Gentex'in Akıllı Cam Teknolojisi Elektrikli Arabaları Daha Cazip Hale Getirebilir

Otomobil camları bazen sadece cam özellikleri taşımayabilir. Özellikle elektrikli bir arabadayken camlar cam değildir! Bu konuyu detaylı şekilde Gentex şirketinin başkanı ve CEO’su Steve Downing’e sormak yeterli. Akıllı cam ve aynalar konusunda özel geliştirmeleriyle ünlü şirket, özellikle elektrikli arabalar için geliştirdikleri muhteşem teknolojilerin sahibi konumunda.

Gentex, yılda 40 milyondan fazla akıllı cihazını piyasaya sunarak bu yılki CES fuarında boy gösterdi. Bazı modern uçaklarda halen kullanılan aynalı vitrinlerini ve akıllı pencere sistemlerini tanıtan şirket, akıllı camın gelecekte EV’lere nasıl fayda sağlayabileceğini düşünerek çıktığı yolda yeni nesil ürünlerini tanıttı.

Downing açıklamalarında; fikirlerinden esinlendiğimiz kişiler, elektrikli araba kullanıcılarıdır, dedi. Birçok EV modeli özel olarak geliştirilmiş motor ve diğer özellikleri kadar, yeni nesil ek teknolojilere de ihtiyaç duyuyor zira müşterileri bu konuda büyük beklentilere sahip. EV araçların içinde ya da yazılın teknolojilerinde OEM ürünler yerine kalitesi kanıtlanmış teknolojilere ihtiyacı vardır, açıklamalarından sonra bazı örnekler ile markasını meraklılarına anlattı.

Chevy Bolt EV’de mevcut olan ve dikiz aynasını ekrana çeviren Gentex, ön camı da Tam Ekran Ayna olarak kullanıcılarına sunabiliyor. Markalı ürünler adına bir başka örnek veren Steve Downing, “Yeni Nissan Leaf’in reklamlarını gördüyseniz, elektrikli arabanın sıfır emisyona sahip güç aktarma organının neredeyse bir düşünce olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Ancak, Nissan, ProPilot Assist ve Intelligent Mobility markasını taşıyan otomobilin güvenlik teknolojilerini de reklamında tanıtıyor” dedi. Şimdi bu araç başka ne yapabilir? Gentex’in geliştirdiği Akıllı açılır tavan olabilir. Güneş ışığına maruz kalan bir EV için tasarruflu ısınma ve soğutma menzile katkı sağlayabilir. Sağlam bir tavan veya karartılmış bir sunroof bu konuda gereken yardımı kolayca sağlayabilir, dedi.

Gentex teknolojisinin bir diğer avantajı ise elektronik olarak kontrol edilen karartmanın, elektrikli aracın verimliliğine yardımcı olacak mekanik bir kapaktan daha az ağırlığa sahip olmasıdır.

Gentex’in Akıllı cam teknolojisi özel formüle edilmiş, akımın varlığına bağlı olarak camdan geçebilecek ışık miktarını değiştiren bir bileşik üzerinde çalışır. Benzer teknikler ile diğer şirketlerin ürünleri 120 volt ve yüksek bir akımla çalışırken Gentex’in akıllı sistemleri çok daha az enerji kullanır. Bir dezavantajı olarak akıllı cam, soluk ya da farklı özelliklerde bir durumda tutmak için yeniden enerji yenilemesi-tüketimi söz konusudur. Havacılık endüstrisi, Gentex’in karartılmış camlarının sürekli karanlık olması için bir miktar akıma ihtiyaç duymasında sıkıntı görmüyor ve eğer, uçak güç kaybederse akıllı camlarda kullanılan tüm enerji bir kerede geri almaktan hoşlanıyor. Eğer EV’nizi çöle park ettiğinizde içinin daha serin kalmasını istiyorsanız, bu durum sizin içinde dezavantaj olarak değerlendirilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın