Toyota Camry Hibrit

2019 model Toyota Camry Hibrit, Camry model serisinin sekizinci versiyonu ve görünen o ki, oldukça büyük ve göz alıcı bir Toyota başyapıtı. Yeni Camry modelini yakından incelemek isteyen otoriter görüşler Hindistan Haydarabad’a yolculuk etmiş ve gördükleri hakkında mitolojik benzetmeler ile Toyota markasının Elektrifikasyon ve Hybrid konusundaki geleceğine şahit olmuşlar.
En büyük Hybrid modelini üreten Toyota ilk pazar ve test için Hindistan’ı seçmiş. Mitolojik benzetmeye sebep ise Zeus ve Prometheus gibi tanrıların önemli görüşleri olarak bahsedilen; insan hayatını mümkün kılma çabası, Toyota’nın gelecekteki üretim ve teknolojik yenilik çabalarına benzetilmiş. Yakın geçmişte elektrikli arabalarıyla guru duyan üreticilere rağmen Toyota markası hibrit seçeneğin dünya için daha iyi olduğu konusunda ciddi açıklamalar yapıyordu ve bu konuda diğer üreticilerden daha fazla çalışmaya devam ediyor. Aslında Dünya’daki tüm üreticiler aynı yeşil dünya hedefiyle teknolojik gelişmelerini meraklılarına sunuyor ancak, Toyota melez motor teknolojilerinin yeşil dünya kadar sürdürülebilir olduğu konusunda diğerlerinden daha ısrarcı.

Toyota Camry Hibrit Arka

Dış Tasarımda Hedef Avrupa

Toyota Camry Hibrit 2019 modeli ilk olarak Hindistan pazarında görücüye çıktı ve burada büyük ilgi gördü. 2018 modelinin selefi konumundaki melez teknoloji, markanın bölgedeki sedan satışlarının % 70’ini oluştururken kalan % 30’u doğrudan benzinli seridir. Bu oranlara bakarak atılımda bulunan şirket, Camry Hybrid modelin ilk satışını Hindistan’da yapmayı uygun buldu.

Yeni 8. nesil Camry en yakın akrabasıyla kıyaslandığında oldukça göz alıcı ve çekici bir tasarıma sahip. İlk göze çarpan modelin daha da büyük bir yapıya sahip olduğudur. Ana hatları ve büyük yapısı Lexus’u andıryor gibi ancak, ön taraftaki etkileyici Toyota ızgarası, aracın her yerde tanınmasını sağlıyor. Ön tarafındaki ızgara imzasını tamamlayan LED far ve LED DRL’ler oldukça etkileyici ve modelin görünümünü tamamlayıcı. Şirket CEO’su Akio Toyoda, özellikle dış tasarım konusundaki farklı fikirleri değerlendirmiş ve onaylamış en önemli tasarımcı olarak değerlendirilebilir.

Modelin yan çizgisel eğrileri ve üst bölümündeki detaylar, Camry Hybrid’e oldukça kaslı ve sportif bir görüntü kazandırmış. Bu ana görümün detayları modelin satış başarısındaki bir diğer kriter. Ayrıca önden başlayan bu aerodinamik çizgiler arabanın arka tarafına doğru akan bir görünüm kazandırarak, hareket halindeyken dışarından bakanları hayran bırakıyor. Önden başlayan akış ile arka kuyruktaki ince led farlar, yeni Camry’nin görünümünü tamamlıyor. Mavi renkteki ilgi çekici detaylar ise tüm Hybrid Toyota’ların melez imzası.

Asya kıtası dışından modele bakan gözler ise Avrupa’nın kalbinde yer alan üreticilerin son yıllardaki eşsiz çizgilerine benzeyen modellemenin, hedef olarak Avrupalı kullanıcılara hitap edebileceğini düşündürüyor. VW, BMW, Audi ve Renault gibi etkileyici büyük sedan üreticilerinin son model tasarımları bu görüşe en iyi örnek olabilir.

Toyota Camry Hibrit İç Dizayn

Dışı Kadar İçi De Avrupalı

İç tasarımda stil sahibi bir çizgi izlenen yeni Camry hibrit, yeni Y Y gösterge panosuyla direksiyonuna geçenleri büyülüyor. Tüm detayların sürücü odaklı oluşu ilk dikkatleri çeken detaylardan birisi. 8 inç’lik bilgi ve eğlence ekranı ise yol boyunca tüm kontrollerin yapılabilmesini sağlayacak teknolojiye sahip. Dikkatli gözlerden ve Toyota severlerden kaçmayan bir detay da direksiyon simidi. Çapı azaltılmış ve bu büyüklükteki bir sedan segmente sportif bir hava katmış. Önceli akrabaları gibi ahşap malzemeler ise kullanılmamış. Havadar ve oldukça geniş yolcu mekanları ise eski sürümlerindeki kadar başarılı. Modelin Premium hissedilmesinde geniş camlar ve iç ferahlığı oldukça etkili.

Yazılım ve teknolojileri bakımından Navigasyon ve Bluetooth özellikleri standartların üzerinde. Tüm dünyada etkileşim sorunları olan Apple CarPlay, Android Auto ve Mirrorlink bağlantılarına yine tam olarak çözüm bulunamamış ancak, son sürüm güncellemeler ve ileriye dönük geliştirme sistemleriyle bu sorun yakında sona erecek gibi. Şimdilik kablosuz şarj sistemi sadece aktif bölgelerde başarılı olarak çalışabiliyor. 10 inç’lik ana multimedya ekranı ise her türlü kolaylığı sağlayacak nitelikte. Modelin tavan yapısına Moonroof hükmediyor. Koltukları gibi moonroof elektronik olarak kontrol ediliyor ve hafızalı. Elektronik seyir sistemleri, yağmur, ışık ve diğer sensörleri de standart olan 2019 Toyota Camry Hibrit, bu konuda da oldukça başarılı.

İncelenen model en fazla talep gören siyah renkli olan ve siyah Camry’nin iç döşemelerinde bej renk ağırlıkta. Isıtmalı-soğutmalı kaliteli deri koltukları ise hem yolcu hem de sürücüye ekstra konfor sağlıyor. Arka koltukta yolculuk edenler için ön taraftakiler kadar konfor detayları ise unutulmamış. 3 bölgeli ayarlanabilir klima ve elektronik güneş koruma-gölgelik sistemleri oldukça etkileyici. Arka koltuk yolcularının seyir halindeyken kendilerini VIP hissetmelerini sağlayacak ön koltuk arkalarında bulunan multimedya sistemleri, konfor ayar düğmeleri gibi özel detaylar ise uzun yolculukların daha keyifli geçmesini sağlayabilir. İki USB bağlantı ve bardak tutucu gibi ince detaylar, melez arabanın diğer konfor detayları olarak oldukça kullanışlı noktalara yerleştirilmiş.

Teknik Yenilikler

Toyota New Global Acrhitecture TNGA platformu ile Camry ve gelecekteki diğer modeller, arık daha konforlu ve güvenilir hale gelmiş. İlk örnek olarak melez Camry daha uzun daha geniş ve daha alçak fiziksel mimarisiyle yol tutuş konusunda iddialı. Sedan segmentine ait olsa bile 8. nesil oldukça sportif hissettiriyor. 2.5 litrelik 176 hp benzinli motor ise oldukça başarılı. Nikel-Metal aküsünden güç alan elektrik motoru ise 118 hp güç üretebiliyor. Dev sedanın kalbinde karma olarak toplam 215 hp güç var. Rejeneratif fren desteği sayesinde sürüş anında kendi kendini şarj edebilen yeni Toyota Camry, ilk startını EV modunda yapıyor ve sıfır emisyon değeri ile şehir içindeki seyahatlere oldukça uygun.
Camry Hybrid modeli CVT şanzımana sahip ve direksiyondan sportif kullanım için flappy paddle kontrolleri mevcut. Tüm sürücü isteklerine anında cevap verebilen eni nesil CVT ise oldukça başarılı ve sağlam. Eko modda seyir konusunda beklendiği gibi CVT’de bir miktar düşük performans sunuyor gibi görünüyor ancak Eko Mod’un amacıda bu. Manuel sistemde 6 vitesi olan yeni Camry’nin 3500 d/d üzerinde bir miktar sarsıntı ve motor sesi duyuluyor. Bu konu dev benzinli motorun gücü olarak adlandırılsa da lüks bir sedana yakışmıyor.

TNGA ile % 30 daha sert olan şasi aynı zamanda hafifliği de getirmiş. Bu sayede daha gelişmiş süspansiyon sistemlerini gövdesinde cömertçe barındırabiliyor. Özellikle arka süspansiyon sistemleri çift salıncak ile oldukça konforlu bir hale gelmiş. Her türlü yol koşulunda modelin sarsıntı değerleri ise muhteşem şekilde iyileştirilmiş.

Özet ve Fiyat

Oldukça büyük görünene lüks sedan için gizli bir spor araba denilebilir. Modeli Hindistan ya da Japon halklarından farklı olarak, Avrupalı ve Amerikalı meraklıları tarafından gerçekleştirilmiş test sürüşlerinden; süper spor araba, makam arabası, konforlu uzun yol arabası gibi yakıştırmalar duymak mümkün. Özellikle 2019 melez Toyota Camry, sürüş modlarındaki farklılığı oldukça başarılı şekilde sürücüsüne hissettiriyor. Bu konuda uzun zamandır Avrupa’da en başarılı model olarak Passat gösteriliyordu ancak, Toyota yeni nesil modelleriyle Amerika’dan sonra Avrupalı rakiplerine de gözdağı verecek gibi.

Uzun zamandır rakipsiz konfor ve sistemleriyle ünlü Passat ve Superb gibi sportif sedanların fiyatları ile karşılaştırıldığında 8. nesil Camry oldukça üstün bir farka sahip. Son tanıtım fiyatı olarak Hindistan’da (36,95 lakh) 53.000 $’a piyasada alıcı buldu.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın