Volkswagen ID 300 Mil Menzil İle Tesla Model 3 için İyi Bir Rakip

Elektrikli araba mühendisliğindeki iddialı modelleriyle dikkatleri üzerine çeken Volkswagen, ID Hatchback modelinin 300 milden fazla menzile sahip olacağı ve maliyetinin 30.000 £ civarında olacağı, büyük ilgi çekti. MEB (Modüler Elektrik Teknolojili Gövde Kiti) platformunda yer alacak model, barındırdığı teknoloji ve performans yetenekleriyle, en uygun fiyatlı elektrikli araba olarak lanse ediliyor. 3 farklı batarya seti ile piyasada olması beklenen ID Neo, Tesla Model 3’ün en büyük rakibi olacak.

VW ID Neo, kabaca Golf boyutlarında ancak, geliştirilen pil konumlandırmasıyla daha geniş bir iç mekana sahip. Menzil konusunda NEDC beklentisi 400-600 km aralığındaydı.

Ancak, Volkswagen ürün hattı başkanı olan Christian Senger açıklamalısında; bütçe farklılıklarına uygun olarak konsepti üç değişik pil ve menzile sahip Hatchback olarak tasarladıklarını söyledi ve giriş paketinin ise 330 km’lik menzili olacağından bahsetti.

Müşterilerinin ileride daha hızlı ve uzun menzile sahip olan bir modele ihtiyaç duymaları durumunda, farklı pil paketlerini almaları yeterli olacak.

Fiyat konusunda ise giriş paketi için 22.375 £’lik bir rakam telaffuz ediliyor. Üst paket ise 450 km gibi devasa menzil ile meraklılarına sunulacak ve 30.000 £’in biraz üstünde bir fiyatı olacak. Ayrıca paketlerde pil dışındaki donanımlar, standart olarak verilecek.

Tesla Model 3’ün menzili konusunda bahsedilen rakamlar 500 km civarında. Donanımsal olarak farklı ve otonom sürüş yeteneklerinin opsiyonel sunulacağı Model 3’ün fiyatı, 54.000 $ seviyelerinde.

Bu noktada ID Neo, fiyat ile menzil kıyaslamasında, oldukça üstün görünüyor. VW içerisinde Neo olarak adlandırılan elektrikli Hatchback, üretim ve satışında farklı isim alabilir.

Aracın çıkış tarihi ise 2019 sonu olarak belirlenmiş.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın