İnternette Sürekli Paylaşılan Ama Aslında Hiç Var Olmamış 23 Araba Modeli

Bazı otomobil modelleri, otomotiv sektörünün ilerlemeleri adına oldukça farklı ve ilgi çekici tasarımlar ile meraklılarının karşısına çıkıyor. Örneğin; SUV pazarı günümüzde oldukça popülerken hemen her gün büyük bir marka yeni nesil SUV segment modeliyle boy gösteriyor. Bu gelişimin altındaki ana sebep pazar payı ya da pastadan daha büyük bir dilim kapma rekabetidir. Örneğe devam ettiğimde; Jaguar, Ferrari ve Rolls-Royce gibi kendi pazarlarında adil olma konusunda model gelişimleriyle rekabeti sağlamaya çalışan üreticiler ile Nissan ve Kia gibi daha düşük fiyatlar ile pazarda talep toplayan üreticiler, son yıllarda SUV gelişim ve projeleriyle rekabette fark yaratma yarışına girdiler. Bu konu aslında buzdağının gözle görünen tarafı. Sıradaki en büyük pazar rekabeti, elektrikli arabalar ile yapılacak. Dikkatleri çekmek için Ford Mustang detaylarına sahip elektrikli SUV modelleri meraklıları tarafından nasıl algılanacak? En kısa cevap; neden olmasın?

Şimdi elektrikli klasik detaylara sahip SUV üreticileri de dâhil oldu. Chevrolet Camaro EV SUV üretime geçti bile. Bir diğer rekabet ürünü araba örneği Jeep Wrangler olabilir mi? neden bu arabaları kimse almıyor, yoksa bu araçlar henüz yok mu, üretilmediler mi ya da sadece efsane olarak mı kalacaklar? Gelişmeler ve mühendislik rekabeti, üreticiler için heyecan verici ancak insanlar bir miktar sinirli ve düşünceli. Vaat edilen özelliklere sahip etkileyici rüya arabalara ulaşmak şimdilik zor. Bir de bu konuyu bu şekilde inceleyin; internette sürekli paylaşılan ama aslında hiç var olmamış 23 araba modeli, hayallerin bir kısmını erteleyebilir. Büyükten küçüğe sıralanmış 23 araba modeli halen meraklıları ve müşterileri için aldatmaca olabilir mi?

23Range Rover Road Rover Sedan

Tüm otomobil üreticileri, daha önceleri hiç denemedikleri pazarlarda söz sahibi olmaya çalışıyor gibi görünüyor. Bu konuda en büyük örnek, SUV segmentine balıklamasına dalan üreticiler verilebilir. Peki, SUV konusunda dahi sayılabilecek pazar hâkimlerinin Sedan pazarındaki rekabet mücadelesi nasıl yankılanır?

Yılbaşında Range Rover markasının Road Rover serisinin Sedanı göründü. Marka SUV modellerden fakir, sedan modellerden zengin bir gelecek hayal ediyor. Range Rover Road Rover Sedan, tahminen iki elektrik motorlu dört çeker bir model olarak geliştirilecek.

22Ferrari SUV

Elektrikli projeler ile birlikte ağırlıkla SUV’a yönelen şirketlere Ferrari ve Lamborghini neden katılmasın? Lamborghini 200.000 $’lık Urus modelini duyurduktan sonra Ferrari kendi SUV modelinin yolda olduğunu ima etti. İmasının devamında, 2022 yılında yollarda olacak ve segmentinin yine en hızlısı olacağında bahsetti. Bu bilgiler Oto Express dergisinin röportajından. Henüz markanın tüm geçmişi gibi sırla dolu bir proje olarak saklı tutuluyor.

21Lamborghini Sedan

Lamborghini, spor modellerden sonra daha sedan ağırlıklı bir projeyle meraklılarının önünde; dört kapılı sedan… Markanın tüm egzotikliğini yansıtan üst sınıf bir sedan. Lamborghini Estoque, geleceğin süper otomobillerden birisi olacak gibi. 5.2 litre civarında FSI V10, V8, V12 ya da kim bilir? 230.000 $ civarında fiyat beklentisiyle markanın pazarında farklı bir konsept.

20EV Autonomous Rolls-Royce

Üst sınıf lüks araçların kralıdır Rolls-Royce. Rozetleri, pürüzsüz V12 motorları, vücut şekilleri ve fiyatlarıyla kraldır. Gelecekte birçok insan kendini süren bir Rolls-Royce EV görmek ister. Her ne kadar sessiz bir sürüş konforu sunsa da V12 yerine Tesla’dan ödünç otonom sürüş becerileriyle donatılmış elektrikli model hayal mi? aslında markanın arka korluğundaki rahatlık sürücüsüzlük ile daha da katlanır gibi.

19Aston Martin, Vanquish

Aston Martin, söylentilere göre Red Bull Racing Team ve 130 mühendis ve de tasarımcı ile birlikte yeni bir model geliştiriyor. Hedef ise Ferrari 488 GTB’nin tahttan indirilmesi. Henüz adlandırılmamış süper otomobil, alüminyum şaseli, karbon fiber monokok gövde ile 2020’de satışa sunulacak. Aslında bu bilgiler şimdilik spekülasyon. Daha ileri teknoloji ve farklı özelliklere sahip olacak model için Vanquish adı verileceği ise diğer bir dedikodu.

18Ekonomik Gm (Chevy) Süper Sedan

Meraklıları 415 hp gücüne sahip Chevrolet SS’i, tatlı bir otomobil olarak ABD’den uygun fiyatlı süper sedan olarak değerlendirebilirler. Ancak motor ve güç özellikleri 707 hp Dodge Charger Hellcat gibi otomobillerle kıyasladığında çokta çığır açan bir gelişme olarak değerlendirilmeyecektir. Damarında Dodge Charger Hellcat ruhu dolaşan uygun fiyatlı bir yerli süper sedan görmek, özellikle markanın yerli müşterilerinin dileği.

17Gerçek Jeep Wrangler Rekabeti

İşte temelde tek bir pazar segmentine sahip olan (SUV) ve egemen olan, konuşacak bir rekabeti olmayan başka bir araç ve otomotiv şirketi. Jeep Wrangler, hiç kimsenin pazarında meydan okumayı düşünmediği kadar eşsiz ve sevimli bir model. Yıllar boyunca, Ford Bronco, Land Rover Defender ve Toyota FJ Cruiser gibi modeller Jeep’in pazar payından bir dilim pasta almaya çalıştı. Ancak çoğunlukla başarısız oldular. Rekabet konusunda en yakın rakip ise 2020 model Ford Bronco gibi görünüyor.

16Ford Mustang SUV

Yıllar boyunca merakları, gerçekten bir Ford Mustang SUV’ları ya da herhangi bir sportif-aktif Ford SUV’ları olmadığı konusunda şikayette bulundular. Ancak görünen o ki, 2020 itibariyle markanın severleri istediklerini elde edecekler. Aslında duyurulan model bir EV SUV ve bata oldukça hızlı tepkiler aldı. Kimi tepkiler hayal kırıklığı kimileri ise heyecanlandıran türdendi. Aslında her iki durumda da markanın aşıkları, Mustang benzeri bir görünüme sahip olan EV Ford SUV beklentileri konusunda inanılmaz heyecanlandılar.

15Ford Mustang Raptor

Ford Mustang EV SUV hakkında spekülasyonlar oldukça yüksek olsa da meraklıları ve özerk tasarımcılar bu fikri bir adım öteye taşıdılar. Efsanevi Ford F-150 Raptor’un damarında dolaşan bir Ford Mustang yapılabilir mi? Ford, 2022 yılına kadar 40 yeni hybrid ve elektrikli araç üretme sözü verdi. Mustang SUV’un bir numara olacağına inanıyoruz ve ilk proje, Mustang Raptor EV’den başkası olamaz gibi.

14Chevrolet Camaro SUV

Eğer Ford Mustang tarzında bir EV SUV yapacaksa, Chevrolet’in bir Camaro şeklinde EV SUV ile rekabette söz sahibi olmaya çalışması mantıklı olacaktır. Aslında bu yılın başlarında Chevy tam olarak, ciddi performansa sahip elektrikli bir araba üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Rekabet konusunda ise Chevy’nin Mustang ile farklı bir pazar segmentinde yer aldığı gerçeği bulunuyor. Chevrolet Camaro SUV EV, Mustang SUV EV gibi dört kapılı bir araba olmayabilir, ancak gelecekte muhtemelen göreceğimiz bir Camaro-vagonuna en yakın model olacaktır.

13Mazda Vision Coupe

Uzun yıllar boyunca müşterileri Mazda 6’nın iki kapılı bir kasada ne zaman olacağını merak ettiler. Marka ise müşterilerinin beklentilerine rağmen Mazda Vision adlı çarpıcı bir dört kapılı coupe konsept modelini tanıttı. RX platformuna dayanan model, futuristik bir RX-7 gibi görünüyor. Yıllar önce parlak kırmızı bir Mazda RX-Vision konsepti Tokyo şovunda görücüye çıktı. Mazda’ya göre, yeni Vision Coupe o sportif RX-Vision’un halefi değil, daha etkileyici ve zarif bir akrabası sadece.

12Nissan Versa SUV

Nissan Versa ve Versa Note hatchback, subcompact segmentinde markanın çok popüler otomobilleridir. SUV piyasası büyürken ve kaçınılmaz bir platoya yönelirken Nissan’ın popüler ucuz arabalarından birini geçiş SUV segmenti olarak sunmasıyla sermaye kazanması mantıklı olacak.

11KIA Cross-Soul

Çapraz ruh olarak çevirebileceğimiz Cross-Soul KİA’nın ruh karmaşasını mı yansıtıyor, yoksa geleceğe bakış açısını mı? Daha fazla çaprazlama çekiciliğine sahip bir şey isteyen mevcut Soul alıcıları burada tanıdık bir şeyler bulabilir. Bu Kia, segmentinde markanın çok ihtiyaç duyduğu yüzde puanları kesinlikle kazandığını gösteriyor.

10Jaguar XJ SUV

Tüm lüks otomobil şirketleri görünüşte SUV geçişi eylemine giriyor. Bu durum geleceğe dair inovasyona Jaguar’ında uyması gerektiği anlamına geliyor. Jaguar, şu an için F-Pace’e daha odaklanmış görünüyor. Model, 50.000 $ aralığında gerçekten hoş görünen bir SUV ancak, ABD pazarında XJ tabanlı bir SUV’nun daha iyi müşteri performans göstereceği şüphesiz. Rekabet mi? Bentley Bentayga, Mercedes-Benz GL, Range Rover ve Rolls-Royce’un genişletilmiş dingil mesafesi ve diğer üst düzey lüks SUV’larının varlığı, Jaguar kesinlikle bir sıçrama yapacağına işaret.

9AWD Toyota Prius X

Potansiyel bir Prius V değişimi ile başka hiçbir Prius’un sahip olmadığı Prius X özellikleri, hangi müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak. Toyota tüketicilerin umutsuzca istediği şeyleri sunabilir mi? mevcut dört tekerlekten çekiş benzer bir iç mekân ve verimlilik sunabilir. Neredeyse 50.000 $’dan başlayan V6 performansıyla Highlander Hybrid’i düşünürseniz, Toyota Prius X, Toyota hayranlarının görmek istediği şey olabilir.

8Honda Urban EV

Honda’nın sevimli elektrikli şehir otomobili üretim için onaylandı ve ön siparişleri alınmaya başlandı. Honda, Urban EV konsepti 2019’da başlayarak geleceğe olan yoluna devam edecek. Modelin Avrupalı ve ABD’li rakipleri kadar, meraklıları da heyecanlı.

7Vision Mercedes Maybach 6

Mercedes Maybach konsepti ilk 2016’da gösterildi. Son yıllarda ortaya çıkacak en şık, en şık lüks araç konseptlerinden biri. Vision Mercedes Maybach 6 tasarım olarak, savaş öncesi Bugattis ve Talbot-Lagos gibi Maybach limuzinlerinden ve 1930’ların otomobillerinden ilham alıyor. Yeni nesil konsept, 4 elektrikli motoruyla 738 hp güç üretiyor ve seri üretime girmesi durumunda 500 km menzile sahip olacak.

6Mercedes Maybach GLS SUV

Maybach 6, iki marka arasındaki iyi işbirliği olduğunu söylendiğinde tasarım ve beklenti fitili ateşlenmiş olur. Gelecekte, Mercedes-Maybach SUV standart olmasa da gerçekten havalı görünme potansiyeline sahip. Kasım ayındaki Los Angeles Otomobil Fuarı’nda ilk kez çıkan Maybach markalı GLS, Mercedes’in kalabalık lüks SUV pazarına girmesine neden olacak.

5Lamborghini Ferruccio

Bay Enzo Ferrari markası ile yoluna başladığında şirketin en iyi modeli olarak lanse edilen Enzo modelini hayal bile etmemişti. Saygı modeli olarak anılan Ferrari Enzo’ya rakip yine eski bir dosttan gelebilir, Lamborghini. 660 hp V12 motorlu supercar segment, 670.000 $’lık Ferruccio konsepti, Lamborghini’nin kurucusu Ferruccio Lamborghini’ye saygı olarak meraklıları tarafından bekleniyor.

4Mercedes-Benz EQC

Mercedes, EQ konseptlerini 2017’de Frankfurt’ta sundu ve şov arabası gelecekteki elektrikli kompakt modellerin ön izlemesiydi. EQC konsept otomobili ise hurdaya çıkarılan Vizyon G-Kod konseptinin bir devamı niteliğinde. Elektrikli Mercedes EQC, GLC F Hücre EQ Gücü ile birlikte futuristik otomobilin yakında üretilebileceği umuluyor.

3Maserati LaMaserati

İşte gerçek olmayan ama olması gereken başka bir araba Ferrari LaFerrari’den ilham alan LaMaserati. 6.3 litrelik bir V12 motor kullanacak, tamamen şık ve futuristik görünecek ve maalesef asla elde edilmeyecek. En azından harika görünüyor ama kim bilir, belki de Maserati yöneticileri bu ilhamı fark edecek ve tasarımcıların bir şeyler üzerine çalıştığını anlayacak.

2Mercedes-AMG Vision Gran Turismo

Dünyaca tanınan Mercedes-AMG Vision GT aslında halen bir konsept olmasına rağmen Bruce Wayne tarafından yönetilen Justice League filminde canlandı. Retro-futuristik konseptin yaratıldığını umarız, çünkü kesinlikle çok güzel. Vision GT aslında ilk kez Gran Turismo 6 video oyunu için 2013 yılında tanıtıldı. Kıvrımlı, alçak bir gövdeye ve sekiz egzoz borulu egzoz sistemine, martı kapılara ve 1.500.000 $ değerinde bir karbon fiber gövdeye sahip. Konsept, 585 hp gücünün dışına itilen bir AMG BiTurbo V8 ile öngörülmüş.

1Toyota FT-1

2019’da Geri dönüş yapan Toyota Supra, yeni LA Auto Show’da en çok beklenen otomobillerden biri ancak, yeni Toyota FT-1 tartışmalı bir konsept olsa da daha heyecan verici. Toyota FT-1, üretim için görünüşte onaylandı ve 2 + 2 fastback gövde stiliyle 60.000 $ civarında bir fiyatla satışa sunulacak. 3,5 litrelik bir V6 motor, 400 hp güç üretecek. Şimdilik FT1 adıyla anılsa da 1978’den 2002’ye kadar var olan ve 2019’da da devam eden Supra adını kullanabilir.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın