Elektrikli Araba Dönüşümü için 6 Milyar Avro Yatırım Yapacaklar

Otomobil dünyasının ve teknolojilerinin elektrikli dönüşümü hakkında fazla bilgisi olmayanlar için, organik yakıtlı motorlara sahip araçların değişimi, çok büyük bir konu olarak değerlendirilmeye bilir. Lutz Meschke eşliğinde Zuffenhausen fabrikalarının ziyaret edildiği Porsche, yenilikçi anlayışı ve elektrikli araba üretim dönüşümüne olan yatırımını gözler önüne sürdü.

Elektrikli araba dönüşümü için 6 milyar avro yatırım yapan marka, tam dönüşüm hedefi için 2022 yılını işaret ediyor. Tüm dönüşüm projesi, Porsche Production 4.0 adıyla lanse edilirken, fabrikanın en büyük amiral gemisi konumundaki elektrikli arabası Taycan olacak. İstihdam ve teknik dönüşüm adına 1200 yeni personelin iş başı yaptığı elektrikli araba projesi, 2019 yılı sonunda 600 hp güç üreten 800 V pil setine sahip ilk modelini meraklılarına sunacak. Süreç içerisinde Formula E deneyimlerinden esinlenerek 919 Hybrid Le Mans’ın şampiyonluğu, fabrikanın diğer etkileyici hedefleri arasında yer alıyor.

Porsche Gibi Hissettirecek Bir Elektrikli Araba Nasıl Yapılabilir?

Geleneksel arabaların verdiği kişileştirilmiş hissiyat, elektrikli arabalarda nasıl elde edilebilir? Piyasanın ilk deneyim ve tecrübesine sahip Tesla, motor ve akü setlerini kendi üreterek modellerine karakter kazandırıyor. Jaguar, I-Pace elektrikli arabasıyla teknolojinin hız ile karakterleneceğini iddia ediyor. Porsche ise futuristik sürüş ve motor sesi karakteristiğini, Taycan ile yeni müşterilerine nasıl kazandıracak? İlginç bilgiler ve sorular ile Porsche sahibi olmanın heyecanını yaşamak isteyenlere en iyi cevap, Robert Meier’den geliyor. Meier, asla V8 motor sesini taklit etmeyeceklerini, alışıla geldik organik motor seslerinin Taycan ve diğer elektrikli araba modellerinde duyulmayacağını ve elektrik motorunun etkileyici seslerinin gerekli filtrelerden sonra, meraklılarının kulağına eşsiz bir karakteristik olarak sunacaklarını beyan etti.

Otomobil Tarihinin En Etkileyici Değişimi Olacak!

Porsche yönetiminde yardımcı koltuğunda oturan ve finansal bilişim departmanı patronu konumunda olan Lutz Meschke, markanın tarihindeki en büyük değişimi yaşadığını beyan ediyor. Elektrikli araba dönüşümünde departmanına düşen iş, otonom sürüş ve diğer dijital aksamların değişimi olacak. Lansmandan sonra 20.000 ön sipariş ve yıllık 10.000 üretim kapasitesiyle meraklılarını heyecanlandıracak fabrikasyon elektrikli araba teknolojileri dönüşümü, Taycan’ın 2019 hedeflerinin ötesine geçtiğinin kanıtıdır. Meschke, en geç 2022 yılında SUV, orta sınıf farklı modeller ve Boxter ile Cayman hybrid değişimlerine hazırlandıklarını söylerken, markanın tüm prototipleri için 200 kadar test aracını 2019 yılı sonunda hazır edeceğini duyurdu.

Önemli Olan Teknoloji ve Şarj Ağı

Tesla markasının elektrikli araba konusunda krallığı tartışılmaz. Ancak markalarının etkileyici şarj ağı ve ileri teknolojik donanımları, bu krallığın el değişimine sahne olacak. Şarj konusunda Ionity projesi, BMW, Audi, Rolls-Roys, Ford, Mercedes-Bens, Bugatti ve daha birçok Avrupalı markanın ortaklığıyla hayata geçirilecek. Proje Avrupa’da her markanın ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilmiş bir şarj ağı projesi. Porsche öncülüğünde geliştirilen proje ile Tesla’nın tahtı sallanacak. Proje için hali hazırda 14 özel şarj istasyonunun inşası devam ediyor. 400 kadar hızlı şarj istasyonunun, maliyet dâhil tüm projeleri hazır. 9-10 dakikalık sürelerde tüm markalın 300 km’lik enerji ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanmış Ionity istasyonları, tüketim maliyeti olarak oldukça uygun olacak.

Porsche, dijitalleştirme konusunda rakiplerinin erişemeyeceği teknolojik ilerlemeleri hedeflemekte. Oto pilot özelliğinin ileri seviyelerdeki konumu ve sonradan araca yüklenebilecek kişisel özelliklere hitap eden yazılımlar, markanın rakiplerinden farkını ortaya koyacak. Elektrikli arabanın kullanımında artık, ayaklar ve parmaklar söz sahibi olacak. Lutz Meschke elektrikli araba dönüşümü için 6 milyar avro yatırım yaparak, sadece motor ve donanım gelişimi değil, aynı zamanda yazılım ve kişileştirilebilir seçenekler için fark yaratan bir üretim hedeflediklerini, meraklılarına duyurdu.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın