Çin'in Ürettiği NIO'nun Piyasaya Sürülmesi Neden An Meselesi

Nio şirketi Çin’de Tesla arabaları ile yarışıyor. 2014’te kurulan şirketin yatırımcıları arasında Baidu ve Tencent gibi firmaların yanı sıra ABD’li Sequoia Capital’de bulunuyor. Nio’nun ürettiği arabalar Tesla’nın arabalarından daha ucuz hem de özellikleri benzer seviyede. Ayrıca aynı Tesla gibi hızlı şarj istasyonu ve yapay zeka gibi fırsatları da sunuyor. ABD’de halka arzını yaptıktan sonra yeni kıtalarda da kendini göstermek için çaba gösteriyor. ABD’deki arzdan tam 1,8 milyar dolar gelir elde etti.

Tesla X modeli 126,000 $ gibi fahiş rakamlardan alıcı bulurken, Nio’nun ES8 modeli ise yarı fiyattan işlem görmektedir. Ayrıca Nio, Tesla gibi köklü bir firmada değil. Tam 15 yıldır hizmette olan Tesla acaba ilerleyen yıllarda Nio ile baş edebilecek mi? Bu sayede insanların aklındaki marka algısı da sona erebilir. Tesla X’in yarı fiyatına satılan ES8’in birçok özelliği bulunmaktadır. Ses ile fotoğraf çekebilen araç, otomatik fren gibi özelliklerle donatılmıştır. Aynı zamanda sürücü sesi ile klimayı açıp kapatabiliyor. Ani fren sistemi ile olası kazaları önleyebiliyor.

Çin’de elektrikli araba üreticilerinin yükselmesinin nedeni ise ülkenin üreticilere destek vermesidir. Böylece Çin hava kirliliğini azaltmayı planlıyor. Şu anda Çin’de ABD’den bile fazla elektrikli otomobil bulunmaktadır. İlerleyen yıllarda elektrik araba sektöründeki olabilecek gelişmeleri kestirmek zor gibi. Fakat insanlık açısından iyi bir yere gittiği kesin. Sürekli olarak üretilen benzinli arabaların yerini elektrikli arabaların alması ile yeni bir çağ başlayabilir.

Elektrikli Arabalarda Yeni Gelişmeler

Bugünlerde heyecanlı şeyler oluyor. Surveymonkey yatırımcılarından gelen eksik sonuçlara rağmen onlardan para istediği haberi geldi. Aynı zamanda NIO olarak adlandırılan henüz 3 yaşındaki Çinli elektrik otomobil üreticisi de halka açıldı. Ancak şirket hiçbir şey yapmadan para biriktirmeyi hedefliyor. Şirketin menkul belgelerine göre Nio adı ‘’Mavi Gökyüzü’’ adına dönüşüyor. Bu güzel bir isim çünkü NIO’nun yatırımcılarına verdiği söz tüm mavi gökyüzünü kapsıyor. Ya da biraz aşağısıdır.

Şirket geçen yıl ilk otomobilini gönderdi. O günden beri ise 500’e yakın otomobil teslim etti. NIO şirketi yılın ilk yarısında yarım milyar dolar kaybederken 7 milyon dolarlık satış yaptı. Diğer bir deyişle Tesla herhangi bir araba markasına ne diyor: gerçek bir şirketmiş gibi görünen parlak ve ışıldayan nesneler.

NIO’nun 1 milyar dolardan fazla zam yapma girişimi, yaklaşık yirmi yıl önceki dot-com baloncuklarını hatırlatıyor. O zamanlarda ortaya çıkan yeni şirketler, düzenli yatırımcılara riskli ve kapitalist davranma fırsatı sunuyordu. Onlarda hiçbir şekilde kayıt altında olmadan yeni girişimlere katılabiliyorlardı. Fakat işler pek iç açıcı olmadı.

NIO vs Tesla Kıyaslama

Nio vs Tesla

NIO’nun hırsı olmasaydı hiçbir şey değildi. CEO’nun yazdıklarına göre: “Daha iyi akıllı elektrikli otomobil teknolojileri ile araba kullanıcılarının daha iyi bir deneyimiyle birleştiğinde, akıllı elektrikli otomobillerin daha fazla takdir edilmesini ve benimsenmesini teşvik edeceğine inanıyoruz, bu da mavi gökyüzü şirketinin vizyonunun ve gezegen için daha sürdürülebilir bir geleceğin gerçekleşmesine yol açıyor.” Aynı zamanda, büyük yatırımcılar olarak Hillhouse Capital ve internet devi Tencent’i sayılıyor. (İki şirketinde dörtte biri)

NIO’nun sunduğu belgeler farklı açılardan dikkate değerdir. Jeopolitik kaygılardan kendi deneyimsizliğine, karmaşık bir sermaye yapısına kadar, uzun bir risk listesi göründüğü hatırlanmıyor. Fakat Çin otomotiv pazarı hakkında büyüleyici bilgiler içeren sayfadan sonra, NIO’nun henüz sadece 500 araba gönderdiği gerçeğini değiştirmiyor. Kapitalizm şeffaf sermaye piyasaları gibi şanlı bir şeydir. Yatırımcılar tıpkı Vegas’taki bir slot makinesinde kolu çekmekten başka bir şey kalmaması gibi belirsiz çıkışlarda kumar oynamakta serbesttirler.

Önceki HaberÇin 67,000 Taksiyi Elektrikli Arabayla Değiştiriyor
Sonraki HaberElektrikli Otomobillerin Geleceği için Küçük Resme Odaklanın!

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın