Elektrikli Arabalar Kaza Sonrası Yanar Mı? İşte Bazı Örnekler

Elektrikli arabalar konusunda çekinceleri olanların, yanıcı ve patlayıcı doğaları gereği batarya setlerinin bir çarpışma sonrasında patlamalarından korktukları biliniyor. Yangına neden olan birkaç nadir akü sıvısı sızdırma vakası varken, otomobil üreticileri bu gibi sorunların olmasını önlemek adına akü mahfazalarını ciddi olarak iyileştirdi.

Yeni nesil EV arabalar, küresel ölçekte güvenlik kurumları ve karayolu güvenliği enstitüleri gibi kurumlar tarafından ciddi çarpışma testlerinden geçmektedir. Testler tamam ancak, gerçek hayattaki durumların nasıl göründüğü büyük merak konusuydu. Etraflıca yapılan detaylı bir araştırma ile elektrikli arabaların karıştığı kazalardan bazı örnekler elde edildi. Yapılan araştırmalarda kaza yapmış tüm EV’ler halen piyasada satışta.

Ayrıca klasik bir organik yakıtlı arabanın karıştığı kazalara benzer vakalara karışmışlar. Elektrikli arabalar kaza sonrasın yanar mı? sorusuna işte bazı örnekler. Ünlü bir elektrikli araba kazası dışında…

Nissan Leaf Kaza Yangın

Nissan Leaf

Nissan Leaf daha zor anlarda yaşadı ancak bir okul otobüsüne çarpan EV neyse ki, yaralanmasız bir kazaya karışmış. Araba ön tarafından ciddi hasar almış. İlk bakışta sıradan bir arabanın karışabileceği türden bir kaza gibi görünüyor. Araç doğrudan motor bölümünden hasar almış ve batarya setlerinin alt tarafından olması büyük bir mühendislik şansı olarak değerlendirilebilir.

Volkswagen E-Golf Kaza Yangın

Volkswagen e-Golf

Bir yol engeline çarpan e-Golf, Nissan gibi ön tarafından ciddi hasar almış. Yolcu ve sürücüsü en az yaralanma ile kurtulmuş ancak EV hurdaya gitmiş. Yine ilk bakışta elektrikli bir araba olduğunu söylemeseler anlaşılmaz gibi görünüyor zira bu kadar hasar almasına rağmen her hangi bir yanma söz konusu değil.

Smart Elektrikli Kaza Yangın

Smart Electric Drive

EV Smart Electric, şehir içinde kişisel kullanım için geliştirilmiş oldukça ufak bir araba. Ufak yapısı kendinden büyük bir kamyonetin altına girmesini kolaylaştırmış mıdır bilinmez? Yolcu bölmesi ya da kabini haricinde her tarafı ciddi hasar almış. Ancak sürücüsü oldukça az yaralanma ile bu kazadan kurtulmayı başarmış. Merak edilen pil setleri ise en küçük hasar almadan yanamadan oldukça sıradan bir hasarlı kaza olarak değerlendirilebilir.

BMW i3 Kaza Yangın

BMW i3

Elektrikli Avrupalı BMW i3 bir ağaca ciddi şekilde çarpmış ve ön tarafı oldukça hasarlı görünüyor. Kaza anında araç içerisindeki üç kişide yaralanmamış. Aracın bakım ve tamiri mümkün olur mu hurdaya mı ayrılır bilinmez? Motor kısmının mahvolduğu BMW i3 bu kazada her hangi bir yangın sorunuyla karşılaşmamış ve batarya setleri sağlam kalmış.

Mitsubishi i-Miev Kaza Yangın

Mitsubishi i-MiEV

Japon mühendisliğinin bir simgesi olan Mitsubishi, i-MiEV elektrikli modeli ciddi bir kaza geçirmiş. Smart gibi oldukça ufak olan bu aracın alığı hasar yine ön tarafından ve sürücüsü hiçbir yaralanmaya maruz kalmamış. Motor ve batarya setlerinin bulunduğu alanın aldığı hasara rağmen hiçbir yangın emaresi görünmüyor.

Tesla Model S Kaza Yangın

Tesla Model S

Henüz 18 yaşındaki sürücü, dört arkadaşıyla birlikte sürücülük yeteneklerini test ederken ailesinin Tesla Model S’ini bu hale getirmiş. Ön tarafı ve alt tarafı ciddi hasar alan elektrikli arabanın son hali direkt hurda gibi görünüyor. Sürücüsü ve yolcuları hayatta ve kısa süreli bir tıbbi müşahede sonrası hiçbir şeyleri olmadığı anlaşıldı. Ancak aracın bu hale gelmesi bile oldukça korkutucuyken en ufak bir yangın olmaması, EV’lerin ICE’lere göre olan farkını ortaya koyuyor.

Kia Soul EV Kaza Yangın

Kia Soul EV

Sigorta şirketi Kia Soul EV’yi tamir edilemez kategoriye alırken gerçekleşen kazada, aracın durumu ortada. Uzakdoğulu üreticinin modelinde ise hiçbir yanma ve patlama izi yok. Aslında ilk bakışta motor bölümünün aldığı hasar, ICE araçlarda gerçekleşseydi sonuç ne olurdu bilinmez?

Tesla Roadster Kaza Yangın

Tesla Roadster

Spor EV olarak markanın göz bebeği olan Tesla Roadster, üç araçlık bir kazaya karışmış. Diğer iki araç SUV kategorisinde ve ICE hybrid özelliklere sahip. Hurda olarak bile değerlendirilmesi zor görünen Tesla ise her hangi bir patlama ve yangına sebep olmayarak, Ev’lerin kazalardaki mekanik dayanıklılığına yeni bir soluk getirmiş.

Rimac Concept One Kaza Yangın

Rimac Concept_One

Oldukça hızlı şekilde özel bir çekim anında yaşanan kazada Richard Hammond’a ait Rimac Concept_One, üstün teknik becerileri sebebiyle kontrolden çıktı ve 300 metrelik bir savrulma ile yoldan 10 metre aşağıya uçtu. Kaza sonrasında ekipler gerekli müdahale için hazırdı. Kaza anında hemen yanmayan araç bir süre sonra yanmaya başladı ancak, kurtarma ve diğer çalışmalar için gerekli zamanı kazandırmıştı.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın