Porshe 2027 Yılında Neredeyse Tamamen Elektrikli Teknolojiye Geçiş Yapmak İstiyor

Avrupa’da Alman otomobil markası ve otomotiv sektöründe spor segment modelleriyle ünlü Porsche, gelecek için bu günden önemli AR-GE çalışmalarına imza atıyor. Porshe, 2027 yılında neredeyse tamamen elektrikli teknolojiye geçiş yapmak istiyor ve önümüzdeki on yıl içerisindeki elektrikli araba satış hedefini, yüzde 75 olarak belirledi.

Ünlü Alman iş gazetelerinden birisiyle yapılan görüşmede, konu edilen elektrikli otomobil dönüşümü için markanın Boxter, Panamera, Cayenne ve Maca modellerinin hepsindeki serilerinin, elektrikle çalışan modellere dönüştüreceği öğrenildi. Süreç içerisinde sadece 911 serisinin bir süre daha organik yakıtlı motorlar ile devam edeceği ancak, bu motorlarında en az Co2 salınımı ve en üst seviyede yakıt tasarrufu ile üretileceği dile getirildi. Tüm projelerin hayata geçirilmesi ile ilgili tarih veren CEO Oliver Blume, 2022 ve 2025 yıları arasında, faaliyet noktalarının sadece elektrikli motoru olan araba modelleriyle ilgili olacağını da belirtti. 911 ile ilgili sorulara cevaben, asla tek başına elektrikle çalışan bir model olarak lanse edilemeyeceği ve en fazla Hybrid teknolojiler ile donatılacağını bildiren Blume, 2020 yıl sonu itibariyle elektrikli model değişim oranlarını; 2021’de yüzde 1.2’den 2025’te yüzde 78.74’e geliştirerek 2027’de yüzde 99.9’a ulaşacağını ifade etti.

2030 yılı ise artık Porsche’nin tamamen elektrikli motorlara sahip arabalar üreten bir marka olarak tanınacağının da üzerini çizdi. Gelecek planlarını rekabet ve otomotiv sektörü gelişmeleriyle paralel olarak geliştirdiklerini ifade eden Oliver Blume, tüm Avrupa ve de Dünya otomotiv sektörünün, benzer tarihlerde benzer değişimler ile müşterilerine ulaşabileceklerini söyledi.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın