10 Kişiden 9’u Asla Fosil Yakıtlı Araçlara Geri Dönmeyeceğini Söyledi

Elektrikli arabaların geleceği ve kullanıcıların beklentileriyle ilgili ciddi araştırmalar son zamanlarda ilginç sonuçlar ortaya koymakta. Sanal Dünya’da elektrikli arabalar ile oldukça ilginç bilgileri veren Fully Charged kanalının yaptığı araştırma ise 10 kişiden 9’u asla fosil yakıtlı arabalara geri dönmeyeceklerini söyleyen oldukça kalabalık bir kitleye ulaştı.

Araştırma verilerine yön verenlerin yaklaşık %88’i hybrid kullanıcıları olsa da gelecekten beklentileri bakımından EV meraklıları ve kullanıcıları sonuçlardan memnun görünüyor. Testlerde % 7’lik kesim henüz dizel ve diğer içten yanmalı teknolojiye sahip arabalarından vazgeçip geçmeyecekleri konusunda kararsız. Ana gruplar olarak teste katılanlar; % 24 EV sahipleri, % 54 benzin ve dizel sahipleri, %15’i ise hybrid teknoloji ile çalışan araçlara sahip kimseler. Toplam sonuç değerlendirmesinde dikkati çeken ise % 61’lik kesimin yakında araç değiştirecekleri ve ilk seçeneklerinin hybrid modellerden yana kullanacaklarını beyan etmeleri. Hali hazırda EV kullanıcılarının %33’ü gelecekte yeni nesil Evlere yönelmelerinde maliyet kısıtlarının sorun olacağı, %16’sı ise evde şarj alt yapısının sorun olacağını düşünmeleri bir diğer dikkat çeken test sonucu olarak belirdi.

Fully Charged, elektrikli araba konusunda şimdiye kadar yapılan en kapsamlı testi gerçekleştirdiklerini beyan ederken toplam katılımı 7.700 kişi olarak duyurdu. Katılımda %9’luk kesim ise modern şirketlerin daha etkili karbon salınımı çözümü üreterek, gelecekte daha uygun maliyetlerde organik yakıtlı arabalar üreteceklerini düşündüklerini beyan ettiler.

Sonuç değerlendirmesi olarak, teste katılan 10 kişiden 9’u asla fosil yakıtlı araçlara geri dönmeyeceğini söylediler denebilir. Kanalda otoriter yorumlarıyla dikkati çeken otomotiv sektörü yorumcuları ise gelecek 10 yıl için elektrikli araba, pil ve güneş enerjisi teknolojileri için para biriktirmenin öneminden bahsettiler. Devamında ise, elektrikli otomobilleri bugün deneyenler, içten yanmalı motorları olan araçlar ile EV’lerin arasındaki diğer teknolojik farkların şaşırtıcılığı karşısında tekrar fosil yakıt ile çalışan araçlara döndüklerinde adeta şok geçireceği yorumlarında bulundular. Aslında en önemli bilgi olarak, asla EV kullanmayacaklarını beyan eden kesimin yakın zamanda birer elektrikli araba sahibi olarak, şimdiye kadar neden bu teknoloji ile tanışmadıklarını sorgulamaları olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın