Apple Elektrikli Araba

Apple, kesin olmasa da elektrikli bir araba üzerinde çalıştığı tahmin ediliyor. Apple’ın sürücüsü bir araba (veya otomatik bir sürüş sistemi) gibi bazı planlara sahip olduğu da bir diğer tahmin. Apple iCar projesi uzun süredir Apple firmasının sahne arkasında devam ediyor. Otomobil üreticileri genellikle 5 – 7 yıl arası bir süreyi otomobil geliştirmek için harcıyor. Bu da Apple’ın ekibi için agresif ve zorlu hedeflere sahip olduğunu gösteriyor.

Analistler Apple’ın Araba Planları Hakkında Ne Düşünüyor?

Uzmanlar, Apple’ın araba ile ilgili bir proje üzerinde çalıştığına inanıyor ve 2020’deki muhtemel lansman tarihini bekliyor. Müşterilerine Şubat 2015’te iletilen bir notta, iCar’ı en az beş yıl beklemek gerektiği bildiriliyordu. Diğer yandan araçlar için bazı özel cihazlar geliştiren Apple’ın bundan böyle otomobilin kendisini yapmasının daha olası olduğu düşünülüyor. Ayrıca, Apple’ın tek başına otonom sürüş için 12,7 milyar dolarlık Ar-Ge harcaması yaptığı da gözlerden kaçmıyor. Apple’ın yaptığı bu yatırımın büyüklüğü elektrikli araç ve otonom araç sektöründe gelecek adına önemli beklentilere sahip olduğunu gösteriyor.

Apple Car Hangi Özelliklere Sahip Olacak?

Apple’ın yakında seri olarak üretimine başlamayı planladığı aracının temel özelliklerini belirlemek bu aşamada zor olsa da, Eylül 2017’de Business Insider’da yayınlanan rapora göre Apple iCar aşağıdaki özelliklere sahip olacak:

  • Sessiz olarak açılıp kapanan otomatik kapılar
  • Direksiyon simidi veya pedalları olmayan bir iç mekan (otomobilin tamamen otonom olacağı anlamına geliyor)
  • Eğlence amaçlı iç ekranlara yerleştirilmiş sanal ya da artırılmış gerçeklik
  • Otomobilin yana doğru hareket etmesini sağlayacak dairesel tekerlekler
  • Daha estetik ve hoş bir sürüş sistemi

Apple elektrikli arabanın sır gibi saklanan diğer yenilikçi özellikleri ise şu an rahminden öteye gidemiyor.

Apple Araç İçi Eğlence Sistemi Planları

Apple elektrikli araba Wi-Fi, geniş bant bağlantısı, navigasyon bilgileri ve kendi işletim sistemine de ihtiyaç duyacak. Diğer yandan Siri, Apple Car içerisinde oldukça aktif olabilir.

Apple iCar neye benzeyecek?

Eğer Apple otonom sürüş sistemiyle çalışmak üzere bir araba geliştirmeye düşünüyorsa, bu araba Google’ın sürücüsüz arabalarına benzer bir görünüme sahip olabilir. Apple firması, piyasaya sürülmeden önce ürünlerinin ayrıntılarını korumak adına çalışmalarını oldukça gizli tutuyor. Diğer taraftan, Apple eğer bir araba çıkarırsa diğer ürünlerde gösterdiği başarıyı yine yakalayabilir. Apple, aynı zamanda SUV araçların donanım özellikleri ile de yakından ilgileniyor. Bu da yakın bir tarihte çıkması beklenen Apple Car için önemli bir ipucu olabilir. Buna göre aracın iç donanımının ve bagajının hem çok estetik hem de yeterince ergonomik olabileceği kolayca öngörülebiliyor.

Apple iCar Çıkış Tarihi ve Tahmini Fiyatı

Henüz şirketten araç üretilip üretilmeyeceği hakkında net bir açıklama yapılmazken, birçok analistin ortak görüşüne göre Apple iCar lansmanı 2020 veya 2021 yılında gerçekleşebilir. Diğer yandan, bazılarına göre ise aracın çıkış tarihi 2023 – 2025 yılları arasında olabilir. Seri üretime başlanacağı tarih ise şu an için bilinmezliğini koruyor. Elektrikli araç konusunda birçok konuda öncülük yapan ve bu sektörün lider firmalarından biri olan Tesla, araçlarında en son teknolojileri kullanmayı sürdürüyor. Bu nedenle “teknoloji paketi” gibi önemli bir özelliğe sahip olan Tesla araçları, oldukça yüksek bir fiyattan satışa sunuluyor. Tesla benzeri lüks teknolojik özellikler ile donatılmış olarak gelmesi beklenen Apple iCar, yaklaşık 55.000 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olabilir. Bu da lüks ve fiyat konusunda Tesla’dan geri kalmayacağını gösteriyor.

Görünen o ki; Apple birkaç yıl içerisinde elektrikli ve otonom araba sektörüne hızlı ve etkili bir giriş yapabilir.

Önceki HaberHacivat Elektrikli Araba
Sonraki HaberHonda Elektrikli Araç Dijital Konsolunda 5 Dokunmatik Ekrana Sahip Olacak!

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın