Pininfarina Üretimi Elektrikli Hiper Araba

Pininfarina, günümüz tarihinin en tanınmış otomobil tasarımcılarından biridir. Şimdilerde ise geleceğe dair atılımlarıyla büyük ilgi çekiyor. Özellikle Hiper elektrikli araba tasarımı ile yepyeni yolculuklara adım atıyor.

Geçmişi

Pininfarina’nın adını Ferrari modellerinin tasarımlarıyla bilen biliyor. Ayrıca Alfa Romeo, Fiat, GM, Lancia, Maserati ve Peugeot gibi tanınmış markalar için otomobiller tasarladılar. Aslında ana uzmanlık alanları mega yatlar, özel jetler ve ilginç şekilde mutfaklara kadar uzanıyor. Bazıları sıfırdan kendi elektrikli hiper araba inşa eden bir tasarım firmasından şüphelenebilir, ancak durum pekte öyle değil.

Ferrari Enzo Model

Şirket hayatına 1928 yılında Carrozzeria Pinin Farina olarak başladı. 1930’larda Lancia, Alfa Romeo, Cadillac, Fiat, Isotta Fraschini ve Rolls-Royce gibi markalar için tasarımlar yarattı. Daha sonra beğeni alan tasarımlarını genişleterek, 1950’lerde büyük ölçekli üretime geçti ve çok başarılı Alfa Romeo Giulietta Spider’ı inşa ettiler. Başarılı Grugliasco fabrikası yılda 11.000’den fazla araba gövdesi üretti. 1986’da Genaral Motor’s için Cadillac Allante parçalarını inşa etmek için ikinci bir tesis açtılar. Geçen zaman içerisinde hemen hemen her marka için bir şeyler tasarlayıp ürettiler. 2010 yılında üretim faaliyetlerini durdurup tasarıma yöneldiler. Dikkate değer tasarımlarıyla artık tasarım-üretim bağını kendileri için kurmaya karar verdiler. Otomobil pazarına Bolloré ile ortak girişimlerde bulunarak ilk elektrikli konseptlerini 2008 yılında tanıttılar. Model Pininfarina B0. Bu model daha sonraları 30 kWh lityum metal alaşımlı polimer bataryalı Bolloré Bluecar olarak yeniden tanıtıldı. Elektrikli hiper araba, 250 km menzil ve 120 km/h maksimum hızıyla iddialı bir hipercar segmentine yakışmıyordu.

Ve tecrübelerin meyvelerini verdiği 2016 Cenevre Otomobil Fuar’ında hidrojen yakıtlı H2 Speed konsepti tanıtılarak, hipercar konseptine yakışır bir mühendisliği ortaya çıkardılar.

Elektrikli Lüks Spor Araba Pininfarina

Pininfarina Battista

Bir yıl önce Pininfarina’nın bir dizi lüks elektrikli otomobil için tasarımı için 22.700.000 $ yatırıma hazırlandığı duyuruldu. Yatırım planlarında lüks elektrikli hiper araba Battista’da yer alıyor.
PF0 proje adıyla bilinen Pininfarina Battista, gelecek yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak. Şirket yöneticileri, Pinin Farina adını taşıyan ilk otomobil olarak lanse edilecek Battista’nın bazı teknik özelliklerini de paylaştılar.

Elektrikli hiper araba Pininfarina Battista, 4 motorluyla 1.900 hp güç üretecek. 0’dan 100’e 2 saniyenin altında ulaşacak ve 400 km/h maksimum hıza ulaşacak. Bataryalarının gücü 500 km menzile ulaşacak olan model için ortaya çıkan veriler, diğer firmalar için gülünç sayılıyor. Model diğer bir elektrikli hiper araba üreticisi konumundaki Rimac ile işbirliği halinde üretilecek. Rimac, hem donanım hem de yazılım sağlayarak batarya ve güç aktarma organlarının oluşturulmasına yardımcı olacak. Rimac C_Two 412 km/h maksimum hız ve 1.85 saniyede 0’dan 100’e ulaşabilen özel bir hipercar segmenti. Pininfarina-Rimac ortaklığı bu bilgiler ile aslında gülünç değil oldukça düşündürücü ve rekabet konusunda ürkütücü görünüyor. Aracın üretimiyle birlikte beklenen teslim tarihi 2020 olarak ayarlandı. Fiyatı ise 2.000.000 $ civarında olacak.

Battista, sınırlı sayıda üretilecek ve verilen bilgiler ışığında ABD için 50, Avrupa için 50 ve Orta Doğu ve Asya için 50, toplamda 150 adet olacak şekilde üretim hattına giriyor.

Gelecek

Rimac’ın yardımı ve Pininfarina’nın kusursuz tasarım sicil rekoru ile Battista, en iyi görünen lüks elektrikli hiper araba olarak meraklılarının karşısına çıkacak. Ancak bu Pininfarina’nın elektrikli otomobil girişimi için sadece bir başlangıç. Automobili Pininfarina CEO’su Michael Perschke, Top Gear’a 200 bin € ‘dan 300 bin €’ a kadar olan fiyatın gelecekteki araçlar için ideal olacağını belirtti. Devamında, umarım bir gün uygun fiyatlı oto pazarında bir Pininfarina elektrikli otomobil göreceğiz dedi.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın