Volkswagen'in İkonik Buggy Modeli Elektrikli VW ID Buggy Olarak Geri Geliyor

Geçmişi 60’ların ortalarına dayanan ve aldığı talep sebebiyle tüm dünyada farklı markalar tarafından taklitleri yapılan kumsal arabalarının en başarılısı sayılan ve en fazla satılan VW Buggy, yeni nesil teknolojiler ile donatılarak meraklılarına yeniden sunuluyor. Volkswagen baş tasarımcısı Klaus Bischoff model için bir arabadan daha fazlası ve dört tekerlekte enerji ve canlılık arayanların tercihi olacak yorumunu getiriyor. Retro olmayan yeni nesil tasarımın geçmişteki kadar sevileceği ve bağlılığa yol açacağını da dile getiren Bischoff, geleneksel kapılara sahip olmayan ancak tipik tasarım özellikleriyle modernleştirilmiş olarak geçmişi yaşatacak bir elektrikli araba sunacaklarını söyledi. Model hakkında detay sorularını ise yanıtsız bıraktı ve gözler Mart ayında Cenevre’de olacak.

Alman Volkswagen’in patentli MEB platformu üzerine inşa edilen ID serisine yeni bir kardeş geliyor haberleri Bischoff tarafından doğrulandı. Elektrikli Volkswagen ID Buggy için birçok dedikodu yapılmış ve özellikle eski versiyonunu kullananların beklentileri bu dedikodular ile şekillenmişti. Yılbaşında elektrikli modelin ilk görüntüleri yayınlanarak beklentilere adeta cevap veren şirket yöneticileri, ilk prototipin bu yılki Cenevre Otomobil Fuarı’na yetiştireceğini tüm meraklılarına duyurdu.

Beetle şasi oranlarıyla Golf büyüklüğünde inşa edilmesi beklenen elektrikli araba, geçmişte olduğu gibi yumuşak arazi ve kumsalların en büyük eğlencesi olacak gibi görünüyor. Eğlencesi yanında etkileyici bir performansa sahip olacağı söylenen modelin enerji verimliliği ise tam da markaya yakışır şekilde olacak. İki elektrik ünitesiyle dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olacak olan Volkswagen ID Buggy, eski sürümlerine göre çok daha ekonomik olacak. Aslında modelin geliştirilmesi ve müşteri geri dönüşleriyle daha farklı arazi araçlarının da benzer platformlar ile yeniden teknoloji kazanımına yöneleceği söylenen Volkswagen, elektrifikasyonda asfalt dışında da söz sahibi olmaya çalışacak gibi görünüyor.

Modelin geliştirilmesinde eski tasarımlardan ilham alan marka, özellikle Beetle’ın güvenilir yol tutuş özellikleriyle eski nesil Buggy modelinin dayanıklılığını birleştirmiş. Karbon fiber gövdenin dayanıklılığı ve hafifliği ile elektrik ünitesine daha büyük ve daha uzun süre enerji sağlayacak olan batarya setleri, modelin tabanına yerleştirilerek(MEB) kumsallardan daha agresif arazi şartlarında üstün performans hedeflenmiş. Tabii ki, bu ilgiler ilk prototipin görücüye çıkmasıyla daha da belirgin hale gelecek. Şimdilik modelin sanal görüntüsüne bakan otoritelerin tahminleri dışında net bir bilgi yok. Tasarımda dikkatleri çeken diğer detaylar ise VW ID Buggy’nin kapısız ve çatısız olduğu. Ayrıca iki kişilik olarak lanse edilen modelin resmindeki dev tekerlekler de dikkatleri kendine çekiyor. Aslında sportif koltukların arkasından iki kişilik daha yer olabilir ya da bu alan bagaj alanı olarak kullanılabilir. Tüm bu fiziksel tahminlerin yanında modelin teknolojik gelişimleri ve bağlantı teknolojileri de merak konusu ancak, bu konuda da henüz bilgi yok.

Tutkulu VW Buggy meraklılarının ID versiyonuna büyük ilgi göstermeleri mümkün buna şüphe yok. Belki de geçmişte olduğu gibi farklı markalar yine kumsal sürüşüne eğlence katacak elektrikli araba modelinin taklitlerini bile yapabilir. Konsept model görücüye çıktıktan sonra tüm detayların belli olacağı bilinse de modelin ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz bilinmiyor. Beklentiler ise 2021 yılını işaret ediyor. Cenevre Otomobil Fuarı kaplarını açtıktan sonra elektrikli Volkswagen ID Buggy hakkındaki tüm detaylar ile birlikte fiyatının da belli olması en büyük beklentiler arasında yer alıyor. Aynı fuarda VW’in Golf’ten sonraki performans modeli de görücüye çıkacak ancak beli ki, tüm gözler ID Buggy’nin üzerinde.

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın