçacıkları ve tozu filtrelemek için bir hava temizleyici olarak işlev gören yosun eklenmiştir. Araba da çift yönlü şarj olacaktır, yani örneğin kamp yapıyorsanız, akıllı telefon veya elektrikli ocak gibi farklı şeyler için şarj kullanılabilir.

Laurin Hahn, ortak kurucu ve CEO’su Reuters’e verdiği demeçte “Bir koltuk ısıtıcımız var, klima var, ayrıca telefonumu etkileşimli olarak bağlayabildiğim büyük bir bilgi-eğlence sistemi var, yani her şey gerçekten çok basit, hiçbir gereksizlik içermeyen tam bir araç var. ” Üretim ise, Alman tesislerinden birinde 2019’un ikinci yarısında başlayacak ve Sono Motors, önümüzdeki yıl aracı satmaya başlayacak.

Sono Motors Güneş Enerjisi Sono Motors Sion

Tasarım

Sion, bataryalarını güneşten şarj edebilen ilk elektrikli otomobildir. Bundan sonra, menzil endişeniz olmayacak. Araç akü hariç sadece 16.000 €. Güneş pillerinin üstyapıdaki dinamik entegrasyonu ile yolda olağanüstü bir tasarım konsepti ile etkili yeni önlemler belirlendi. Sion’un tam verimliliği, hafif bir tasarımla geliyor. Araç ayrıca çizilmeye dayanıklıdır. Üstyapıdaki en eşsiz özellik, tavanın her iki tarafında, kaput ve arka kısımda bulunan güneş pilleridir. Sionlar için iç mekânı çok basittir. Kokpit için, kilometre çubuğu ve bataryanızın şarj düzeyini gösteren çok basit bir tasarım kullanılıyor. Sol tarafta ise viSono Sistemi ile üretilen kilometre sayısını görebilirsiniz. 24 saat sonra, bu kilometreler sağ tarafa aktarılacak ve soldaki toplam menzile eklenecektir.

250 km yüksek hızlı şarj ve isteğe bağlı bir römork aksamı ile sofistike bir iç konsept tasarım sunuyor yerine 250 km mesafelik yüksek hızlı şarj ve isteğe bağlı bir römork aksamı ile sofistike bir iç konsept tasarım sunuyor. Ayrıca Sion, bataryayı güneş enerjisi ile şarj eden 330 tane güneş hücresi ile donatılmıştır. Zararlı çevresel etkilerden korumak için solar hücreler, polikarbonatla kaplanmıştır. Bu sayede kırılmaz, hafif ve özellikle hava şartlarına dayanıklı bir hale geliyor. Uygun koşullar altında güneş hücreleri ile Sion, günde 30 kilometreyi kapsayacak kadar enerji üretebiliyor. Bu sistemi viSono olarak adlandırılıyor. İki yönlü şarj teknolojisi sayesinde Sion sadece enerji üretmekle kalmaz, aynı zamanda enerji de sağlayabilir. Bu özellik arabayı bir mobil güç istasyonuna dönüştürür.

Normal bir priz kullanarak, 2,7kW’a kadar olan tüm elektronik cihazlar Sion tarafından desteklenebilir. Elektronik cihazlarınızı takabilir ve Sion’un enerjisiyle çalıştırabilirsiniz. Tip 2 fişi takarsanız Sion, 7,6 kW’a kadar daha fazla güç sağlayabilir. Havayı temizlemesi için eklenen yosun, ince toz parçacıklarının yüzde yirmi kadarını filtreler ve Sion’un içindeki nem oranı üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir. Endişelenmeyin, onu sulamak zorunda değilsiniz. Hiç özel bir bakım gerektirmez. Ayrıca Sion bir hava durumuna sahip olacaktır.

Kliması, yaz aylarında sizi serinletmekten çok daha fazlasını sunuyor. Ayrıca, nemi havadan arındırır ve soğuk ve yağışlı havalarda camlardaki buğulanmayı önler ve böylece sürüş kalitesini artırır. 750 kg’a kadar çekme kapasitesi ile neredeyse herhangi bir römorku sorunsuz bir şekilde çekebilirsiniz. 80 kW motor ve hızlı şanzıman ile zor arazilerde bile iyi çekiş sağlar.

Sion güvenlik açısından, anti-kilitli frenler, alarm ekipmanı, yolcu ve sürücü hava yastıkları ve ESC ile birlikte geliyor. Düşük maliyetler sağlayan bir bakım sistemi geliştiren Sİon, sizin için geniş bir hizmet ağı ve küçük masraflar ile tamir fırsatı sunar. Yani, ucuz yedek parçalardan dolayı düşük bakım maliyetleri sağlar. Bir tıklama ile otomobil bileşenlerinin çoğunu sipariş edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın