Klasik Kaplumbağa Kız Kulesi

Otomotiv dünyasının en etkileyici modeli olarak uzun yıllardır her alanda kullanılan ve tartışılan, otoritelerden ve kullanıcılarından büyük övgü alan, aile ferdi gibi davranılan ve yaşlansalar da kolay kolay vazgeçilemeyen otomobil, Volkswagen Beetle. Sevimliliğiyle kaplumbağaya benzetilen araç, markanın üretim hatlarından tamamen kaldırılmaya hazırlanıyor. Son zamanlarda Woswos severler, güncellenmiş teknolojik modelini pek tutmamış ve klasik tarza olan ilgilerini arttırmıştı.

Beetle severler, araçlarının kendilerine sunduğu prestij ve kullanım kolaylığı gibi hoş avantajları, daha farklı alanlarda geliştirmeye çalışıyor. Çeşitli modifikasyonlar, performans iyileştirmeleri gibi çalışmalar ile araçlarını daha uzun süre kullanmayı amaçlarken, çevre dostu olarak adlandırılan teknolojik motor ve benzer teknik gelişmeleri de yakından takip ediyorlar. Tüm dünyada milyonlara varan Beetle kullanıcıları, yakıt ve karbon emisyonu gibi hem çevreye hem de cüzdanlara zarar veren eski motorların yerine, daha avantajlı seçenekleri değerlendirmeye başladılar. Arabaya olan aşk, onun için daha ne yapılabilir sorularını akıllara getirirken, Tesla gibi öncü ve girişimci otomotiv üreticilerinin eşsiz icatları, eski model Volkswagen severlerin tamda aradıkları çözümü sunuyor.

Zelectric firmasının öncülüğünde geliştirilen ve yüksek performans sağlarken yakıt ve çevre konusunda beklentileri karşılayan elektrik motorları, ilk olarak Beetle modelleri üzerinde hayata geçiriliyor. Özellikle en fazla kullanıcısı olunan 1958 – 1966 arasındaki modeller üzerindeki modifiye çalışmaları, hava soğutmalı ve yakıt tüketimi konusunda oldukça masraflı olan Beetle’ları daha çevreci, daha ekonomik ve sıfır Co2 salınımına sahip klasik bir arabaya dönüştürüyor. 85 beygirlik 63 kW elektrik motoru arabayı orijinal içten yanmalı ve hava soğutmalı modellere göre, neredeyse iki kat daha güçlü hale getiriyor. 22 kWh’lik enerjisi ile Li-Demir Fosfat batarya seti, 163 nm tork ile beklentilerin üzerinde bir menzil elde edilebiliyor. Volkswagen Beetle, kazandığı tork ile başa çıkabilmek için şanzıman iyileştirmelerine de ihtiyaç duyuyor. Zelectric bu konuda da geliştirdiği yeni şanzıman ile beklentileri karşılayan bir mekanik firma. Tabi bu işlemlerin araca kattıkları kadar maliyetlerinin de düşündürücü olduğu söylenebilir.

Zelectric, farklı bir aşk ile bağlandığınız Beetle’ınızı alıp, anahtar teslim olarak yenilenmiş ve elektrikli motora sahip yepyeni bir araba olarak geri verdiğinde yaklaşık olarak 68.000 $ gibi bir maliyeti faturalandırıyor. Ayrıca firmanın farklı eski modeller üzerinde de başarılı yenileme çalışmaları mevcut. Porsches, Fiat500 ve benzer klasik içten yanmalı araçlar üzerindeki yenilemenin maliyetleri de Beetle kadar. İlerleyen zamanlarda daha uygun fiyatlarda değişimlerin olacağını müjdeleyen Zelectric, AR-GE çalışmalarının devam ettiğini duyurdu ve nostaljik modeller üzerinde daha etkileyici yenileme çalışmalarının devam edeceğini bildirdi.

Köklü otomobil üreticisi markaların kendi klasik modellerini son teknoloji ile yeni seriler olarak kullanıcı ve meraklılarına sunduğu günümüzde, klasik kasa tipiyle vazgeçilemeyen Beetle için markanın kendi elektrikli yenilemesi hakkında da bazı dedikodular kulaklara çalınıyor. Elektrikli araba üretimi için yapılan dudak uçurtan yatırımlar ve proje geliştirme çabaları arasında, Volkswagen Beetle neden olmasın.

Klasik Beetle Elektrikli

Alman otomotiv devlerinin geleceğe yönelik çalışmaları hakkında araştırma yapanların karşısına, hep yeni model geliştirmeleri çıkıyor ancak, VW başkanı Herbert, otoriteler arasında kabul gören bir otomobil dergisiyle gerçekleştirdiği röportajında, etkileyici tasarım ve yatırımların müjdelerini verdi.

Bu projeler arasında Beetle modelinin de olabileceğini ancak, yeni modellere öncelik verdiklerini söylerken, yeni elektrikli Beetle modelinde ciddi değişikliklerin olacağının da sinyalini verdi. En büyük değişiklik olarakta bagaj ve motor bölümlerinin yerlerinde olacağından bahseden Herbert, klasik severlerin yeti tasarım hakkındaki görüşlerinin önemli olacağını söyledi.

Klasik Beetle’ından vaz geçemeyen kullanıcılar ise masraflarını karşılayarak, Zelectric projesinden faydalanma yolunu seçebilirler. Klasik Volkswagen Beetle modeller elektrikli arabaya dönüşüyor haberlerini takip edenlerin karşılarına, farklı firmaların dönüşüm projeleri de çıkabilmektedir. Ancak, Zelectric projelerinin bunlar arasında en etkileyicisi olduğunu hatırlatmak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın