İşte Volkswagen'in Üretmeyi Planladığı Bazı Elektrikli Ticari Araçları

IAA (Uluslararası Alman Otomobil Fuarı) 67. döneminde Volkswagen, farklı tasarımlarıyla dikkatleri çeken elektrikli ticari araçlarını tanıttı. 2020 hedefleri arasında ciddi elektrikli dönüşüm projelerine yer veren marka, binek ve ticari araçlarının tamamında, hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam ediyor. Tanıtılan 4 elektrikli ticari arasında ilginç özellikleri ile dikkatleri çeken modeller yer aldı. İşte Volkswagen’in üretmeyi planladığı bazı elektrikli ticari araçları:

1I.D. Buzz Cargo

T serisinden modernize edilmiş I.D. Buzz Cargo, tasarımı ve taşıma kapasitesi gibi özellikleriyle, yeni nesil elektrikli araçlar arasında en büyük ilgiyi gördü. 2021 yılı itibariyle yollarda görülecek olan model, üstün teknolojik özellikleri ve güçlü elektrikli motoruyla kullanıcılarına büyük kolaylık ve tasarruf sağlayacak özellikler ile donatılmış.

Rakiplerine göre en uzun menzile sahip Buzz Cargo için 330 ve 500 km’lik mesafelere ulaşmasını sağlayan farklı batarya kombinasyonları sunuluyor. Ayrıca ekstra menzil için güneş enerjisinden de faydalanabiliyor. Ataları kadar ilgi odağı olacağı düşünülen ID Buzz Cargo, performans ve ekonomik değerleri bakımından da oldukça başarılı.

2ABT e-Transporter

Fuarda ilgi gören diğer bir ticari VW, ABT e-Line Ltd ile ortaklık protokolü ile projelendirilen ABT e-Transporter oldu. Modelin tüm sürümleri kargo ve insan taşımacılığı amacıyla Dünya’nın birçok ülkesinde kullanılırken, geliştirilen motor ve elektrikli ünitesiyle gelecek yıllarda daha da fazla ilgi göreceğe benziyor. Sıfır emisyon değeri ile önemli e-Dönüşüm projesi olan ABT e-Transporter, 37,3 kWh enerji sağlayan Li-İyon batarya seti ile 208 km menzil sağlarken, ikinci versiyonu olarak projelendirilen 74,6 kWh batarya kombinasyonuna sahip ticari elektrikli aracın 400 km menzili olacak.

3ABT e-Caddy

ABT e-Line Ltd ortaklığı ile Volkswagen, ticari konseptlerine daha küçük kapasitelerdeki modelleri de dâhil ederek, sıfır emisyona sahip araçlarına bir yenisini daha ekledi. 2019 sonu olarak verilen piyasaya çıkış tarihi; markanın kargo, kişisel kullanım ve yolcu taşımacılığı(taksi) gibi sebepler ile tercih edilmesinde, büyük rol oynayacak. 82 kW güç üreten elektrik ünitesine sahip ABT e-Caddy, 37,3 kWh batarya enerjisi ile 120 km/h sabit hızda 220 km’lik menzile ulaşabiliyor. Avrupa’nın özel şehirlerinde emisyon ve ekonomikliği gibi sessizliğiyle de en iyi ve çevreci ticari araç olarak tercih edilecek model, IAA’da en beğenilen ticari araç olarak yer aldı.

4Cargo e-Bike

Volkswagen, ticari araçlarına ilginç bir model olan Cargo e-Bike’yi de ekledi. Elektrikli bir bisiklet olan Cargo e-Bike, son teslimat için geliştirilmiş elektrik destekli bir model olarak IAA’da görücüye çıktı. Pazarda 2019 yılı itibariyle görülecek olan elektrikli üç tekerlekli bisiklet, kapasite ve performansıyla da dikkat çekici özelliklere sahip. 25 Watt güç ile pedal destekli güç üreten VW e-bisiklet, sürücüsüyle birlikte 210 kg’lık yük taşıyabiliyor. Li-İyon batarya desteği ön iki tekerleğine güç sağlarken pedal sistemi arka tekerleklere bağlı.

Ayrıca geliştirilen ilginç aks sistemi sayesinde, viraj alımlarında yük ve sürücüsüne güven veren kinetik yapısıyla bir bisiklet konusunda bile Volkswagen mühendisliğinin detaycılığını yansıtıyor. Markanın en küçük elektrikli ticari aracı olarak lanse edilen Cargo e-Bike, dar sokaklarda ve yakın hızlı teslimatlarda müşterilerin göz bebeği olacak gibi görünüyor.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın