Elektrikli Araba FOMM One

Elektrikli araba modellerindeki gelişmelere her geçen gün bir yenilik ve teknoloji ekleniyor. Etkileyici performanslar, motor ve diğer teknik gelişmeler, ileri seviye donanım özellikleri derken şimdilerde, suya ve yangına dayanıklılık özellikleri ile meraklılarının karşısına çıkmaya başladılar.

İleri görüş ve atalarından gelen felsefi yaklaşımlar ile Uzakdoğulu üreticilerin, coğrafyalarındaki ihtiyaçlara cevap verecek niteliklere sahip “daha iyi, daha güvenli” elektrikli araba modelleri geliştirdikleri malum.

Japon Hideo Tsurumaki, 2011 yılında yaşanan tsunami felaketinde; araçlarıyla kaçmayı ya da araçlarına sığınmayı planlayanların çaresizliklerini gördüğünde, amfibik özellikleri olan bir elektrikli araba hayal etti ve hayalini 2018 yılı sonlarında başarılı şekilde tanıttı.

Sel baskınlarına dayanıklı, yüzebilen elektrikli araba olan FOMM One, Bangkok’da 300 kadar meraklının huzurunda oldukça etkileyici bir gösteri sergiledi.

Özel tasarım elektrikli araba, tamamen su geçirmez batarya ve motor teknolojileriyle donanırken, bölgesel ihtiyaçlara göre 2+1 kişilik şekilde mini boyutlarda. Ön kısımda oldukça yeterli biçimde konfora sahipken, arka kısımda bir yerine iki yolcuda taşıyabilmekte ancak, diz ve diğer mesafeler yok denecek kadar az.

Sel Baskınlarına Dayanaklı Yüzebilen Elektrikli Araba: FOMM One

Mini model, kelebek biçimli direksiyon, iç tavan ve diğer kargo alanları, kablosuz şarj ve diğer bağlantı teknolojilerine de sahip. Aslında benzer niteliklerde ve boyutlarda elektrikli araba modelleri bölgede oldukça yaygın şekilde kullanılıyor. FOMM One’ı eşsiz kılan su geçirmezlik özellikleri.

Dört kişinin sıkış tıkışta olsa binmesi ile tam kapasite doluluğa ulaşan FOMM One, 70cm derinliğindeki su içerisinde hareket edebiliyor. Bu süreçte hızı sadece 2 km/h gibi düşük ancak, hayat kurtarıcı. Amfibi özelliği olan mini segment elektrikli araba, karada 80 km/h maksimum hıza ulaşabilirken, şarj ve menzil konusunda henüz detaylı bilgi verilmiyor.

Yılsonunda sel sebebiyle alt geçitte mahsur kalan bir kadının, trajik öyküsünden ve doğal afetlerden yola çıkan Tsurumaki, 27.800 $ civarında bir perakende satış fiyatı olacağını duyururken, seri üretim ve satış için ciddi siparişler almaya başladığını paylaştı.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın