Ana Sayfa Haber İngiltere 2040 Yılında Tüm Petrol ve Gaz Alımını Yasaklayabilir

İngiltere 2040 Yılında Tüm Petrol ve Gaz Alımını Yasaklayabilir

4
0
İngiltere 2040 Yılında Tüm Petrol ve Gaz Alımını Yasaklayabilir

Çevre kirliliğinin ciddi boyutlara ulaşmaya başlamasıyla birlikte devletler çözüm yollarına başvurmaktadır. Araç sayılarının her geçen yıl artması ile zararlı gaz salınımı çevreye büyük oranda zarar vermektedir. Bu sebeple elektrikli araçlara yönelimler artmış, vatandaşları teşvik etmek amacıyla türlü adımlar atılmıştır. Basında yer alan haberler ile İngiltere elektrikli araçları desteklediklerini bir kez daha ortaya koymuştur.

2040 Dönüm Noktası Olacak

İngiltere basınında yer alan haberlere göre, İngiltere’de 2040 yılından itibaren yeni benzinli ve dizel araç satışları yapılamayacak. Sadece elektrikli araç satışına izin verilecek. Benzin ve dizel gibi içten yanmalı motor yakıtlarının kullanımının bitirilmesi amaçlanacaktır. Sürekli kötüye giden iklim değişikliklerine karşı tedbir almak için, 2040 yılı bir dönüm noktası olacaktır. Dizel ya da benzin motoru bulunan, hibrit otomobillerin de satışının durdurulması beklenmektedir. İngiliz hükümetine karşı, sivil toplum kuruluşlarının çevre kirliliği ile ilgili açtığı davalar sürekli kaybedilmektedir. Tepkilere karşı hükümetin, 2020 yılında dizel motorlu taşıtlardan ekstra vergi alması beklenmektedir. Çevre Bakanlığı’ndan haberlerle ilgili henüz açıklama yapmamasına rağmen çevreciler alınması beklenen kararlar karşısında oldukça memnunlar.

Elektrikli Araçlar İçin İyileştirme Çabaları

2015 yılında basına verdikleri açıklamada İngiliz hükümetinin, elektrikli araçların dezavantajı olan şarj etme sıkıntısına dair projeleri oldukları belirtilmiştir. Şarjın uzun süre dayanmaması sebebiyle uzun yola çıkılamamaktadır. Durum böyle olunca elektrikli araçlar çok fazla tercih edilmemektedir. Şarj sorununa çözüm üreterek elektrikli araç alımını arttırmak, araçları otoyolda da şarj edebilmek için elektrikli yol yapacaklarını açıklamışlardır. Trafiğe kapalı yollarda deneme süreci gerçekleştikten sonra trafiğe açık alanlarda da kullanılacağı verilen bilgiler arasındadır. Bazı ülkelerde bu yollar kısa mesafe olsa da kullanılmaktadır. Hayata geçirileceği kesin olmasa bile başka planlarda bulunmaktadır. Bunlarda bir diğeri kablolu şarj cihazlarının sayısını arttırarak elektrikli araçların kullanışlılığını arttırmaktır.

Çalışmalar Son Sürat Devam Ediyor

Temiz hava sahası yaratmak adına, İngiltere’de yoğun hava kirliliği bulunan 5 şehir; Derby, Birmingham, Nottingham, Leeds ve Southhampton için İngiliz hükümeti 2020 yılına kadar önemli adımlar atacaklarını duyurmuştur. Buna göre elektrikli araç kullanan firmalara ve kişilere çeşitli kolaylıklar sağlanacaktır. İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı’nın sunduğu öneride araç sahiplerinin trafik ışıklarında önceliği olması ve tek yönlü yolarda muaf olacakları yer almaktadır. Yani elektrikli araç sürücüleri için tek yönlü yollarda özgürlük, kavşaklarda öncelik hakkına sahip olma ve trafik ışıklarından etkilenmeyen kapalı şeritler ile ilgili öneriler sunulmuştur. İngiliz Otomobil Derneği’nin yaptığı açıklamada, elde edilen verilere göre 10 İngiliz şoföründen 8’inin temiz hava sahası için yapılan özel düzenlemeleri desteklediği belirtilmiştir. Çevreciler ve kurumlar sunulan önerilere karşı sıcak baktıklarını vurgulamışlardır. Ayrıca geçen yıllara oranla elektrikli araç satışında oranlar sürekli artmaktadır. 2014 yılında kayıtlı araç sayısı 2.738 adetken, 2016 yılının aynı zamanlarında kaydedilen araç sayısı 9.657 adete çıkmıştır.

Şarj Noktaları Çoğalıyor

İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan son açıklamalarda Londra Belediye Başkanı Sadıq Khan, 4.5 milyon poundluk yatırım yapılarak elektrikli araçlar için toplamda 1.500 adet yeni şarj noktası yapılacağını duyurdu. Seçilecek uygun yerlere şarj noktaları yapılmaya başlanacak. Çevreciler ve uzmanlar elektrikli araçlar için daha çok yatırım yapılması gerektiğini vurgulamaktadır. Londra’da her yıl, hava kirliliğinin yol açtığı hastalıklardan dolayı 9.000 kişi can vermektedir. Yetkililer, daha fazla çalışmalar yapılacağını ve kirlilik yüzünden her yıl 9.000 kişinin can vermesinin kabul edilemeyeceğini söylemiştir. 2040 yılında petrol ve gaz alımının durdurulması ile 2050 yılında trafikte araçların büyük çoğunluğunun elektrikli olması amaçlanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın