Audi’ nin Yeni Elektrikli Spor Araba Modeli PB18 E- Tron

Elektrikli otomobil üretiminde geçmişten günümüze oldukça büyük başarılara imza atan ve pek çok modelin üretiminde öncü rol oynayan Audi, yeni üretimi olan PB18 E- Tron modelini piyasaya sunarak basına ve halka tanıtımını yaptı.

Son derece gelişmiş teknolojiler kullanılarak üretimi yapılan araç, aynı zamanda oldukça üstün teknik özelliklere ve üstün performansa sahip.

Motor ve Teknik Özellikler
Motor3 Motor
Beygir Gücü775 ps
Hız300 Km/h
MenzilTam Şarj ile 310 Km
Pil/Batarya TürüLi-iyon
Pil/Batarya95 kWh
Şarj15 Dakika / %100 Dolum
0-100 km2 Saniye
Tork830 nm
VitesOtomatik (Tek Sistem)

 

Fiziksel Özellikler
Uzunluk4053 mm
Genişlik2000 mm
Yükseklik1150 mm
Aks Aralığı2700 mm
Ağırlık1550 Kg
Bagaj260 Lt / Arka Koltuklar Yatırıldığında 1100 Lt
Kapı4
Koltuk4
Renk Seçenekleri
Jant/Tekerler22 İnç
Garanti

Hem işlev hem de görüntü olarak hayranlarının ve takipçilerinin büyük beğenisini toplamayı başaran PB 18 E- Tron elektrikli araba görenlerin adeta ağzının açık kalacağı türden bir araç denilebilir.

Audi PB18 e-Tron Özellikler

İşte yeni üretim PB 18 E- Tron’ a ait bazı özellikler:

 • Araç toplamda üç adet motor ile çalışıyor. Bu motorlar konum olarak bir tanesi ön kısımda iki tanesi arka kısımda olacak şekilde tasarlanmış durumda. Aracın gücünü kat be kat artıran motorların yapısı incelenecek olursa ön motorun 201 beygirlik güce sahip olduğu, arkada bulunan iki motorun ise toplam 564 beygirlik güçte olduğu görülür. Böylece aracın hareketi toplam 765 beygirlik güç ile ve kolayca sağlanır.
 • Araçta hareketin kolaylaştırılması için kullanılan ve araç verimini artırmaya yarayan itici güç adı verilen bir güç bulunur. Bu itici güç aracın tork cephesinde yer almaktadır ve 830 Nm gibi yüksek bir değere sahiptir.
 • Araç üstün performansı ve muhteşem motor gücü sayesinde 2 saniye gibi kısa bir sürede hız olarak 0’dan 100’e kadar ilerleyebilir.
 • Tek sefer şarj dolumu ile 500 kilometre yol kat edebilen araç aynı zamanda aynı zamanda kablosuz şarj desteğine de sahip. Yani araç şarjı özel sistemler sayesinde kablo kullanılmadan da doldurulabiliyor. Bu küçük detay aslında çok büyük önem arz ediyor.
 • Aracın şarjı 800 volta sahip güçlü ve hızlı şarj desteği ile yaklaşık 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamen doldurulabiliyor.
 • Araç gelişmiş ve özel tasarımları sayesinde hem yarış modunda, hem de normal modda kullanılabiliyor. Araç yarış moduna ayarlandığı zaman arka tarafta açılan geniş ve kullanışlı kanat hava sürtünmesini büyük ölçüde azaltarak aracın hareketini kolaylaştırıyor.
 • Normal zamanlarda iki kişilik bir kapasiteye sahip bu araç yarış moduna geçince kayabilme özelliğine sahip koltuklar tek koltuk haline getirilebiliyor. Böylelikle araç ortadan direksiyonlu ve tek koltuklu bir yarış aracı haline kolaylıkla dönüşebiliyor.
 • Aracın ön kısmında yer alan dev bilgi ekranları sayesinde araç hakkında her türlü bilgiye oldukça basit bir şekilde ulaşmak mümkün. Böylece aracı şoförü dışında biri kullansa bile araç hakkında bilgilere çabucak ulaşabiliyor. Bu da yolculuğun güvenliği açısından büyük önem taşıyor.
 • Araç hakkındaki yorumlar ise son derece olumlu. Sahip olduğu gelişmiş teknolojileri ve göz alıcı performansı sayesinde PB 18 E- Tron elektrikli araba yediden yetmişe herkesin büyük beğenisini toplamayı başarıyor. Çok yeni bir üretim olmasına rağmen daha şimdiden elektrikli otomobil modelleri arasında kendine hatırı sayılır bir yer edinmeyi başarmış durumda.
 • Aracın fiyatı ise 1 milyon euro (yani normal bir Audi R8 modelin tam 6 katı). Ancak araç baştan aşağı tüm özellikleri ve detayları ile parasının hakkını sonuna kadar vermeyi başarıyor.
 • Tüm bu özelliklerin yanı sıra araç içi konfordan da bahsetmezsek olmaz. Özel üretimli ve son derece rahat koltuklar sayesinde yolculuk adeta bir tutkuya dönüşüyor. Aynı zamanda yarış arabası olarak da kullanılabildiği için rahatlık son derece büyük önem arz ediyor.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın