Cobra Classic Model de Elektrikli Arabaya Dönüşüyor

Büyük mülkiyet değişikliğinden sonra Les Hayden, Cape Town’da bulunan Cobra montaj hattını yeniden devreye sokuyor. Otomotiv Yatırım Holding (AIH) 2017 yılında Hayden öncülüğünde efsane Cobra’yı modernize etmek için özel bir proje başlattı. AIH, çok kısa bir süre sonrasında ise otomotiv endüstrisindeki danışmalık işlerine geri dönme kararı aldı ve Cobra projesini satışa çıkarttı. Özel tasarım araç geliştiricisi Hayden, Hayden Cobra olarak yeni bir ortaklık şirketi kurdu. Projenin yeni ortağı ise Willie Oosthuizen oldu. Oosthuizen, oldukça fanatik bir Cobra meraklısı, eğitimli ve yeminli bir muhasebecidir.

Cobra Klasik Elektrikli

Halen gıda sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin COO görevini sürdüren Oosthuizen, “Les ile ilk tanıştığım andan itibaren, Cobra projesi beni ciddi şekilde heyecanlandırdı.” Açıklamasında bulundu. Yeni Cobra projesindeki görevlendirmeleri için ise kendisinin finans ve iş operasyonlarından sorumlu olduğunu söylerken Hayden’in yerel ve ihracat pazarları için spor arabayı inşa etmeye ve geliştirmeye yöneldiğini açıkladı. Cobra projesi hakkındaki ilginç açıklamalarına devam ederken başlangıçta ABD ve Orta Doğu pazarlarını hedef alıyoruz ve ayrıca Avustralya için bir acentemiz var ve kısa bir süre önce Avrupa’dan da ilgi görmeye başladık ve bu yüzden bu pazarı da keşfetmeyi amaçlıyoruz, açıklamasını yaptı. Pazar ve finans gibi saydamlığı tartışılan konular dışında, yeniden yaratılan Cobra’nın bir takım hayranlık verici teknik detaylarını paylaşmaktan çekinmediler.

Cobra Klasik Elektrikli Araba

İlk olarak otomobillerinin sol ve sağ direksiyon pazarları için iki sürüm halinde tasarlamışlar. Orijinalinin çizgilerini kaybetmemesi için meraklılara özel olan Classic 427 modeli ve EVO adını verdikleri, elektrikli yan camlar ve klima gibi iyileştirmelere sahip modeli geliştirecekler. Aslında açıklanmaya çalışılan proje ve Cobra için kısaca; küresel otomotiv endüstrisi giderek elektrifikasyona geçtiğinden bir elektrik Cobra geliştiriliyor denebilir.

Cobra Klasik İç Dizayn

Elektrikli araç uygulamaları ve batarya teknolojisi konusunda oldukça deneyimli bir elektrik mühendisi olan danışmanımız Dr. Ian De Vries’in tavsiyesi üzerine, başlangıçta Lityum Demir Fosfat bataryaları kullanacağız. Batarya setlerini aşırı dolum ve hızlı boşalmalara karşı koruyan Dr De Vries tarafından tasarlanan bir şarj/deşarj kontrol sistemi de elektrikli Cobra ile birlikte müşterilerine sunulacak.

Üretim konusunda da cömert açıklamalarda bulunan Les Hayden, şimdilik ayda sadece 10 araba üretebildiklerini ancak, kapasitenin önümüzdeki 12 ay içinde arttırmayı planladıklarını açıkladı. Şasi ve süspansiyon bileşenlerini optimize etmek için daha modern bir yapı inşa etmeye ve sınırlı elemanlar yöntemi gerilme analizi kullanmaya karar vermişler. Sonuç olarak ortaya orijinalinden çok daha sert ve sağlam olan bir şasiye ve çok güçlü bir süspansiyona sahip bir tasarım çıktı. Hayden ayrıca, frenleme sırasında tekerlek açısının değişmesi gibi olağan yan etkiler olmaması için sıkışma önleyici ve dalış önleme özellikleri sağlayan daha sofistike bir bağımsız süspansiyon sistemi tasarlamak için Cape Town Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Andy Yates tarafından mühendislik desteği almış. Klasik tasarımlı üstyapı altındaki modern şasi ve süspansiyon sistemi, yüksek hızlarda büyük ölçüde geliştirilmiş yol tutuşu sağlıyor ve elektrikli yeni Cobra’yı çok daha güvenli hissettiriyor. Frenler ise orijinaline göre çok daha güvenli BMW rotorlarına sahip. Modelin orijinal tasarımının yere yakınlığı ve iç sıkışıklığını 100mm koltukların indirilmesiyle halettiklerini ve uzun boylu sürücülere büyük bir konfor sağladıklarını da ekledi.

Aracın gövdesi için vinil ester reçine ile kaplamanın geliştirildiğini ve bu sayede daha uzun ömürlü olacağını müjdelediler.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın