Elektrikli Araba Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm otomobil satışları düşünüldüğünde, elektrikli arabaların satış oranı oldukça düşük kalıyor. Elektrikli araba alanlar ise genellikle ikinci araba olarak kullanılacak, ekonomik bir aile otomobili peşindeler. EV alımında fiyatlar, sunulan konfor, kapasite ve menzil gibi özelliklerin, ihtiyaçlar ve bütçeye göre iyi araştırılması gerekir. En iyi ve etkili elektrikli araba rehberleri, bu tür araştırmaları kolaylaştırır. Ülke ve bölge araştırmacılarıyla, üreticiler hakkında çeşitli veriler ve doğrudan kullanıcı yorumlarıyla şekillenmiş forum alanlarından yapılan detaylı araştırmalar ile hazırlanmış, kısa bir rehber olarak;

Ücretli Plan ve Şarj Maliyetleri

Birçok elektrikli araba sahibi, aracını evinde şarj etmektedir. El elektrik sistemi ve araba şarj etmek için özel sistem donanımlarına ihtiyaç olabilir. 240 V seviye 2 araç şarjı için doğrudan satış sonrası destek alınabildiği gibi, özel kurulum hizmetleri de tercih edilebilir. Bu konuda ülke ve şehir enerji sisteminin yeterliliği ve uygunluğu önemlidir. Sanal ortamdan alınabilecek EVSE ev tipi şarj istasyonları, 1750 $ civarında bir başlangıç fiyatına mal olabilir. Bu rakam, enerji seviyesi, şebeke, trafo ve gerekli izinler gibi yasal masraflardan hariçtir. Elektrikli araba alırken bu konularda detaylı ve dikkatli araştırmalar, araç sahibi olma yolundaki masrafların belirlenmesinde önemlidir. Şarj için elektrik faturasına yansıyan rakam ile bir deponun tam dolumu arasındaki farkı da unutmamak gerekir.

Menzil ve Yakıt Kıyaslaması için Yeniden Düşünmek

Geleneksel araçların ulaşabilecekleri menzil ile elektrikli arabaların menzilleri, şuan farklı kıyaslamalar ile değerlendiriliyor. Sonuç ise EV modellerin çok pratik araçlar olmadığı konusunda fikirlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Elektrikli araba menzilleri ise günümüz teknolojilerinde 300-450 km civarında değişim gösteriyor ve bu menzil sonunda, araç kullanılamaz durumda kalabilir zira şarj etmek gerekir. Organik yakıt azaldığında, her hangi bir istasyondan gerekli miktarda ikmal, kısa sürede yapılarak, menzil sorunu istenildiği kadar arttırılabilir. BEV sınıfı tercih edilen modellerin ikinci araba olarak seçilmesi durumunda, menzilin çok önemi yok gibi. Alışveriş, iş, okul ya da benzer şehir içi seyahatlerde, oldukça ekonomik ve yeterli olan menzilleri, beklentileri karşılayacak seviyede. Ancak aynı konfor ve teknoloji ile daha uzun seyahatlerin planlanması, sıkıntı yaratabilir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına, elektrikli arabaların menzilleri arttırılabilir. Daha fazla para ödeyerek devasa batarya setleri alınabilir. Bu durum ise ekonomikliği sorgulayan bir alışveriş olur.

Elektrikli Araba için Kişisel Testler Önemli

Ulaşabildiğiniz her elektrikli araba markasından test sürüşleri yapmak, beklentileri kıyaslamak ve değerlendirmek için oldukça önemlidir. Sürüş, konfor, bazı alışıla gelmiş hassasiyetler; görünüş, arka kısım, vb. konuların test edilmesi her türden araç için gayet normaldir. Elektrikli araba kişisel testi için birkaç ipucu olarak;

  • Organik yakıtlı arabalara oranla çok daha sessiz olan EV’ler, daha önce duymadığınız araç doğal seslerini kabin içine alabilir. Farklı motor, süspansiyon, lastik sesleri ve diğerlerini kıyaslama için iyi analiz etmek gerekir.
  • Araç içi kadar dışından gelen seslerinde değerlendirilmesi gerekir. Konuşmadan radyo açmadan camları açıp dışarıdan gelen seslerin iyi dinlenmesi gerekir. Geleneksel araçlarda bazı sesler arıza işareti olsa da, EV modellerinde doğal olabilir ancak, her zaman en az ses en iyiye işarettir.
  • En iyi menzil için şarj süreleri ve şarj istasyonlarının yeteneklerini test etmek gerekir. Bu konuda üretici ya da satıcıdan gerekli süre alına bilirse, oldukça başarılı değerlere ulaşılabilir. Yine şarj konusunda akıllı bağlantı teknolojileriyle olan uyumda gereklidir. Akıllı telefonlardan aracı kontrol edilmesi, en etkili sonuçlara en kısa yoldan ulaşılmasını sağlar.
  • Eski modeller ile kıyaslandığında elektrikli arabalar, Rejeneratif Fren Sistemleri ile donatılmışlardır. Bu sistem ayağın gaz pedalından çekilmesiyle, doğrudan şarj işlemi ve yavaşlamaya sebep olur. Alışkın olunan süzülme birçok elektrikli araba modelinde, sürücüye göre ayarlanabiliyor. Yinede bu konuda yapılacak testler, ileride nasıl bir sürüş konforuyla seyahat edileceğinin anlaşılması konusunda önemlidir.
Kiralama

Elektrikli araba konusunda satın alma ve diğer işlemlerin yerine kiralama konusu da, değerlendirilmelidir. ABD federal kredilerinin düşüklüğü ve firmaların üretim kotalarıyla ilişkilendirilmiş olmaları gibi sorunlar, en iyi testler, kıyaslamalar gibi özel kişisel değerlendirmeler için elektrikli araba kiralama seçeneği, oldukça akılcı bir seçim gibi görünüyor. Bahsedilen ya da bahsedilmeyen tüm sorular için kısa süreli kiralama seçeneği ile en iyi cevaplar ve farklı modellerin en iyi şekilde kıyaslanması, sağlanabilir.

Önceki HaberYunanistan’ın İlk Elektrikli Otomobili Yollarda
Sonraki Haberİşte Volkswagen’in Üretmeyi Planladığı Bazı Elektrikli Ticari Araçları

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın