Tesla Yazılımını Hackleyebilene Model 3 ve 1 Milyon Dolara Yakın Ödül Var

Elektrikli otomobil üretim dünyasının ilklerine imza atan Tesla, modellerindeki bilgisayar sistemlerinin güvenliğini ilginç bir yolla test etmeye başladı. Bilgisayar korsanlarına Model 3 gibi muhteşem bir hediye vaat eden şirket, yazılımının güvenlik açığını bulabilecek Beyaz Şapka’lı hackerlerden oluşan özel bir gruba elektrikli Model 3’ün yanı sıra para ödülü de verecek.

Mart ayı sonunda Kanada’da düzenlenmesi planlanan CanWest 2019 güvenlik konferansında gerçekleştirilecek Pwn2Own Hack yarışması ile elektrikli araba modellerindeki yazılımlarda açıklar aranacak ve yarışmacılara toplamda 900.000 $ ödül verilecek. Ayrıca Zero Day Initiative özel olarak 250.000 $ büyük ödül vereceğini açıkladı. Bu ödül elektrikli arabanın ana sistemine girebilen, oto pilot sistemini ele geçirebilen ve her türlü girişe müsait kap açabilen hackere verilecek. Tesla Motors ise ilk başarılı işlemi gerçekleştirebilene 45.000 $ değerindeki Model 3’ü hediye edecek.

Modeldeki VCSEC, tüm güvenlik ve alarm uyarı sistemlerinden sorumlu. Adeta Tesla model 3’ün beyni. Bu sistem yarışmacıların ana hedefi olacak ve anahtarlıklar, anahtar görevi gören cep telefonu ve diğer mobil aygıtlar, aracın modem, algılayıcı sistemleri ve multimedya donanımları ise yarışmacıların diğer hack hedefleri arasında yer alacak. Son olarak standart kategoriler dışında web tarayıcıları, kurumsal uygulamalar ve sanallaştırma sistem yazılımları hackerlerin hedefi olacak.
Şirket yarışmanın amacı olarak, tüm modellerindeki ve gelecekteki sürümlerinde oluşabilecek güvenlik sorunlarının profesyoneller tarafından test edilerek oradan kaldırmak olduğunu beyan etti.

Tesla güvenlik konusundaki ilk araştırmalarını 2014 yılında başlattı. Çeşitli konularda belirgin açıkların ve kırılganlıkların tespit edildiği benzer bir yarışmaya katılan Beyaz Şapkalı’lar, Tesla’nın güvenlik araştırmacıları onur listesinde yer almayı ve güvenlik yazılımının geliştirilmesini sağladılar.

Diğer yandan, şirketin yazılımındaki zafiyetlerden haberdar olduğu, bu zafiyetlerin ne kadar bir sürede tespit edileceği ve ne şekilde kırılacağı konusunda endişelerini ortadan kaldırma için bu gibi bir yarışma ve para ödülü verdiği, dedikodulara yansıyor.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın