Ford F-150 Elektrikli

Ford markasını taşıyan en ünlü ve çok satan model F-150’nin elektrikli versiyonunu üretmeyi planlıyor. ABD’li tüm otomobil üreticileri geleceğin elektrikli motor ve diğer teknik donanımlara sahip otomobillerde olduğunu biliyor. Bu konuda birçok girişim olsa da halen elektrikli araba üretimi yetersiz. Ortalamalara rağmen geçtiğimiz ay içerisindeki atılımlar, elektrikli arabaların geleceğine dair hızlı bir ilerleme olarak kayıtlara geçti.

ABD’nin en büyük ikinci otomobil üreticisi olan Ford Motor Company, en popüler ikonik pikap modeli olan F-Serisi’nin pille çalışan bir versiyonunu üretmeyi planladığını duyurdu. Ford küresel pazarlar başkanı Jim Farley, ticari araçların küresel yıkıcı gücüne elektrikli bir destek olarak, F serisinin elektriklendirileceğini doğruladı.

Amerika’da adeta slogan ve kültür haline gelmiş kamyonetler çiftliklerin, şantiyelerin, country müziğinin, doğa gezilerinin ve daha birçok güç gerektiren otomobil aktivitesinin kalbinde yer alır. Markanın F serisi içerisinde ABD’de en çok satan modeli, 900.000 adetlik satış başarısı elde etti. Özellikle F-150 son 60 yılda toplam 40 milyon adet satarak, kamyonet konusunda markanın göz bebeği oldu. F serisi gibi çok satan kamyonetlerin elektrifikasyon ile yeniden üretilmesi, karbon emisyon oranlarını azaltmak adına büyük bir girişim. Amerika Birleşik Devletleri’nde ve otomobil ve hafif kamyonlar emisyonların yüzde 60’ını oluşturuyor. ABD otomobil şirketinin kamyonetlerini elektrikli motorlar ile yenilemek istemesi, temiz araçlar etrafındaki kültürün değişmeye başladığının bir işareti. Markanın önünde bazı engellerin olduğu ise göz ardı edilemeyecek biçimde ortada.

Amerikalı Otomobil Üreticilerinin Elektrifikasyon Hedeflerindeki Zorluklar

Birleşik devletlerde günümüz bilgileriyle yaklaşık 1 milyonun biraz üzerinde elektrikli araba mevcut. Endüstrinin uzman analistleri 2030 yılında bu rakamın 18,7 milyon civarında olacağını düşünüyor. Analizde dikkati çeken artış öngörüsüne rağmen başkan Trump, geçtiğimiz yılsonunda elektrikli arabaların üretiminde kullanılan bazı maden bileşiklerindeki teşviklerin iptal edileceği hususunda açıklamalar yaptı. Bu durumda elektrikli arabaların fiyatlarında ciddi artışlar yaşanabilir. Sektör piyasasını ciddi şekilde tehdit eden bu durum, EV’lerin ilk günlerdeki gibi oldukça pahalı ve satışlarının düşük seyretmesine yol açabilir.
Ford bu politik yaklaşımlara rağmen geleceğe dair elektrikli planlarını ilan etmekten çekinmedi ancak ABD topraklarında elektrikli bir kamyonet projesi zora girmiş gibi görünüyor. Ford gibi diğer kadim üreticiler ile pazara yeni ve etkili şekilde giren genç üreticilerin inançları sağlam. İnançlarına destek ise çevre konusundaki yasal düzenlemelerin sertliği ve hızla gelişen teknolojik değişimlerin etkileri. Ayrıca EV konusundaki gelişmelerin, performansta artış ve fiyatlarda düşüşe devam edeceğini de göstermektedir.

Satış konusunda ise yeni bir pazar segmentine yönelen müşteriler; alçak lüks sedanlar ve lüks küçük elektrikli otomobiller yerine, merak uyandıran elektrikli kamyonetlere yönelebilir. Tüm zorluklara rağmen Ford, henüz bir zaman çizelgesine veya fiyata bağlı olarak projelerini değerlendirmiyor. Ford’un sözcüsü konumunda olan Emma Bergg, elektrikli F-150 konusundaki anketlerden çoğunlukla “evet” cevabını aldıklarını beyan etti ve “Malzemelerden, özelliklere ve itici sistemlere kadar kamyonet müşterilerimize daha iyi hizmet vermenin sürekli yeni yollarını arıyoruz. Zamanlama konusunda herhangi bir özelliğimiz veya şu anda paylaşacağımız herhangi bir ayrıntı yok” dedi.

Ford F-150 Elektrikli Kamyonet

Elektrikli Araçlar İçinde Kamyonetler Göz Ardı Ediliyor Ama Önemli Bir Pazar

ABD’de kamyonetler her zamankinden daha popüler. Her saat yaklaşık 270 adet her gün ise ortalama 6500 adet satılmaktadırlar. Ana amaçları çekici güçleri ve iş gücündeki aktif yapılarıydı. Bu günlerde kamyonetler her yol şartında kullanışlılığı, konforu, dengesi ve lüks heyecanı için tercih ediliyor ve artan bir şekilde satış başarısı elde ediyorlar. Birçoğu fonksiyonel araç olarak kalmasına rağmen, imajları çekiciliğinin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Fiyat bakımından Ford F-150, 28.000 $’lık başlangıç fiyatına sahip ve lüks sürümleri 70.000 $’ın üzerine çıkabiliyor.

Son yıllarda pazarda elektrikli kamyonetleriyle dikkatleri Rivian çekiyor. Elektrikli hafif kamyon üreticisi şirketin Illinois’de üretim tesisi var ve 700’den fazla çalışanı ile 2020’de 400.000 metrekarelik bir alanda, elektrikli kamyonet üretimine yaklaşık 70.000 $ civarında bir fiyat etiketiyle başlamak istiyor. Aslında markanın henüz yollarda görünen bir modeli yok ancak, R1T kamyoneti ve R1S SUV ile üst düzey ticari araç pazarını hedefliyor. Rivian’ın sözcüsü Michael McHale rekabette, Land Rover ve Tesla’yı hedef aldıklarından bahsederken ilk elektrikli kamyonet modeli olan R1T’nin üretimine 2020 yılında başlamayı hedeflediklerini açıkladı. Açıklamasının devamında model hakkında bazı bilgiler veren McHale; elektrikli motor ve aktarma organının geleneksel benzinli ve elektrikli araçlara göre birkaç önemli avantajları sağladığını, elektrikli motorlar çok daha küçük ve çok yönlüdür, diyerek meraklılarına geliştirdikleri model hakkında kısa bilgiler verdi.

Michael McHale, elektrikli Rivian kamyonetin, her bir tekerlek için bir tane olmak üzere dört elektrik motor olduğunu açıkladı. Bu durumun tahrik mili gibi ağır donanımların olmaması ile ağırlığı azaltan bir özellik ve de her tekerleğe ayrı ayrı güç vererek çekişi ve manevra kabiliyetini geliştirdiğini anlattı. Elektrikli motorlar ayrıca düşük devirlerde tork üretebilir ve bu da güçlü bir çekiş için son derece faydalıdır. R1T Elektrikli kamyonetler oldukça sessiz ve kirlilik oluşturmuyor. Bu nedenle, vahşi doğaya giren sürücülerin beklentileri daha başarılı olabilir. Son olarak McHale, “İşimiz artık EV’lerin kırılgan olduğunu, yol haricinde gidemeyeceklerini, ıslanmalara ve su geçişlerine dayanamadıklarını” düşünenlerin düşüncelerinde derin bir değişim yapmaktır, dedi.

Her Şeye Rağmen Elektrikli F-150

Ford 2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok model satan marka olarak biliniyor. Bu modellerin arasında elektrikli ve Hybrid modellerde yer alıyor. Şimdilerde binek modeller ile SUV segment modelleri haricinde kamyonetler üzerinde çalışan marka, ciddi bir EV projesi üzerinde çalışıyor. Aslında beklenen elektrikli kamyonet F-150, hybrid olarak görüntülendi. Trucks.com muhabirlerinden Brian Williams’ın görüntülemeyi başardığı yeni nesil F-150’nin prototipinin hybrid olduğunu doğrular nitelikte. Aslında Ford’un saf elektrikli modeller(SUV) üzerinde çalışmalar yaptığı da bilinmekte. Görüntülenen F-150 prototipi ise ilk sürüm olarak hybrid olarak gücünü gösterecek. Yollarda aktarma organları ve motor özellikleri denenen modelde dikkatleri çeken bazı özellikler bulunuyor. Şirket tarafından henüz bir açıklama dışında teknik detaylar verilmemiş olan elektrikli F-150 kamyonetin şarj ünitesi ön tamponda bulunuyor. Ayrıca batarya setlerinin aracın dengesi ve performansı adına alt tarafta konumlandırıldığı, kamyonetin yüksekliğinden anlaşılıyor.
Arka kısımda yer alan egzoz borusu hybrid olduğunu kanıtlayan en büyük özellik. F-150 belki de bu sayede ciddi menzil özelliklerine sahip olacaktır. bu bilgiler sadece fotoğraflara bakılarak yapımlı bir tespit ve yorumdur zira daha önce Ford, Porsche ve diğer otomobil üreticileri elektrikli araçları kamufle etmek için sahte egzoz boruları kullandılar.

Rekabet konusunda bu gibi kamuflaj teknikleri her zaman kullanılıyor. Yakın zamanda Elon Musk, elektrikli otomobil şirketinin bir pikap yapacağını söylemişti. Hemen ardından Rivian Automotive, 400 km menzili olacak olan ve teşvik politikalarından önce 69.000 $ olarak fiyatlandırılacağı söylenen R1T kamyonetini açıkladı. Ayrıca UPS için elektrikli dağıtım kamyonları yapan bir başka girişim olan Workhorse Group Inc, W-15 elektrikli kamyoneti geliştirmeye devam ediyor. Ford F-150 için bu gibi kamuflaj detayları ile rekabetteki gelişmeler normal kabul edilebilir ancak, menzil ve fiyat konusundaki özellikleri rakipleriyle boy ölçüşecek biçimde olmayabilir.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın