Elektrikli ‘Extreme E’ SUV Serileri 2020 İtibariyle Kuzey Kutbu ve Himalayalarda Yarışacak

Formula E, dünyanın en zorlu arazilerinde yarışacak olan “Extreme E” adlı elektrikli SUV’lara yönelik yeni bir yarış serisi geliştiriyor.

Motorsport, bu yarış serisinin 2020’de piyasaya sürüleceğini ve üreticilere sunulduğunu bildirdi. Araçların tamamı ortak bir şasiye dayanacak, ancak girişimciler kendi elektrik motorlarını ve kaportalarını geliştirebilecekler. Eski Formula 1 McLaren Yarışçısı ve Spor Direktörü Gil de Ferran ve Formula E’nin CEO’su ve kurucusu Alejandro Agag projeye liderlik ediyor.

Formula 1 Elektrikli Araba Yarış

Agag: “Extreme E hakkında tüm söyleyebileceğim, bunun Formula E tarafından işletilecek yeni bir proje olması. Formula E, bu yeni projenin işleyişini ele alacak fakat yeni proje hala emekleme aşamasında… Lakin umarım projeyi yöneten Gil de Ferran, daha fazla ayrıntıyla yakında bir açıklama yapacak. Şimdilik bütün söyleyebileceğim bu.” dedi.

Seriye hangi üreticilerin katılacağını görmek ilginç olacak. Ancak organizatörler, bu tür araçlara olan talebin tırmanarak artması nedeniyle, SUV araçları kullanmayı tercih etti. Extreme E’nin Himalayalar ve Kuzey Kutup Dairesi gibi yerlerde yarışacağı bildirildi.

Extreme E Yarışlar 2020 Elektrikli McLaren

Son birkaç yıl içinde Formula E, elektrikli araç geliştirmede bir merkez haline geldi ve EV’lerini tanıtmak isteyen otomobil üreticileri için özellikle önemli olduğunu kanıtlıyor. 6. sezonda, Audi Sport, BMW, DS Automobiles, Jaguar Land Rover, Nissan, Nio, Mahindra Racing ve Venturi Automobiles’in dâhil olduğu alana bir de Mercedes-Benz ve Porsche’nin eklendiğini göreceksiniz.

Tarihteki İlk Elektrikli Araba Yarışları

EV Tarihinde Bugün: Elektrikli Araba ABD’nin İlk Otomobil Yarışını Kazandı.

Elektrikli araçlar yarış pistlerini ağlatarak bazı tarihi yarışlar kazanıyor. Belki de en önemlisi, bu yıl Volkswagen I.D.R’deki Romain Dumas tarafından hazırlanan Pikes Peak rekorunu kırmasıydı. Fakat taraftarlar (ve tarihçiler), yarışların pil gücünün etkisi altında kazanıldığını biliyorlar. Gerçekte, ABD’de düzenlenen ilk otomobil yarışı, ülke çapındaki olayların aksine, 1896’da bu gün bir elektrikli otomobil tarafından kazanıldı.

20. yüzyıldan önce otomobilleri tanıtmak için bir yarış yapıldı ve oldukça büyük bir anlaşma oldu. Rhose Island’ın kenar mahallelerindeki hazırlıklardan sonra 2 atsız elektrikli fayton ile 5 gazlı arabanın mücadelesini 60 bin insan izlemeye geldi. Etkinlik Andrew L. Riker için harikaydı. Yaklaşık 900 dolar kazandı (bugünün parasıyla yaklaşık 27.000 $) ve otomobil yarış pistleri, ülke çapındaki şehirlerde hızla yayılmaya başladı.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın