En Ucuz Elektrikli Araba: Fiat 126 E-Bis

Efsane İtalyan egzotikliğine ve mühendisliğine sahip bir otomobil markası olan Fiat, pek çok segmente ait model tasarımlarıyla, hemen hemen Dünya’nın her ülkesinde sevilen ve değer biçilen bir marka halini almıştır. Yeni model tasarımlarının yanında, özellikle İtalya’nın dar sokaklı tarihi mimarisi içerisinde zevkle gezilebilecek olan bir modeli, 20 yıllık üretim süreci içerisinde, oldukça fazla tiraj yakalamayı başardı. Fiat’ın bu modeli “126 Bis” ya da kısaca “Bis” olarak tanınmaktadır. 1972 ile 1992 yılları arasında su ve hava soğutmalı olarak, farklı iki motor seçeneği ile üretilmiş olan Fiat 126 Bis, mini yapısıyla diğer ülkelerden de uygun fiyatı, kolay bakımı ve yakıt ekonomisi gibi pratik özellikleriyle, oldukça ilgi görmeyi başarmıştır. Günümüzde bu otobile sahip olan kullanıcılar, araçlarını ikinci araç ya da hobi özellikleriyle değerlendirerek kullanmaktadır. Modern araçlardaki birçok özelliğin olmadığı, kişisel meraklarla kısa seyahatlerde değerlendirilen Bis, teknolojinin son nimetlerinden yararlanmaya, rakiplerinden bir adım yakın görünüyor.

Organik yakıtlı motor teknolojilerinin günümüzde Hybrid dönüşümlere uğradığını ve bu dönüşümlerden elde edilen faydaların oldukça başarılı ve ileriye yönelik olduğu bir gerçektir. Fiat 126 Bis ise meraklılarının çabaları ile Fiat 126 E-Bis adını almak için elektrikli motor dönüşümüne uğradı. Elektrikli motor ve diğer aksam modüllerinin uygun şekildeki mekanik değişimleri ile Fiat 126 E-Bis’e hayat verenler, aracın performansından ve ekonomikliğinden oldukça memnunlar.

Fiat 126 E-Bis Teknik Özellikleri

Teknik Bilgiler

Fiat 126 Bis, E-Bis dönüşümü sonrasında 0 elektrikli motor ile hareket eden bir model haline gelmektedir. Orijinalinde sadece 2 silindirli ve 694cc, 652cc, 704cc boyutlarında motor seçeneklerine sahip olan Fiat 126 Bis, 26 beygirlik gücü üretirken 0-100Km hızlanmasını 33-35 sn arasında sağlamaktaydı. Elektrikli dönüşümü ile benzer bir güç performansı sağlanan araç, kullanıcıları tarafından daha da geliştirilerek, güvenli sürüş ve trafik sınırları içerisinde geliştirilmektedir.

Henüz ilk denemelerin yapıldığı Fiat 126 E-Bis için en uygun motorun hangisi olduğu kesin bir bilgi içermemektedir. Ancak fiyat ve kişisel zevkler gereği, en etkili gücü üreteceğini düşündüğümüz yerli üretim elektrikli araç motorlarının 72V – 3000w ve 3500 TL – 8000 TL aralığında olduğu bilinmekte. Yabancı üreticilerin piyasaya sürdükleri Hybrid dönüşümlere uygun motorlarında benzer niteliklerde ve hatta tüm gerekli aksam ve tesisat elemanlarıyla birlikte, 17.000 ila 22.000 Türk Lirası arasında bir fiyata temin edilmeleri söz konusudur.

Konu otomobil olduğunda, en önemli kriterlerden biriside kesinlikle performanstır. Fiat 126 Bis performans açısından; 4 koltuklu (şoför ve üç yolcu) ve çok sınırlı bir bagaj ile üretilmiş olsa da, hafif yapısı sayesinde kendisinden beklenen kıvraklıkta ve performansta bir araçtır. Elektrikli dönüşüm sonrasında Fiat 126 E-Bis, benzinli motoru ile elde edilen performansını henüz yakalayamamıştır ancak, ekonomik sınırların aşılması ile daha büyük güçler üreten elektrikli bir motor ile dönüştürüldüğünde, rekabette belki de modern teknolojilere sahip fabrika üretimi elektrikli araçlar ile yarışabilir.

Fiat 126 E-Bis elektrikli dönüşümünün en önemli unsuru motorudur ancak, bu motora güç sağlayan akü ve şarj aksamı, belki de performansı etkileyen unsurların başında gelebilir. İlk denemede 72V enerji sağlayan 6 adet akü ile gerekli güç elde edilmiş, akülerin tam şarjları ile 70-80Km’lik yol sorunsuz şekilde kat edilmiştir. Akülerin tam olarak şarj olabilmeleri için 7 saat kadar bir süreye ihtiyaç bulunur. İlk üreticisinin güneş enerjili taşınabilir şarj ünitesi sayesinde, güneşli bir havada daha uzun seyahatler yapılabilir ve daha kısa sürede aküler şarj edilebilir.

Kullanıcıdan

Fiat 126 E-Bis elektrikli motor dönüşümü ile 0 yakıt tasarrufu sağlarken, akülerinin tam şarjı için harcanan 220V elektriğin 2,5-3tl civarında komik bir masrafı olduğu biliniyor. Yakıt ekonomisi adına kıyaslanamaz bir rakam. Ayrıca tamamı 15 kg gelen güneş enerji paneli sayesinde E-Bis, daha da ekonomik biçimde şarj edilebilmektedir. Performansı için farklı değerlendirmeler yapılsa da eski benzinli motorların açtığı bakım masrafları ile elektrikli motorun başarısı kıyaslanamayacak boyutta. Elektrikli motor ile tam dönüşüm için yapılan tadilatlar ve değişiklikler için ilk başta biraz masraf çıkabiliyor ancak, araç çalışır ve yürür hale geldiğinde, tüm bu masrafları amorti ederek, diğer Bis kullanıcılarına ilham kaynağı olma yolunda ilerlemektedir. Akü ve diğer elektrik sistemini kontrol eden donanımların montajı için çokta kullanılmayan, arka koltuklardan feragat edilmesi söz konusu. Ancak 6 akünün ve diğer donanım parçalarının ağırlıkları düşünüldüğünde, E-Bis, muhteşem bir performans sergilemektedir. Yeteneği, merakı ve zamanı olan her Fiat 126 Bis kullanıcısının bu değişim ve dönüşümü tercih etmesi, ekonomilerine olduğu kadar yeşil enerji tüketimi ile doğaya da oldukça yararlı bir iş olacaktır. Bugün iyi durumda bir Fiat 126 Bis için tahmini fiyat aralığı 3000 – 4500 TL arasında değişmektedir. Fiat 126 E-Bis dönüşümü için elektrikli motor ve tüm aksam ile birlikte el emeği, uzman desteği ve diğer donanımsal tadilatlar için bir bedel belirlemek oldukça zor. Ancak aracın sahibi konumunda iseniz, aracın ederi kadar bir ekstra masraf ile muhteşem ve ekonomik bir Fiat 126 E-Bis sahibi olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın