Rus Malı Zetta City Module 1 Dünyanın En Ucuz Elektrikli Arabası Olmak İstiyor

Japonya’da hapse girmeden önce, Carlos Ghosn’in evcil hayvan projelerinden biri Renault City K-ZE idi. Bunun dünyanın en ucuz elektrikli arabalarından biri olduğu tahmin ediliyordu. Çin’den gelen son raporlara göre, bu aracın maliyeti yaklaşık 12.700 dolar olacak. Bu maliyet, 8.300 doların biraz üzerinde bulunan Ora R1’den çok daha fazladır. Bu araç, şu anda dünyanın en ucuz elektrikli aracı unvanını elinde bulunduruyor. Fakat Rus yapımı küçük bir otomobil, bunu değiştirmeyi planlıyor. Zetta City Module 1 veya kısaca CM1 şeklinde adlandırılan bu aracın fiyatının 7.000 dolar olması tahmin ediliyor.

City Module 1 Uzun Süredir Geliştiriliyor

City Module 1 (CM1) oldukça uzun bir süredir geliştiriliyor. Aracın prototipi ilk olarak 2017 yılında ortaya çıktı. CM1, sizin güzellik altını da uygun olmayabilir, fakat kesinlikle kendine özgü kişiliğe sahip bir araçtır. Araçta bulunan kare çizgiler ve arka tarafa yakın olan bel çizgisi, biraz Mahindra e20’yi anımsatıyor. Ancak CM1 çok daha iyi bir görünüşe sahip.

City Module 1 Donanım Özellikleri

City Module 1 Donanım Özellikleri

City Module 1, 3.04 m uzunluğunda, 1.60 m genişliğinde ve 1.60 m yüksekliğinde bir elektrikli araçtır. Ayrıca, aracın dingil mesafesi 2 metredir. Şirket, bu aracın dört kişilik olduğunu söylüyor. Ancak CM1, Smart Fortwo’dan sadece 34 cm daha uzundur. Dolayısıyla arka tarafa ancak 2 çocuk sığar gibi görünüyor. Araca sağlanan güç, tekerleklerin her birinde bulunan tekerlek içi göbeği endüksiyon elektrik motorlarından geliyor. CM1’de yer alan asenkron motorlar; yoldaki dinamik gerilmeler ile kimyasallara, toza ve suya dayanıklıdır. Tüm tekerlekler, elektriksel ABS ve ESP’yi yüksek toparlanma kabiliyetine sahip olarak taklit eden tek bir yönetim sistemine bağlanıyor. City Module 1, 46 hp (34.4 kW) nominal güce ve 97 hp (72.4 kW) maksimum güce sahiptir. Ayrıca, senkron motorlarda 30 Nm / kg’a kadar oldukça yüksek bir özel tork gücü bulunuyor. Diğer yandan, CM1’de dişliler yok. Buna ilaveten, Zetta kendi batarya paketini ve batarya yönetim sistemini geliştirmeyi başardı. Zetta CEO’su Schurovsky “Dengeleme süresinin minimuma indirilmesinden dolayı şarj süresi yüzde 30 oranında azaltılabiliyor” şeklinde açıklama yapıyor. CM1, ECO modunda 124 mil yani ortalama 200 km menzil vaat ediyor.

Bu minik elektrikli aracın Kasım ayında gösterime çıkması ve Aralık ayında seri olarak üretime başlanması planlıyor.

Önceki HaberHonda Elektrikli Araç Dijital Konsolunda 5 Dokunmatik Ekrana Sahip Olacak!
Sonraki Haber1000 Km Giden Elektrikli Araba

BİR YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın:
Lütfen isminizi yazın