Audi 2025 Yılında 12 Farklı Elektrikli Araba Modelini Trafiğe Çıkaracağını Vadetti

Alman otomotiv devi Audi’nin elektrikli araba projelerindeki atağı olarak, e-Tron modeli Dünya lansmanını gerçekleşti. Bu lansman markanın yakın gelecekteki projelerinin sadece başlangıcı olarak değerlendiriliyor. Öyle ki, Audi 2025 yılında 12 farklı elektrikli araba modelini trafiğe çıkaracağını vadetti. Simgesel 4 halkalı logoyu taşıyan elektrikli araçlar, Dünya’nın önemli pazarlarında yer alacak. Hedef ise Audi markasına ait araçların üçte birinin elektrikli modellerden oluşması.

2025 hedefleri doğrultusunda 12 yeni ve elektrikli modelin ikisi SUV segmentinde yer alan; e-Tron ve e-Tron Sportback, 2019 yılı sonunda yollarda boy gösterecek. Diğer EV modeller, Sportback ve Avant sınıflarındaki çeşitlerden oluşacak. Ana segment olarak A, B, C ve D ürün ailesinin tamamen elektrikli olarak yeniden şekillendirilesi söz konusu. e-SUV’ları MLB platformu üzerinde 150 kW’a kadar batarya setleriyle donatılırken Quattro çekiş kontrol sistemleri ile etkileyici performanslar sergileyecek.

Audi E-tron 2025 Üretim

e-Tron GT konsept modelinin ise 2019 yılı başlarında yollarda olması beklentisi LA Auto Show lansmanıyla gerçekleşiyor. Yüksek performanslı Coupe modelinde, Porsche işbirliği dikkati çekiyor. Bir başka Porsche-Audi ortaklık projesi Premium Platform Electric(PPE) ile B ve D segmentlerinde hayat bulacak. Alt yapı ve dış tasarımlarda özel olarak geliştirilmiş tasarımlar, elektrikli motorlar ve güvenlik paketleri, bu ortaklığın önemli sacayaklarından bazıları.

Markanın gelecekte tasarım ve üretiminde kullanmayı planladığı platform ise Volkswagen Grup MEB mimarisi olacak. Özellikle A segment elektrikli araçlarda, temel mimari olarak farklı ülke şartlarına göre şekillenecek altyapıdaki ilk örnek Çin için geliştiriliyor.

Audi BEV sınıfında yer alacak gelecek nesil araçları için günümüz modellerinde de dönüşümlere imza atacak. Vaat edilen 12 model arasında yer alır mı bilinmez ancak, plug-in Hybrid motor ailesinin de genişlemesi söz konusu.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın