Dünyanın En Hızlı 6 Arabası

Bir otomobil sayılardan daha fazlasıdır. Ancak meraklıları ya da meraklı olmayanları, eşsiz arabaların bazı özelliklerine ya da övünç noktalarına her zaman karşı koyamayabilirler. Bu durum normal ve anlaşılabilirdir. Herkes, direksiyondaki aksiyonu ya da frenlemenin verdiği hazzı duymak için aksiyonu bol otomobillere binemeyebilir. Sayılar sadece temiz ve güvenli verilerin bilinmesini sağlar. Örnek olarak yaygın performans kriterleri olan sayısal veriler fiyat, beygir gücü, 0’dan 100’e ulaşma zamanı ve G kuvveti gibi değerlerdir. Süper araba segmentindeki bir aracın V-Max değerlerini yaşama şansına sahip olup olamayacağınız ise çok düşük ve muhtemel gibi görünmez.

Aslında önemli olan potansiyeldir. Bunu göz önünde bulundurarak, iddia edilen veya kanıtlanmış en yüksek sayılara göre dünyanın en hızlı 6 arabasına ait bilgileri gözler önüne serdik.

1Hennessey Venom F5 – 484 Km/h

Varsayımlar gereği dünyanın en hızlı otomobilinin dünyaca tanınabilir bir markadan geleceği düşünülebilir zira bir ana akım otomobil üreticisine sunulan tüm araştırma ve geliştirme fonlarıyla bunu gerçekleştirmek mümkün gibi görünüyor. Bu varsayıma rağmen Hennessey Performance Engineering tarafından geliştirilen tamamen yeni Venom F5 ile Dünya’nın en hızlı 6 arabası listenin en üst sırasına sahip. Rekor kıran Venom GT’nin halefi olan F5, teorik ve iddialı 484 km/h hıza sahip. Venom F5, bir karbon fiber şasi kullanıyor ve 1.600 hp üretmek için en iyi 7,4 litrelik çift turboşarjlı V8 ile çalışıyor.

2SSC Tuatara – 482+ Km/h

Amerikan özel araç üreticisi Ultimate Aero, hipercarına SSC’den bir halef açıkladığından beri yedi yıl geçti. SSC tamamlanmak üzere olan Tuatara’nın 426 km/h hıza ulaşacağını iddia etti. Ancak şirket bu yılki Concours d’Elegance’de üretim amaçlı modelini açıkladığında, söz konusu rakam 482+ km/h yükseldi. Nelson Yarış Motorları’nın çift turboşarjlı V-8’inden türetilen Tuatara’nın 5,9 litrelik düz uçlu krank motoru, E85 yakıtla çalışırken 1.750 hp güç üretiyor. Elde edilen muhteşem güç, 7 vitesli otomatik bir şanzıman ile arka tekerleklere yönlendiriliyor. Otomobilin aero optimize edilmiş gövdesiyle birleştirilmiş bu güç SSC’yi tarih kitaplarına sokacak türden.

3Koenigsegg Agera RS – 447 Km/h

Yalnızca kanıtlanmış iddialarla ilgileniyorsanız, dünyanın en hızlı araba listesi resmen Koenigsegg Agera RS ile başlar. Hennessey Venom F5 482 km/saatten fazla yapabileceğini iddia ederken, Koenigsegg aslında Agera RS’nin ortalama 447 km/h hızda ulaştığını gösterdi. 4 Kasım 2017’de Nevada Ulaştırma Bakanlığı, Las Vegas’ın hemen dışında 11 kilometrelik bir yol kapattı. Bu yolda İsveçli otomobil üreticisi rekor denemesini gerçekleştirdi. Koenigsegg müşteriye ait bir Agera RS ve Koenigsegg fabrika sürücüsü Niklas Lilja ile iki yönde denemeyi gerçekleştirdi. Ortalama hız denemesi Guinness Dünya Rekorları Kitabı tarafından kaydedildi.

4Hennessey Venom GT – 434 Km/h

Koenigsegg yeni bir resmi en yüksek hız rekoru kırdığında, Hennessey unvanı kaybetti. Hennessey Venom GT güçlü Bugatti Veyron devirmek için geliştirilmişti. Hennessey, 2014 yılında, 7,0 litrelik çift turbo V8 ve 1.244 hp güç üreten Lotus merkezli Frankenstein supercar’ı ortaya çıkardı. Kennedy Uzay Merkezi’nden alınan onay ile Hennessey, 434 km/h hıza ulaştı. Guinness Dünya Rekorları Kitabı bu çalışmayı onaylasa da, adil bir eleştiri aldı. Birincisi, en yüksek hız kayıtları çoğu zıt yönlerde ortalama iki koşudan oluşmalıydı. Ayrıca, Venom GT el yapımı, düşük üretim aracıdır. Bazıları seri üretim otomobilleri arasında sayılmayı hak edip etmediğini sorguladı.

5Bugatti Veyron Super Sport – 431 Km/h

Hennessey ve Koenigsegg, en yüksek hıza sahip araba mücadelesine girmeden önce, Bugatti dünyanın en hızlı kategorisine hâkim oldu. Başlangıçtaki rakiplerinden farklı olarak Bugatti, ana şirketi Volkswagen’in devasa nakit rezervlerinden yararlandı. 2005 yılında Bugatti Veyron’a muazzam bir zaman ve kaynak yatırımı sağladı. 1.7 milyon $’lık Veyron, dört tekerleğine 1.001 hp güç veren dört adet turboşarjlı W16 motor kullandı. İlk denemelerde, 402 km/h hıza ulaşan Veyron kısa sürede 411 km/h hızıyla SSC Ultimate Aero tarafından yakalandı. Çok kısa bir süre sonrasında Bugatti Veyron Super Sport modeliyle tahtına geri döndü. Etkileyici 1.200 hp ve birkaç aerodinamik gelişme, Super Sport’un Volkswagen’in Ehra-Lessein test pistinde 431 km/h hıza ulaşmasını sağladı. Bugatti ayrıca, 408 km/h hız ile üstü açık üretim otomobil rekorunu elinde tutan Grand Sport Vitesse adlı bir versiyon geliştirdi.

6Bugatti Chiron – 420 Km/h

Bugatti, Veyron’un halefini geliştirmek için on yıl çalıştı ve bu süre zarfında en yüksek hız rekoru birkaç kez değişti. Pek çok kişi 2,7 milyon $’lık Bugatti Chiron’un kralı tahtından etmesini bekliyordu ancak, işler farklı şekilde gelişti. 1.500 hp ile Chiron’da çok fazla güç var ancak 431 km/h hıza ulaşan Veyron Süper Sporu geçemedi. Chiron’un 420km/h hız ölçüsü sürükle sınırlı değil, elektronik olarak sınırlı. Aerodinamik, güvenlik veya mekanik sınırlamalar için değilse neden Veyron’un halefi? Bugatti’nin Süper Spor’un damarında özel bir Chiron baskısı hissediliyor. Halen geliştirilen model en yüksek hız rekoru için Hennessey ve Koenigsegg’e ciddi bir meydan okuma yapacak gibi. Başka bir deyişle, bu listenin başında yakında bir Bugatti görebiliriz, bu yüzden bizi takibe devam edin!

Önceki HaberTürkiye’nin İlk Elektrikli Faytonu Payitaht Gücünü 30 Attan Alıyor
Sonraki HaberCobra Classic Model de Elektrikli Arabaya Dönüşüyor

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın