Elektrikli Otomobillerin Geleceği için Küçük Resme Odaklanın

Otomobil sektörünün geleceği elektrikli arabalarda gözüküyor. Devletlerde bu sektörü desteklemektedir. Dünyadaki fosil yakıtların tükenmesiyle de insanlar farklı yakıt türlerini kullanmak için çaba göstermektedirler. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre yeni kaynaklar bulunmazsa yakın gelecekte dünyada petrol bitecek-bu bir gerçek. Bu açıdan da fosil kaynaklar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı daha uygun olacaktır. Gördüğümüz üzere de devletler bu kaynakların kullanımı yönündeki araştırmalar destekliyorlar.

Aynı zamanda hem ucuz hem de doğaya katkısı vardır. Günümüzdeki fosil yakıtların kullanıldığı en büyük sektör otomotiv sektörüdür. Bu yakıtların da bitmesi ile beraber otomotiv sektöründe köklü değişikliklerin olması yakındır. Bu yüzden de elektrikli arabalar yeni teknolojinin gururudur diyebiliriz.

Elektrikli Arabalar

Hızlandırılmaları için ödüllen elektrikli arabalar giderek hızlanıyor. Bloomberg NEF’in, Perşembe günü yayınlanan bir raporuna göre, bu haftaki küresel elektrikli araç pazarında toplam satılan 4 milyon araç hedefini geçeceğini tahmin ediliyor. İlk milyon rakamına ulaşmak için yaklaşık 5 yıl geçmişken son milyona ulaşmak yaklaşık 6 ay sürdü. Yaklaşık yedi buçuk yıl boyunca satılan dört milyon araç çok pek fazla bir şey ifade etmiyor; gerçekten de öyle çünkü: Dünyada hafif araç satışları o zaman için yaklaşık 590 milyona ulaşmıştı. Ama eğer mutlak sayıların aksine, değişim oranına bakmıyorsanız, geride kalma riskiniz vardır.

Herhangi bir endüstride, boyut elbette önemli, ancak büyüme de hayati önem taşımaktadır. Geçmişe bakarsak, gezegendeki en büyük cep telefonu üreticisi olmak harikadır, ancak rakiplerin tercihlerini başka bir telefon markası ile değiştirmesi durumunda yardımcı olmaz. Büyüme, dikkat çekici, yatırım ve yeniliği kendine çekme eğiliminde olan, işten çıkarılanları bir kenara itenleri yeni ürünlere yöneltmedir. Dört büyük pazara baktığımızda (Çin, Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika) Haziran ayında sona eren 12 aylık araç satışları yıllık olarak yaklaşık 1,15 milyon adet arttı.

Diğer bir deyişle, genel otomobil pazarındaki büyümenin neredeyse yarısı ekte gösterilmiştir. Mavi sütunlar elektrikli araçların binek araç satışlarındaki büyüme payını ve seçilmiş bölgeleri gösteriyor. Veriler Çin, Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika’nın 2018’in Haziran ayına kadarki 12 ayını kapsıyor.

Elektrikli Araba Satışı Yıllık Grafik
Kaynak: Bloomberg

Yıllık Büyüme Hedefleri

Büyüme payındaki bu dalgalanma, kısmen, döngüsel bir olgudur. Bu dört pazar için araç satışlarındaki büyüme, 2015 ve 2016 yıllarında yaklaşık 3 ila 4 milyon arasında gerçekleşirken, 2017 yılı başlangıcından bu yana yıllık 1,2 milyonluk bir satış oranı ile önemli ölçüde yavaşladı. Yine de elektrikli araçların büyüme oranı, kendi rolünü oynadığı inkâr edilemez. Bu dört pazar için, Haziran ayına kadar 12 aylık satış oranı, 2016’nın toplamının iki katından fazlaydı. 2,5 milyon adetlik küresel araç pazarı için normalize edilmiş bir büyüme hızında bile, elektrikli araçların bu büyümedeki payı yine de %23 oranlarına varacaktı. Bunun arkasındaki itici güç ise dünyadaki elektrikli araçların yarısından fazlasını oluşturan Çin’dir.

Burada yazıldığı gibi, Çin’in yüksek büyüme, yoğun rekabet, kirlilik ve enerji güvenliği konusundaki endişelerini dile getirme ihtiyacının bir araya getirmesi de iyi bir şey. Yine, otomobil satışları 2016’dan sonra da yavaşladı ve elektrikli araç satışının büyüme payını tek haneli rakamlardan %50’nin üzerine çıkardı. Sayılarda bunun, elektrikli araçların satışını da kolay bir şekilde gerçekleştirdiğini gösteriyor: Çin’deki elektrikli araç satışları, genel otomobil piyasası yavaşlamış olsa bile hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Burada Çin’deki elektrikli yolcu araçlarının birikmiş satışını görüyoruz.

Elektrikli Araba Satış Grafiği
Bloomberg kaynağına göre satış 3 milyonu geçti.

Büyük resme bakmak her zaman iyi bir fikirdir.
Ama bir değişimde, ileriye giden yolu gösteren küçük bir resimdir.

Önceki HaberÇin’in Ürettiği NIO’nun Piyasaya Sürülmesi Neden An Meselesi
Sonraki HaberTesla Model S

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın