Rusların Yaptığı AK47 Kalashnikov's CV-1 Elektrikli Araba

Son zamanlardaki en garip otomobil haberi bu olsa gerek! Adıyla kimi zaman dünyanın en korkutucu kimi zaman ise en güven veren silahı olarak tanınan Kalashnikov, ilginç bir şekilde elektrikli otomobil üretti. Rus üretici, 1970’lerin tanınmış bir modelini geliştirerek, modern bir elektrikli araba olarak meraklılarına sundu.

Kalashnikov CV-1 adı ile tanıtımı yapılan elektrikli araba, doğal olarak Moskova’daki bir silah fuarında görücüye çıktı. Kimsenin beklemediği bu tanıtım, silah fuarına damga vururken bütün ilgi yeni silahlardan çok elektrikli otomobil üzerinde yoğunlaştı. Rusların yaptığı Kalashnikov’s CV-1 elektrikli araba, Sovyet Rusya döneminde tüm dünyanın tanıdığı Izh-Kombi hatchback ile neredeyse aynı tasarıma sahip. Retro dış görüntüsüyle ilgi odağı olan elektrikli araba, modern donanım ve teknolojik detaylarıyla da, ilgi odağı olmayı başardı. Lansmanda aracın tek şarj ile 350 km gibi bir mesafeye ulaşabildiği söylendiğinde ise otomotiv firmalarının karşısına yeni bir rakibin çıktığı kolayca anlaşıldı.

Projeyi geliştiren firma yetkililerinin de söylediği gibi rekabet için sektör lideri konumundaki markaların, global elektrikli araba üretimlerinden teknolojik ilham alınmış. Aslında marka olarak Kalashnikov, silah dışında da farklı sahalarda çeşitli ürünler üreterek adını duyurmuştu. Giyim ve çeşitli tekstil ürünleri, şemsiyeler ve cep telefonu kılıfları gibi farklı alanlarda ki faaliyetlerine elektrikli otomobili de ekleyerek, Rusya’nın dünya markaları arasında yer almayı hedeflemekte.

Yerel olarak ise Rusya’da faaliyet gösteren diğer otomotiv firmalarının, Kalashnikov’s CV-1 elektrikli arabaya bakış açıları oldukça farklı. Kimileri “ucube” ve “zombi” gibi yakıştırmalar yaparken, kimileri ise elektrikli otomobil üretim sektöründeki yerlerini sorgulama başladı.
Dünya’dan da bazı tepki ve tebrikler geldiği açık. Ana rekabette Tesla Motors’u hedef alan Kalashnikov, tek şarj ile 500 km’lik mesafelere ulaşan yüksek donanım ve teknoloji ile donatılmış modellere sahip marka ile rekabetin imkansız ve gülünç olduğundan bahsedenler var. Rakip modellerin hız ve güç üretimi konusundaki liderliği ise şimdilik Kalashnikov’s CV-1’in erişebileceği konular olmaktan çok uzak. Elektrikli arabanın dış görünümü ise birçok yerli ve yabancıdan tepkiler alıyor. Klasik ve eski bir arabaya yeni jantlar ve farlar takılarak yeniden boyanmış hissiyatı veren tasarım aslında, tam anlamıyla bir Rus klasiği.

Birçok ülkede kullanıcısı bulunan ve hatta ülkemizde de bir dönem sahip olunan Moskvitch 1500 Kombi otomobil görünümüne sahip CV-1, hakkında çok fazla teknik detay verilmiyor. 350 km’lik menzil dışında performans açısından sadece, 0’dan 100’e km/s hıza 6 saniyede çıkağı ifade ediliyor. Tahminler doğrultusunda 90 kWh batarya setine sahip olması muhtemel olan aracın, motor tekniği ve gücü hakkında henüz bir bilgi yok. Piyasaya sürülmesine kadar daha pek çok değişik teknolojiler ile donatılacağı söylenen Rusların yaptığı ilk Kalashnikov’s CV-1 elektrikli araba, beğenilse de beğenilmese de görünümünden çok bir şey kaybetmeyecek gibi görünüyor. Ülkemizde ilk küçük sınıf aile otomobili olarak tanıtılan ve İtalyan kökenli Fiat 124 modelini andıran CV-1, Türkiye pazarında da yer bulabilir. Fiat modelinin Murat 124 Serçe olarak yerli üretimi zamanında büyük ilgi görmüş, hatta halen meraklıları tarafından kullanılmakta. Rus ve İtalyan klasik modellerinin izlerini yansıtan elektrikli Kalashnikov’s CV-1, bu noktada iç pazar kadar, dış satış ve ihracat başarısı yakalayabilir. Artık her şey Kalashnikov’un piyasaya çıkış tarihi ve diğer teknik özelliklerinin tanıtılmasına bağlı. Bir silah üreticisinin elektrikli otomobil üretimi işine girerek, ilk prototipini yine bir silah fuarında tanıtması, otomotiv sektöründe en ilginç haberlerin başında yer almasını sağladı.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın